Tamte dni, tamte noce - André Aciman - ebook + książka

Tamte dni, tamte noce ebook

Aciman André

4,2

13 osób interesuje się tą książką

Opis

Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) to historia nagłego i intensywnego romansu między dorastającym chłopcem a gościem jego rodziców w letnim domu we Włoszech. Obaj są zaskoczeni wzajemnym zauroczeniem i początkowo każdy z nich udaje obojętność. Ale w miarę jak mijają kolejne niespokojne letnie tygodnie, ujawniają się ukryte emocje: obsesja i strach, fascynacja i pożądanie, a ich namiętność przybiera na sile. Niespełna sześciotygodniowy romans jest doświadczeniem, które naznacza ich na całe życie. Na Rivierze i podczas namiętnego wieczoru w Rzymie odkrywają coś, czego boją się już nigdy nie znaleźć: totalną bliskość.

Dzięki znakomicie uchwyconej psychologii, która towarzyszy zauroczeniu, książka jest szczerą, przeszywającą serce elegią o ludzkiej namiętności, której nie da się zapomnieć.

****

Przesłanie tego tekstu mówi, że zawsze powinniśmy być wierni swoim uczuciom i szczerze je wyrażać, nie ukrywać ich. Chciałem, żeby widzowie przebyli tę podróż razem z bohaterami i poczuli pierwszą miłość. Ważne było dla mnie przekazanie uniwersalnej prawdy o tym, że druga osoba czyni nas pięknymi – opromienia nas, wznosi na wyżyny - Luca Guadagnino, reżyser filmu

****

Jeśli kiedykolwiek padliście ofiarą obsesyjnej miłości – wielkiej siły, która pcha nas nieuchronnie w stronę obiektu naszego uczucia – rozpoznacie każdy jej niuans we wspaniałej powieści André Acimana – „The Washington Post”

****

Aciman jest wyjątkowym znawcą pożądania – „The New Yorker”

****

O autorze

André Aciman (2 stycznia 1951 roku) - amerykański autor, eseista i literaturoznawca urodził się i dorastał w Egipcie, w rodzinie sefardyjskich Żydów. Wykładał literaturę francuską w Princeton University, uczył też kreatywnego pisania w Bard College. Jest autorem wielu prac krytycznych o twórczości Marcela Prousta. W 1995 roku wydał wspomnienia pod tytułem „Wyjście z Egiptu”. Książka otrzymała Nagrodę Whiting.

Aciman publikuje na łamach „The New Yorker", „The New York Review of Books" i „The New York Times". Obecnie jest profesorem City University of New York, gdzie wykłada teorię literatury.

Jego powstała w 2007 roku powieść „Tamte dni, tamte noce” otrzymała Nagrodę Literacką Lambda w kategorii Gay Fiction i została uznana przez „New York Times” za książkę roku.

Film „Tamte dni, tamte noce” miał światową premierę na festiwalu w Sundance i był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Jest wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Oscara®, przede wszystkim za scenariusz adaptowany autorstwa Jamesa Ivory’ego, najlepszy film i główne role męskie.

Premiera „Tamtych dni, tamtych nocy” z mistrzowskimi rolami Timothée Chalameta Armiego Hammera w polskich kinach zaplanowana jest na 26 stycznia. Dystrybutorem filmu jest United International Poland.

O reżyserze

Luca Guadagnino - włoski reżyser filmowy urodzony w 1971 roku w Palermo. Za film z Tildą Swinton „Jestem miłością” (2009) nominowany do BAFTA kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, zaś za film „Nienasyceni” (2015) nominowany do Złotego Lwa w Wenecji. Laureat Nagrody Włoskiej Federacji Klubów Filmowych (FEDIC) – wyróżnienia specjalnego za film „The Protagonists” (1999). Nominowany również do nagrody Critics’ Choice w kategorii „Najlepszy reżyser” oraz do Independent Spirit w kategorii „Najlepszy film” za „Tamte dni, tamte noce”. Film ten przyniósł mu nagrodę Gotham dla najlepszego filmu fabularnego  i nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles w kategorii „Najlepszy reżyser”.

O filmie

Film „Tamte dni, tamte noce” („Call Me by Your Name”) miał światową premierę na festiwalu w Sundance. Był wielokrotnie nominowany do prestiżowych nagród. Zdobył III nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Jest wymieniany wśród najpoważniejszych kandydatów do Oscara® w wiodących kategoriach: za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy film i główne role męskie.

• Ten film rozkłada na łopatki! Urzeka cudownie zmysłowym, erotycznym czarem – „Entertainment Weekly”

• Zachwycające dzieło, głęboka mądrość – „Los Angeles Times”

• Timothée Chalamet i Armie Hammer stworzyli na ekranie najbardziej

wysublimowaną chemię, jaką kiedykolwiek widziałem w kinie. Wyborne – „Huffington Post”

• Najbardziej przesycone emocjami kadry w historii kina – „Esquire”

• Przepełniający radością i przejmujący – „Time Out New York”

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 325

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,2 (905 ocen)
461
243
139
49
13
Sortuj według:
azutodragon

Nie oderwiesz się od lektury

Świetna książka. Mogłabym ją czytać i czytać w nieskończoność.
40
malweronika

Nie oderwiesz się od lektury

piękna, popłakałam się 🥀🥀
30
IzabelaDorocka

Nie oderwiesz się od lektury

Cudowna
20
lanuitduchasseur

Całkiem niezła

Książka jest bardzo dobrze i ciekawie napisana, ale momentami po prostu zbyt nudna
20
narewskka

Nie oderwiesz się od lektury

mega
00

Popularność
Tytuł oryginału: CALL ME BY YOUR NAME
Opracowanie typograficzne i skład: MARZENNA DOBROWOLSKA
Redakcja: PAULINA POTRYKUS-WOŹNIAK
Korekta: MAGDALENA GERAGA
Copyright © André Aciman, 2017 Motion Picture Artwork © 2017 CTMG. All Rights Reserved. Tytuł oryginału: Call Me by Your Name Copyright © for the Polish translation by Tomasz Bieroń Copyright © for the Polish edition by Poradnia K, 2018
Wydanie I
ISBN 978-83-63960-97-1
Poradnia K Sp. z o.o. ul. Wilcza 25 lok. 6, 00-544 Warszawa e-mail:poradniak@poradniak.pl www:www.poradniak.pl Zapraszamy do naszej księgarni internetowej: sklep.poradniak.pl
Konwersja:eLitera s.c.

