W drodze 10/2019 (554) - Wydanie zbiorowe - ebook

W drodze 10/2019 (554) ebook

Wydanie zbiorowe

4,7

Opis

Dominikański miesięcznik z 40-letnią tradycją. Pomaga w poszukiwaniu i pogłębianiu życia duchowego. Porusza na łamach problemy współczesności a perspektywę religijną poszerza o tematykę psychologiczną, społeczną i kulturalną.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 164

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,7 (15 ocen)
11
3
1
0
0

Popularność
Wstępniak

Drodzy Czytelnicy,

•••

Roman Bielecki OP

ciekawe, skąd się bierze nasza niewiara w skuteczność zakazów. Czy jest to echo minionej epoki, która z obchodzenia prawa zrobiła okręt flagowy, bo – jak wiadomo – takie były okoliczności systemu? Czy może raczej chęć samostanowienia w wersji „należy mi się”, połączona z przekonaniem, że wiemy, kiedy trzeba powiedzieć „stop”? A może jest to efekt skutecznej polityki firm napędzających nasze pragnienie posiadania, konsumowania, wyglądania? Bo w przeciwnym razie nie będziemy prawdziwymi mężczyznami, spełnionymi matkami, wytrawnymi kucharzami czy sprawnymi kierowcami. Efekt tych procesów jest ostatecznie taki, jak powiedział w jednej ze swoich homilii papież Franciszek, że dzisiejsze pojmowanie wolności to przede wszystkim „wolność do”, definiowana głównie przez nieograniczone używanie i pozbawiona wymiaru „wolności od” – chociażby od tego, co destrukcyjne i niszczące.

Nie powinno więc nas dziwić, że w podobny sposób patrzymy na przykazania, które niejednokrotnie traktujemy jako kościelny system opresji, utrudniający życie i zakazujący wszelkich przyjemności.

O tym wszystkim przeczytają Państwo w najnowszym numerze miesięcznika „W drodze”, w którym nasi autorzy przypominają, że umiejętność stosowania się do nakazów i zakazów jest dowodem dojrzałości, a nie, jak się często wydaje, słabości i braku odwagi. I że bez ich stawiania nie ma mowy o dobrej relacji – zarówno rodzicielskiej, partnerskiej, jak i z samym sobą. Ani o życiu pełnią Ewangelii. 

Rezygnując ze stosowania granic, decydujemy się na to, że świat, prędzej czy później, nas połknie. I nie łudźmy się, nie dostanie po tym czkawki.

Roman Bielecki OP – ur. 1977, dominikanin, absolwent prawa KUL oraz teologii PAT, redaktor naczelny miesięcznika "W drodze", mieszka w Poznaniu.

W numerze:

Drodzy Czytelnicy,

Rozmowa w drodze

WALORYZOWANIE GŁUPOTY

Życie bez ograniczeń

ŻUBR RATUJE MAŁEGO JEŻYKA

WIELKI PROJEKT

PRZEKRACZANIE

SMARTFON W KUFRZE

DŻENTELMENI I WĘDKARZE

Spowiadam się

KTO OBRONI JEZUSA?

PO CO MI KSIĄDZ?

Co robimy podczas mszy świętej?

PIENIĄDZE I KOŚCIELNA MODA

Pytania w drodze

POBOŻNOŚĆ MASOWA

Orientacje

JĘZYK NA EMIGRACJI

DOPÓKI NIE WIESZ, CZY DOJDZIESZ, IDŹ

KRYZYSY TOŻSAMOŚCI

Dominikanie na niedziele

KIM MOŻE STAĆ SIĘ CHRZEŚCIJANIN

CIĘŻAR

NIEPRAKTYCZNA I NIEZBĘDNA

FAŁSZYWA SPRAWIEDLIWOŚĆ I PRAWDZIWA POGARDA

Felietony

FARSKI PIES LECOM

POECI

SZCZEBRZESZYN, CHRZĄSZCZ I WIEPRZ

PO DRUGIEJ STRONIE LUSTRA

BOGINI NA TYGRYSIE

Rozmowa w drodze

WALORYZOWANIE GŁUPOTY

•••

Bluźnierca to nie jest ktoś, kto myśli przede wszystkim o reakcjach otoczenia i reakcjach medialnych, o tym, żeby o nim pisano. Bluźnierca jest skoncentrowany na swoim sporze z Bogiem. Czy ktoś ten spór zauważy, czy go nie zauważy - to już inna rzecz.

Z ks. ANDRZEJEM DRAGUŁĄ rozmawia Katarzyna Kolska

FOT. MAREK BARCZYNSKI / EAST NEWS