CZĘŚĆ I

Jeśli nie później,to kiedy?

.

– Później!

To słowo, ten głos, ta postawa.

Nigdy przedtem nie słyszałem, żeby ktoś się żegnał, mówiąc: „Później”. Ostre, krótkie i zdawkowe, wypowiedziane z zawoalowaną obojętnością człowieka, któremu nie zależy, żeby jeszcze się z tobą zobaczyć albo porozmawiać.

To jest pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy, kiedy o nim myślę, i do dzisiaj mam w uszach to „Później!”.

Zamykam oczy, wypowiadam to słowo i jestem z powrotem we Włoszech, tak wiele lat temu, idę obsadzonym drzewami podjazdem, obserwuję, jak on wysiada z taksówki w wydętej, niebieskiej, rozpiętej pod szyją koszuli, okularach przeciwsłonecznych i słomkowym kapeluszu, wszędzie skóra. Nagle ściska mnie za rękę, podaje mi swój plecak, wyjmuje z bagażnika taksówki walizkę i pyta, czy mój ojciec jest w domu.

Może to się zaczęło właśnie wtedy: koszula, podwinięte rękawy, zaokrąglone pięty odklejają się i przyklejają do wystrzępionych espadryli, spragnione rozgrzanej żwirowej ścieżki prowadzącej do naszego domu, każdy krok jak pytanie: „Którędy na plażę?”.

Tegoroczny gość wakacyjny. Kolejny nudziarz.

A potem, prawie odruchowo i odwrócony plecami do samochodu, macha wolną ręką i wypowiada niedbałe: „Później!” do innego pasażera, z którym prawdopodobnie umówił się na podział kosztów przejazdu z dworca. Nie dodał imienia. Nie złagodził tego szorstkiego pożegnania żadnym dowcipem. Współpasażer odprawiony jednym słowem: bezczelnym, ostrym, nieuszminkowanym – sam zdecyduj, mnie jest wszystko jedno.

Tylko patrzeć, pomyślałem, a tak samo pożegna się z nami, kiedy przyjdzie na to czas. Pożegna się rzuconym od niechcenia, opryskliwym „Później!”.

Ale zanim to nastąpi, będziemy musieli go znosić przez sześć długich tygodni.

Poczułem się zastraszony. Nieprzystępny typ.

Choć już niedługo miał mi się spodobać. Od zaokrąglonego podbródka po zaokrągloną piętę. A potem, na przestrzeni kilku dni, miałem go znienawidzić. Tego samego człowieka, z fotografii którego, na złożonym kilka miesięcy wcześniej formularzu, wyskakiwała obietnica natychmiastowej zażyłości!

Moi rodzice przyjmowali w lecie młodych pracowników akademickich, zapewniając im możliwość doszlifowania maszynopisu przed publikacją. Każdego lata musiałem na sześć tygodni opuścić swój pokój i przenieść się do sąsiedniego, znacznie mniejszego, który należał kiedyś do mojego dziadka. W miesiącach zimowych, kiedy wyprowadzaliśmy się z miasta, pokój ten stawał się schowkiem na narzędzia, magazynem i strychem, i pomieszczeniem, o którym krążyły pogłoski, że mój dziadek i jednocześnie mój imiennik dalej zgrzyta tam zębami w swoim wiekuistym śnie. Wakacyjni mieszkańcy nie musieli za nic płacić, mogli swobodnie poruszać się po całym domu, w zasadzie mogli robić, co zechcą, pod warunkiem, że przez mniej więcej godzinę dziennie pomogą mojemu ojcu uporać się z korespondencją i innymi papierami. Stawali się członkami rodziny. Po mniej więcej piętnastu latach takiej praktyki przywykliśmy do tego, że pocztówki i przesyłki z prezentami zasypują nas nie tylko w okolicach Bożego Narodzenia, lecz przez cały rok przychodzą od bezbrzeżnie oddanych naszej rodzinie ludzi, którzy podczas pobytu w Europie nadkładali drogi, żeby na parę dni zajrzeć z rodziną do B. i odbyć nostalgiczną wycieczkę po starych śmieciach.

Podczas posiłków często mieliśmy dwoje czy troje innych gości, czasem sąsiadów albo krewnych, czasem kolegów rodziców z pracy, prawników, lekarzy, ludzi bogatych i sławnych, którzy wpadali do mojego ojca w drodze do swoich domów letniskowych. Niekiedy otwieraliśmy nawet podwoje naszej jadalni przypadkowej parze turystów, którzy słyszeli o tej starej wilii i po prostu chcieli rzucić na nią okiem. Byli absolutnie zachwyceni, gdy zapraszaliśmy ich, by zjedli z nami i opowiedzieli nam wszystko o sobie, a Mafalda, poinformowana w ostatniej chwili, na szybko coś gotowała. Mój ojciec, który prywatnie był człowiekiem powściągliwym i nieśmiałym, uwielbiał, kiedy młody, robiący błyskawiczną karierę ekspert w jakiejś dziedzinie animował rozmowę w kilku językach, podczas gdy gorące słońce lata, wespół z kilkoma kieliszkami rosatello, zsyłały na słuchaczy popołudniowe odrętwienie. Nazywaliśmy ten rytuał „obiadowym znojem” – nie potrzeba było wiele czasu, żeby wakacyjni goście przejmowali od nas tę nomenklaturę.

Może to się zaczęło niedługo po jego przybyciu, w trakcie jednego z tych wlokących się niemiłosiernie obiadów, kiedy siedział obok mnie i wreszcie mi zaświtało, że mimo opalenizny nabytej podczas jego krótkiego pobytu na Sycylii tego samego lata, kolor wnętrza jego dłoni jest taki sam jak kolor jasnej i miękkiej skóry jego podeszew, szyi i spodniej części przedramion, które rzadko były wystawiane na słońce. Prawie jasnoróżowe, połyskujące i gładkie jak podbrzusze jaszczurki. Prywatne, dziewicze, nieopierzone, jak rumieniec na twarzy sportowca albo jutrzenka po burzowej nocy. Dowiedziałem się w ten sposób różnych rzeczy, o które nie śmiałem zapytać.

Może to się zaczęło podczas tych niekończących się godzin poobiednich, kiedy wszyscy wylegiwali się w domu i na zewnątrz w kostiumach kąpielowych, i wszędzie można było się o kogoś potknąć, zanim ktoś nareszcie zasugerował, żebyśmy poszli na skały popływać. Krewni, kuzyni, sąsiedzi, znajomi, znajomi znajomych, koledzy oraz ci, którym przyszło do głowy zapukać do naszych bram i zapytać, czy mogą skorzystać z naszego kortu tenisowego – każdy mógł się poopalać, popływać i pojeść, a jeśli chciał zostać dłużej, to także skorzystać z domku gościnnego.

Może to się zaczęło na plaży. Albo na korcie tenisowym. Albo podczas pierwszego wspólnego spaceru w dzień jego przyjazdu, kiedy zostałem poproszony o oprowadzenie go po domu i okolicy, po czym krok po kroku zdołałem go zaciągnąć za bardzo starą żeliwną bramę, na niezabudowane tereny rozpościerające się aż po porzucone tory kolejowe, które kiedyś łączyły B.i N. „Czy jest tam gdzieś opuszczona stacja kolejowa?”, spytał, wyglądając zza drzew, pod rozpalonym słońcem. Uznałem, że próbuje zachować się stosownie w rozmowie z synem właściciela. „Nie, nigdy nie było stacji. Pociąg po prostu zatrzymywał się na żądanie”. Sprawiał wrażenie autentycznie zaciekawionego. Tory wydawały się takie wąskie. To była kolejka z dwoma wagonami i insygniami królewskimi, wyjaśniłem. Teraz mieszkają w niej Cyganie. Od czasu, kiedy moja matka spędzała tutaj wakacje jako dziewczyna. Cyganie ściągnęli dwa wagony z torów i przetransportowali w głąb lądu. Chciałby je zobaczyć? „Później. Może”. Uprzejma obojętność, tak jakby dostrzegł mój niepotrzebny zapał do przypodobania się mu i chciał odepchnąć mnie od siebie.

Zabolało mnie to.

Powiedział, że chciałby raczej otworzyć konto w jednym z banków w B., a następnie złożyć wizytę tłumaczce zaangażowanej przez włoskiego wydawcę jego książki.

Postanowiłem zabrać go tam na rowerze.

Na kołach rozmowa przebiegała nie lepiej niż na nogach. Po drodze stanęliśmy, żeby się czegoś napić. W tabaccheria-barze było zupełnie ciemno i pusto. Właściciel zmywał podłogę silnym roztworem amoniaku. Czym prędzej wyszliśmy na zewnątrz. Samotny kos, siedzący na śródziemnomorskiej pinii, zaśpiewał kilka nut i natychmiast zagłuszyły go cykady.

Pociągnąłem długi łyk wody mineralnej z dużej butelki, podałem mojemu towarzyszowi, a potem jeszcze raz się napiłem. Wylałem sobie trochę wody na dłoń i przemyłem nią twarz, a następnie przeczesałem mokrymi palcami włosy. Woda była niewystarczająco zimna i gazowana, zostawiała po sobie nieugaszone pragnienie.

– Co się tutaj robi?

– Nic. Czeka na koniec lata.

– W takim razie co się tutaj robi zimą?

Uśmiechnąłem się na myśl o odpowiedzi, której miałem zaraz udzielić. Domyślił się i powiedział:

– Nie mów: czeka się na przyjście lata, racja?

Lubiłem, jak ktoś czytał w moich myślach. Podchwycił „obiadowy znój” szybciej niż poprzedni goście.

– Zimą robi się tutaj bardzo szaro i ciemno. Przyjeżdżamy na Boże Narodzenie. Poza tym miasteczko jest wymarłe.

– Co robicie tutaj w święta poza pieczeniem kasztanów i piciem ajerkoniaku?

Droczył się ze mną. Poczęstowałem go tym samym co wcześniej uśmiechem. Zrozumiał, nic nie powiedział, roześmialiśmy się.

Zapytał, co robię. Gram w tenisa, pływam. Wieczorami wychodzę. Biegam. Transkrybuję muzykę. Czytam.

Powiedział, że też biega. Wcześnie rano. Gdzie się tutaj biega? Głównie po promenadzie. Mogę mu pokazać, jeśli chce.

Zaczynałem go lubić, a teraz poczułem się tak, jakbym dostał w twarz:

– Później, może.

Czytanie umieściłem na końcu listy, ponieważ z jego dotychczasowej złośliwej i aroganckiej postawy wywnioskowałem, że ma podobne priorytety. Kilka godzin później, kiedy się dowiedziałem, że właśnie skończył pisać książkę o Heraklicie i że „czytanie” prawdopodobnie stanowi całkiem znaczący element jego życia, uświadomiłem sobie, że muszę jakoś sprytnie przeredagować swój komunikat i dać mu do zrozumienia, że mamy pokrewne zainteresowania. Tym, co najbardziej zbiło mnie z tropu, nie były jednak wyszukane zabiegi, by się zrehabilitować, lecz nieproszony niepokój związany z tym, że od samego początku bez powodzenia usiłuję zjednać go sobie.

Kiedy mu zaproponowałem – bo wszyscy goście byli zachwyceni tym pomysłem – że zabiorę go do San Giacomo i wejdziemy na sam szczyt dzwonnicy, którą nazywaliśmy „Teraz można już umrzeć”, uznałem za błąd, że nie przygotowałem się na jedną z potencjalnych odpowiedzi. Widok miasteczka, morza, wieczności podbije jego serce, myślałem. Jednak nie. „Później!”

Mogło się to zacząć już po tym wszystkim, nie dostrzegałem tego. Widzisz kogoś, a jednocześnie tak naprawdę go nie widzisz, stoi za kulisami. Albo zauważasz go, ale między wami nie zaskakuje, nie łapiesz się na to, i zanim uświadomisz sobie, że ktoś jest obecny w twoim życiu i odbiera ci spokój duszy, zaoferowane sześć tygodni już prawie mija i on zaraz wyjedzie, albo nawet już wyjechał, a ty próbujesz dojść do ładu z czymś, co bez twojej wiedzy gotowało się przez wiele tygodni pod twoim nosem i nosi wszelkie znamiona czegoś, co zmuszony jesteś nazwać „Pragnę!”. Jak mogłem to przeoczyć, zadajesz sobie pytanie. Poznaję pożądanie, kiedy je widzę – a przecież tym razem przemknęło zupełnie niezauważone. Skupiałem się na przebiegłym uśmiechu, który nagle rozświetlał jego twarz za każdym razem, kiedy czytał w moich myślach, podczas gdy tak naprawdę chciałem skóry, tylko skóry.

Przy kolacji, trzeciego wieczoru, wyczułem, że wpatruje się we mnie, kiedy omawiałem Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu Haydna, które transkrybowałem na gitarę. W tamtym roku miałem siedemnaście lat i jako najmłodszy przy stole przywykłem do tego, że jestem ostatnią osobą, której się słucha, toteż wypracowałem nawyk upychania maksymalnej ilości informacji w minimalnej liczbie słów. Mówiłem szybko, co stwarzało wrażenie nerwowego potoku słów. Kiedy skończyłem wyjaśniać moją transkrypcję, poczułem na sobie uważne spojrzenie z lewej strony. Zachwyciło mnie to i pochlebiło mi. Najwyraźniej był zainteresowany – lubił mnie. Czyli mimo wszystko nie było aż tak trudno. Ale kiedy wreszcie odwróciłem się w jego stronę, napotkałem zimne, lodowate spojrzenie – wrogie, szkliste, graniczące z okrucieństwem.

Zupełnie mnie to rozbiło. Czym sobie na to zasłużyłem? Chciałem, żeby znowu był wobec mnie przyjazny, żeby śmiał się wraz ze mną tak jak zaledwie kilka dni wcześniej przy porzuconych torach kolejowych albo kiedy tłumaczyłem mu tego samego popołudnia, że B. to jedyne miasto we Włoszech, w którym nie zatrzymują się corriera, autobusy regionalnych linii z namalowanym Chrystusem. Parsknął śmiechem i rozpoznał zawoalowane odniesienie do książki Carla Leviego. Podobało mi się to, że nasze umysły najwyraźniej podróżują równoległymi torami, że błyskawicznie wyczuwamy, jakiego słowa zamierza użyć ten drugi, ale w ostatniej chwili się z tego wycofuje.

Zapowiadał się na trudnego domownika. Lepiej trzymać się od niego z daleka, pomyślałem. Tak niewiele brakowało, abym się zakochał w skórze jego dłoni, klatki piersiowej, stóp, które przez całe swoje istnienie nie dotknęły szorstkiej powierzchni – w jego spojrzeniu, które w innej, przyjaznej wersji spływało na ciebie jak Cud Zmartwychwstania. Tym spojrzeniem nie sposób się było nasycić, ale trzeba było patrzeć dalej, aby stwierdzić dlaczego.

Chyba odwzajemniłem się równie nieprzyjemnym spojrzeniem.

Na dwa dni nasze rozmowy nagle ustały.

Na długim wspólnym balkonie ograniczaliśmy się do zdawkowego „dzień dobry”, „ładna pogoda” – do pustych pogawędek.

Potem, bez wyjaśnienia, odnowiliśmy stosunki.

Chcę dzisiaj przed południem pobiegać? Raczej nie. To może popływać?

Ból, który teraz odczuwam, poryw i dreszcz związany z poznaniem kogoś nowego, błogość wisząca w powietrzu na wyciągnięcie ręki, nieporadne poruszanie się pośród ludzi, których mogę źle zrozumieć, a nie chcę ich stracić, więc na każdym kroku muszę na nowo odgadywać ich intencje, desperacki spryt, z którym muszę podchodzić do każdego, kogo pragnę i w kim chcę budzić pragnienie, parawany, które stawiam, tak jakby między mną a światem było wiele warstw suwanych drzwi z papieru ryżowego, potrzeba odszyfrowywania czegoś, co tak naprawdę nigdy nie było zaszyfrowane – to wszystko zaczęło się tego lata, kiedy do naszego domu przyjechał Oliver. Wszystko to jest wyryte w każdej piosence, która tego lata była przebojem, w każdej powieści, którą przeczytałem podczas pobytu Olivera i po nim, na wszystkim, od zapachu rozmarynu w gorące dni po zapamiętały śpiew cykad popołudniami – zapachy i dźwięki, z którymi się wychowywałem i miałem z nimi do czynienia każdego lata mojego dotychczasowego życia, ale teraz zwróciły się przeciwko mnie i pod wpływem wydarzeń tego lata nabrały innego zabarwienia.

A może zaczęło się po pierwszym tygodniu jego pobytu, kiedy stwierdziłem zachwycony, że nadal pamięta, kim jestem, że mnie nie ignoruje, że dlatego mogę sobie pozwolić na luksus mijania go po drodze do ogrodu bez konieczności udawania, że go nie zauważam. Pierwszego dnia rano biegaliśmy razem – do B. i z powrotem. Drugiego dnia rano pływaliśmy. Następnego dnia znowu biegaliśmy. Lubiłem pędzić obok rozwożącej mleko furgonetki, która miała jeszcze przed sobą wiele ulic do pokonania, albo mijać spożywczy i piekarnię, szykujące się do otwarcia drzwi, lubiłem biegać wzdłuż brzegu i promenadą, kiedy nie było tam jeszcze żywej duszy, a nasz dom wyglądał jak daleki miraż. Lubiłem synchronizację naszych stóp, lewa – lewa, jednoczesne uderzenia o ziemię, odciski stóp na piasku, do których chciałem powrócić i potajemnie umieścić moją stopę w śladzie jego stopy.

Do naprzemiennego biegania i pływania przyzwyczaił się na studiach. Zapytałem żartobliwie, czy biega w szabat. Odparł, że zawsze ćwiczy, nawet kiedy jest chory, gdy trzeba, to w łóżku. Nawet jeśli minionej nocy spał z kimś nowym, wcześnie rano idzie pobiegać. Z jednym wyjątkiem: po operacji. Zapytałem, dlaczego musi się operować, i odpowiedź, której przedtem przyrzekłem sobie już nigdy nie prowokować, przyszła jak wyskakujący z pudełka diabełek na sprężynie ze złośliwym uśmieszkiem. „Później”.

Może był zdyszany i nie chciało mu się za dużo mówić, albo wolał po prostu skupić się na pływaniu czy bieganiu. Może chciał w ten sposób nakłonić mnie do tego samego – zupełnie niewinnie.

Było jednak coś zarazem mrożącego i zniechęcającego w tym nagłym dystansie, który zakradał się między nas w najbardziej nieoczekiwanych chwilach. Czasami miałem poczucie, że on robi to umyślnie. Coraz bardziej dopuszcza mnie do siebie, a potem jednym szarpnięciem unicestwia wszelkie pozory bliskości.

Stalowe spojrzenie zawsze wracało. Pewnego dnia, kiedy ćwiczyłem grę na gitarze przy tak zwanym moim stoliku w głębi ogrodu, koło basenu, a on leżał w pobliżu na trawie, natychmiast rozpoznałem to spojrzenie. Patrzył na mnie, kiedy ja byłem skupiony na progach. W pewnym momencie uniosłem twarz, żeby sprawdzić, czy jemu podoba się to, co gram, i znowu to samo: przeszywające, okrutne, połyskujące ostrze natychmiast chowane z chwilą, kiedy ofiara je zobaczy. Poczęstował mnie bezbarwnym uśmiechem, jakby chciał powiedzieć: „Nie ma sensu tego dłużej ukrywać”.

Trzymaj się od niego z daleka.

Chyba zauważył, że jestem roztrzęsiony i próbując mnie udobruchać, zaczął zadawać pytania związane z gitarą. Byłem zbyt nieufny, żeby odpowiadać szczerze. Z kolei on, słysząc, jak nieskładnie odpowiadam, zaczął podejrzewać, że jest gorzej, niż po sobie pokazuję.

– Daruj sobie tłumaczenia, po prostu zagraj to jeszcze raz.

– Myślałem, że tego nie znosisz.

– Nie znoszę? Skąd ci to przyszło do głowy? – Utarczka się ciągnęła.

– Po prostu zagraj, dobrze?

– Ten sam utwór?

– Ten sam.

Wstałem i poszedłem do salonu, zostawiając okna balkonowe otwarte, żeby słyszał, jak gram na fortepianie. Ruszył za mną, oparł się o drewnianą framugę i przez chwilę słuchał.

– Zmieniłeś to. To nie to samo. Co z tym zrobiłeś?

– Po prostu zagrałem to tak, jak zagrałby Liszt, gdyby się chciał tym pobawić.

– Proszę cię, bądź tak dobry i zagraj to jeszcze raz.

Lubiłem jego udawane zniecierpliwienie. Zacząłem grać od początku.

Po chwili:

– Nie do wiary, to znowu brzmi inaczej!

– Tylko trochę. Tak zagrałby to Busoni, gdyby zmienił wersję Liszta.

– Nie możesz zagrać Bacha tak, jak Bach to napisał?

– Ale Bach nigdy nie pisał na gitarę i być może nie napisał tego na klawesyn. Nie ma nawet pewności, czy to w ogóle jest jego utwór.

– Dobra, zapomnijmy o tym.

– OK, OK, po co się tak nakręcać. – Tym razem ja sfingowałem niechętną kapitulację. – Teraz będzie Bach w mojej transkrypcji, bez Busoniego i Liszta. Bach bardzo młody i oddany swojemu bratu.

Dokładnie widziałem, która fraza utworu poruszyła go za pierwszym razem i przy każdym kolejnym wykonaniu wysyłałem mu ją jako mały prezent, jako długą kadencję przeznaczoną specjalnie dla niego.

Flirtowaliśmy ze sobą – on z pewnością rozpoznał oznaki tego o wiele wcześniej niż ja.

Tego wieczoru napisałem w swoim dzienniku: „Przesadziłem, kiedy powiedziałem: Myślałem, że nie znosisz tego utworu. Chodziło mi o coś innego: Myślałem, że mnie nie znosisz. Liczyłem na to, że przekonasz mnie do czegoś wręcz przeciwnego – i na chwilę ci się to udało. Dlaczego nie uwierzę w to jutro rano?”.

Czyli on bywa również taki, powiedziałem sobie po tym, jak odwrócił się z lodowatej na słoneczną stronę.

Mogłem równie dobrze zapytać: Czy ja też jestem takim dwustronnym medalem?

„Nie jesteśmy skomponowani na jeden instrument – ani ja, ani ty”.

Byłem najzupełniej gotowy zaszufladkować go jako trudnego i nieprzystępnego, po czym spisać na straty. Wystarczyły dwa słowa, żeby moje nadąsanie i apatia przeistoczyły się w zagram dla ciebie wszystko, będę grał, aż każesz mi przestać, aż do obiadu, aż skóra z palców zejdźcie mi warstwa po warstwie, ponieważ lubię robić dla ciebie różne rzeczy, zrobię dla ciebie wszystko, powiedz tylko słowo, od pierwszego dnia cię polubiłem i nawet jeśli na moje kolejne oferty przyjaźni odpowiesz lodem, nigdy nie zapomnę, że odbyła się między nami ta rozmowa i że istnieją łatwe sposoby na przywrócenie lata pośród śnieżycy.

Zapomniałem odnotować, że lód i apatia potrafią błyskawicznie znieść wszelkie rozejmy i postanowienia podpisane w słoneczniejszych momentach.

Potem przyszło to lipcowe niedzielne popołudnie, kiedy nasz dom nagle opustoszał, zostaliśmy w nim tylko my, i moje wnętrzności szarpał ogień – ponieważ „ogień” był pierwszym i najłatwiejszym słowem, które nawiedziło mnie wieczorem, kiedy próbowałem jakoś to wszystko uporządkować na potrzeby mojego dziennika. Czekałem i czekałem w moim pokoju, przygwożdżony do łóżka w podobnym do transu stanie zgrozy i antycypacji. Ogień namiętności, nie ogień niszczący, lecz coś paraliżującego jak ogień bomb kasetowych, które zasysają z otoczenia tlen i sprawiają, że dyszysz, ponieważ zostałeś kopnięty w brzuch, a próżnia potargała całą tkankę płucną i wysuszyła ci usta, i masz nadzieję, że nikt się nie odezwie, ponieważ nie możesz mówić, i modlisz się, żeby nikt nie poprosił cię o poruszenie się, ponieważ twoje serce jest przytkane i bije tak szybko, że prędzej rozpryśnie się na szklane kawałki niż pozwoli, żeby coś innego przepłynęło przez jego zwężone komory. Ogień jak strach, jak panika, jak kolejna minuta tego samego, i umrę, jeśli on nie zapuka do drzwi, ale wolałbym, żeby nigdy nie zapukał niż zapukał teraz. Nauczyłem się zostawiać drzwi balkonowe otwarte i leżeć w łóżku w samych kąpielówkach, całe moje ciało w ogniu. Ogień jak błaganie następującej treści: Proszę cię, proszę cię, powiedz mi, że się mylę, powiedz mi, że wszystko to sobie wymyśliłem, ponieważ to niemożliwe, żebyś czuł to samo, ale jeśli czujesz to samo, to jesteś najokrutniejszym człowiekiem świata. To popołudnie, kiedy nareszcie wszedł do mojego pokoju bez pukania, jakby wezwany moimi modlitwami, i zapytał, czemu nie jestem na plaży z innymi, a mnie przyszła do głowy tylko jedna odpowiedź, której nie zdołałem jednak z siebie wydusić: żeby być z tobą. Żeby być z tobą, Oliver. W kąpielówkach albo bez nich. Być z tobą w moim łóżku. W twoim łóżku. Które w pozostałych miesiącach roku jest moim łóżkiem. Rób ze mną, co chcesz. Weź mnie. Spytaj mnie tylko, czy chcę, sprawdź, jaką otrzymasz odpowiedź, ale pod żadnym pozorem nie pozwól mi odmówić.

I powiedz mi, że to nie był sen, kiedy usłyszałem w nocy jakiś hałas pod drzwiami i nagle wiedziałem, że ktoś jest w moim pokoju, że ktoś siedzi u stóp mojego łóżka i myśli, myśli, myśli i w końcu zaczął się do mnie przybliżać, potem leżał nie obok mnie, tylko na mnie, a ja leżałem na brzuchu, i tak bardzo mi się to podobało, że zamiast zaryzykować jakiś ruch, który by pokazał, że się obudziłem albo zamiast pozwolić mu zmienić zdanie i pójść sobie, udawałem pogrążonego w głębokim śnie i myślałem: to nie jest sen, to nie może być sen, lepiej, żeby to nie był sen, ponieważ słowa, które przychodziły mi do głowy, kiedy zaciskałem powieki, brzmiały: to jest jak powrót do domu, jak powrót do domu po latach spędzonych pośród Trojan i Lestrygonów, jak powrót do miejsca, gdzie wszyscy są tacy jak ty, gdzie ludzie wiedzą, po prostu wiedzą – powrót do domu, podobny do momentu, kiedy wszystko wskakuje na swoje miejsce i nagle sobie uświadamiasz, że przez prawie dwie dekady majstrowałeś przy złej kombinacji. To wtedy postanowiłem przekazać ci bez jednego drgnienia, bez poruszenia choćby jednym mięśniem, że ustąpię, jeśli będziesz naciskał, że już ustąpiłem, jestem twój, cały twój, poza tym, że nagle zniknąłeś, i chociaż to wszystko wydawało się zbyt prawdziwe jak na sen, byłem przekonany, że począwszy od tego dnia wszystko, czego chcę, to żebyś zrobił dokładnie to samo, co w moim śnie.

Następnego dnia graliśmy debla i podczas przerwy, kiedy piliśmy przyrządzoną przez Mafaldę lemoniadę, objął mnie wolnym ramieniem, a potem delikatnie ścisnął moje ramię kciukiem i palcem wskazującym. Bardzo kumpelskie zachowanie, ale tak mnie zaczarowało, że się wyrwałem, ponieważ jeszcze chwila, a zwiotczałbym jak kukiełka na sznurkach, która zwala się w stos patyczków. Przeprosił skonsternowany i zapytał, czy nacisnął na jakiś „nerw albo coś” – nie chciał zrobić mi krzywdy. Musiał się poczuć zdruzgotany, jeśli podejrzewał, że sprawił mi ból albo dotknął w zły sposób. W żadnym razie nie chciałem go zniechęcać, ale zdołałem wyrzucić z siebie tylko coś w stylu „nie bolało” i chciałem zakończyć na tym sprawę. Pomyślałem jednak, że nie mogę zostawiać go z wrażeniem, że moją szorstką reakcję na oczach przyjaciół wywołało coś innego niż ból. Udałem więc człowieka, który usilnie, ale bezskutecznie próbuje powstrzymać grymas bólu.

Nie przyszło mi wtedy do głowy, że reagując paniką na jego dotknięcie, zachowałem się jak dziewica, którą po raz pierwszy dotknęła pożądana przez nią osoba: mężczyzna ten pobudził w niej nerwy, o których istnieniu nie wiedziała, wytworzył rozkosze nieporównanie bardziej rozstrajające od tych, do których przywykła w sytuacjach sam na sam ze sobą.

Nadal sprawiał wrażenie zaskoczonego moją reakcją, ale równie przekonująco udawał, że wierzy w ból mojego ramienia, jako że go nie ukrywałem. Pomagał mi w ten sposób wybrnąć z sytuacji i w żaden sposób nie okazywał po sobie, że ma świadomość każdego niuansu mojej reakcji. Teraz już wiem, jak doskonale potrafi interpretować sprzeczne sygnały, toteż nie mam wątpliwości, że już wtedy coś podejrzewał. „Zrobimy tak, żeby nie bolało”. Sprawdzał mnie i przystąpił do masażu mojego ramienia. „Rozluźnij się”, powiedział przy innych. „Kiedy ja jestem rozluźniony”. „Jesteś sztywny jak ta ławka”. „Pomacaj tutaj”, powiedział do Marzii, jednej z dziewczyn, które stały najbliżej nas. „Całe pozawęźlane”. Poczułem na karku jej dłonie. „Tutaj”, polecił, mocno przyciskając jej dłonie do moich pleców. „Czujesz? Najwyższy czas, żeby się rozluźnił”. „Najwyższy czas, żebyś się rozluźnił”, powtórzyła.

Ponieważ nie umiałem mówić szyfrem, w ogóle nie wiedziałem, co mam powiedzieć. Czułem się jak głuchoniemy, który nie zna nawet języka migowego. Bajdurzyłem jak najęty, żeby tylko nie musieć mówić, co leży mi na sercu. Do tego ograniczał się mój szyfr. Dopóki starczało mi powietrza na wypowiadanie słów, z grubsza sobie radziłem. W przeciwnym razie milczenie prawdopodobnie by mnie zdradziło – dlatego wolałem gadać głupstwa niż nic nie mówić. Milczenie by mnie odsłoniło. Jednak moje rozpaczliwe próby jego przezwyciężenia przy innych obnażyły mnie jeszcze bardziej.

Moja bezradność zapewne przejawiała się na mojej twarzy pod postacią zniecierpliwienia i tłumionej wściekłości. Nie przyszło mi do głowy, że Oliver potraktuje moje emocje jako wymierzone w niego.

Być może z podobnych powodów odwracałem wzrok za każdym razem, gdy na mnie spojrzał: dla ukrycia faktu, jak wielkim obciążeniem jest dla mnie moja nieśmiałość. Ale że Oliver może to odebrać jako obraźliwe i od czasu do czasu zrewanżować mi się wrogim spojrzeniem – to również nie przyszło mi do głowy.

Jednak moja reakcja na uścisk Olivera zawierała w sobie coś jeszcze – i mogłem tylko mieć nadzieję, że tego nie zauważył. Zanim strąciłem jego ramię, uległem jego dłoni i prawie się o nią wsparłem, jakbym chciał powiedzieć – dorośli często mówią tak do kogoś, kto przechodzi za ich plecami i zaczyna masować im kark – „Nie przestawaj”. Czy Oliver zauważył, że byłem gotowy nie tylko ulec, ale również wpasować się w jego ciało?

Również to uczucie trafiło wieczorem do mojego dziennika. Nazwałem je „omdleniem”. Dlaczego omdlałem? Czy wystarczy, że on mnie dotknie, abym stał się zupełnie bezwładny i bezwolny? Czy takie jest znaczenie słowa „rozpłynąć się”?

I dlaczego nie chciałem mu pokazać, jak łatwo mnie do tego doprowadzić? Czy bałem się, że Oliver mnie wyśmieje, powie wszystkim albo zignoruje całą sprawę pod pretekstem, że jestem zbyt młody, żeby wiedzieć, co robię? A może odwrotnie: bałem się, że jeśli zacznie coś podejrzewać – co oczywiście oznaczałoby, że nadaje na tej samej fali – to się uaktywni? Czy chciałem, żeby się uaktywnił? Czy może wolałem całe życie spędzić w tęsknocie, pod warunkiem, że obaj będziemy kontynuowali tę grę w ping-ponga: nie wiedzieć, nie nie wiedzieć, nie nie nie wiedzieć? Siedź cicho, nic nie mów, a jeśli nie możesz powiedzieć „tak”, to nie mów „nie”, powiedz „później”. Czy to dlatego ludzie mówią „może”, kiedy mają na myśli „tak”, ale liczą na to, że odbierzesz to jako „nie”, a najchętniej powiedzieliby: „Proszę cię, zapytaj mnie o to jeszcze raz, a potem jeszcze raz."?

Kiedy sięgam pamięcią do tego lata, nie mogę uwierzyć, że na przekór wszelkim moim wysiłkom, żeby żyć z „ogniem” i „omdleniem”, życie nadal obdarzało mnie cudownymi chwilami. Włochy. Lato. Wczesnopopołudniowe odgłosy cykad. Mój pokój. Jego pokój. Nasz balkon, który odgradzał nas od całego świata. Delikatny wiatr przywodzi do mojej sypialni tchnienia ogrodu. Lato, podczas którego nauczyłem się kochać wędkarstwo. Ponieważ on kochał. I bieganie. Ponieważ on kochał. I ośmiornice, Heraklita, Tristana. Lato, podczas którego nauczyłem się słyszeć śpiew ptaka, wąchać zapachy roślin albo czuć, jak w ciepłe, słoneczne dni spod moich stóp unosi się mgiełka, a ponieważ moje zmysły zawsze są rozbudzone, stopy automatycznie zmierzają ku Oliverowi.

Mogłem zaprzeczyć tak wielu rzeczom – że pragnę dotknąć jego kolan i nadgarstków połyskujących w słońcu lepkim lśnieniem, które widziałem u tak niewielu osób; że kocham jego białe tenisowe szorty, wiecznie jakby poplamione, w kolorze gliny, który z upływem tygodni stawał się kolorem jego skóry; że jego włosy, z każdym dniem coraz bardziej blond, każdego ranka chwytają słońce jeszcze przed jego całkowitym wyłonieniem się zza horyzontu; że jego wydęta niebieska koszula, coraz bardziej wydęta, kiedy miał ją na sobie w wietrzne dni na patio koło basenu, emanuje obietnicą zapachu skóry i potu, zapachu, o którym na samą myśl mi twardniał. Wszystkiemu temu mogłem zaprzeczyć. I uwierzyć w swoje zaprzeczenia.

Ale jego złoty naszyjnik i gwiazda Dawida ze złotą mezuzą na szyi powiedziały mi, że tutaj kryje się coś bardziej upragnionego od wszystkich innych rzeczy, których chcę od Olivera, ponieważ to nas ze sobą łączyło i przypominało mi, że istnieje sfera, w której różnice między nami się zacierają. Jego gwiazdę zauważyłem niemal od razu w pierwszym dniu jego pobytu u nas. Od tego momentu wiedziałem, że to, co mnie intryguje i każe mi dążyć do zaprzyjaźnienia się z nim, jest większe od wszystkiego, na co którykolwiek z nas może liczyć od drugiego, większe, a zatem lepsze od jego duszy, jego ciała czy samej ziemi. Patrzenie na jego szyję z gwiazdą i wymownym amuletem było patrzeniem na coś ponadczasowego, przedwiecznego i nieśmiertelnego we mnie samym, w nim, w nas obu, na coś, co się domagało, żeby to na powrót rozniecić i wyrwać z tysiącletniego snu.

Ku mojemu zaskoczeniu on najwyraźniej nie zauważał – albo go to nie obchodziło – że ja też noszę gwiazdę Dawida. Tak samo jak nie zauważał tego – albo go to nie obchodziło – jak moje spojrzenie wędrowało po jego kąpielówkach i usiłowało rozpoznać kontur tego, co czyniło z nas pustynnych braci.

Nie licząc mojej rodziny, przypuszczalnie był jedynym Żydem, którego noga kiedykolwiek postała w B. Ale w odróżnieniu od nas on od początku obnosił się ze swoim pochodzeniem. My nie rzucaliśmy się w oczy jako Żydzi. Nosiliśmy naszą żydowskość tak, jak ludzie to robią prawie na całym świecie: wsuniętą pod koszulę, ale nieschowaną pod nią. Moja matka nazywała to „żydostwem dyskretnym”. Kiedy zobaczyliśmy, że ktoś nosi swoje żydowskie korzenie tak jak Oliver, kiedy wziął jeden z naszych rowerów i z rozpiętą pod szyją koszulą pojechał do miasta, przeżyliśmy szok, ale również zorientowaliśmy się, że możemy bez żadnych obaw zrobić to samo. Kilka razy próbowałem go naśladować, ale miałem zahamowania jak ktoś, kto próbuje czuć się naturalnie, chodząc nago po szatni, ale stwierdza, że jego własna nagość go podnieca. W mieście próbowałem reklamować moją żydowskość z tą milczącą nonszalancją, która wynika nie tyle z arogancji, ile z tłumionego wstydu. On zachowywał się zupełnie inaczej. Nie chodzi o to, że nigdy się nie zastanawiał nad byciem Żydem ani nad losem Żydów w katolickim kraju. Czasem rozmawialiśmy na ten temat podczas tych długich popołudni, kiedy obaj odkładaliśmy na bok pracę, a wszyscy inni domownicy i goście udawali się do swoich pokojów na parogodzinny odpoczynek. Oliver dostatecznie długo mieszkał w małych miastach Nowej Anglii, aby znać los jedynego Żyda w okolicy. Żydowskość nigdy jednak nie stanowiła dla niego problemu takiego jak dla mnie, ani nie budziła w nim trwałego, metafizycznego poczucia obcości wobec świata i siebie samego. Dla niego nie kryła nawet w sobie mistycznej, niewypowiedzianej obietnicy zbawczego braterstwa. I być może dlatego nie czuł się źle z tym, że jest Żydem i nie musiał nieustannie drapać się w tym miejscu, tak jak dzieci drapią strupek, bo chcą, żeby zniknął. Nie miał problemu ze swoją żydowskością podobnie jak ze sobą samym, ze swoim ciałem, ze swoją urodą, ze swoim archaicznym bekhendem, ze swoim doborem książek, muzyki, filmów, znajomych. Nie miał problemu z tym, że zgubił swoje ukochane pióro Mont Blanc. „Kupię sobie nowe”. Nie miał również problemu z krytyką. Pokazał mojemu ojcu kilka napisanych przez siebie stron, z których był dumny. Ojciec mu powiedział, że jego przemyślenia na temat Heraklita są błyskotliwe, ale wymagają silniejszego podbudowania, że musi zaakceptować paradoksalność myśli tego filozofa, zamiast ją zbywać kilkoma gładkimi frazesami. Nie miał problemu z ugruntowywaniem swoich przemyśleń, nie miał problemu z paradoksalnością. Trzeba znowu zasiąść za biurkiem – z tym też nie miał problemu. Zaprosił moją młodą ciocię na nocną gita – wycieczkę – we dwoje na naszej motorówce. Odmówiła. Nie miał z tym problemu. Kilka dni później spróbował ponownie, ponownie spotkał się z odmową i ponownie nic sobie z tego nie robił. Ciocia też nie miała z tym problemu i gdyby Oliver spędził z nami kolejny tydzień, prawdopodobnie nie miałaby problemu z wypłynięciem w morze na gita o północy, która przeciągnęłaby się do wschodu słońca.

Podczas pierwszych dni tylko raz miałem poczucie, że ten uparty, ale bezkonfliktowy, wyluzowany, niewzruszony i beztroski dwudziestoczterolatek, który z niczym nie ma problemu, w rzeczywistości jest niezwykle czujnym, chłodnym i mądrym sędzią charakterów i sytuacji.

Nic z tego, co mówił i robił, nie było nieprzemyślane. Każdego potrafił przejrzeć na wskroś, ale ową przenikliwość zawdzięczał właśnie temu, że pierwszą rzeczą, jakiej szukał u ludzi, było to samo, co zobaczył wcześniej w sobie i prawdopodobnie nie chciał, żeby inni się o tym dowiedzieli. Jak pewnego dnia ze zgorszeniem odkryła moja matka, był wybitnym pokerzystą, który parę razy w tygodniu wymykał się do miasta, żeby „zagrać kilka rozdań”. Z tego właśnie powodu, ku naszemu zdumieniu, uparł się w dniu swojego przybycia, że musi założyć konto w banku. Żaden z naszych wcześniejszych gości nie miał rachunku w miejscowym banku. Większość była bez grosza przy duszy.

Wydarzyło się to podczas obiadu z udziałem zaproszonego przez mojego ojca dziennikarza, który w młodości parał się filozofią i chciał pokazać, że chociaż nigdy nic nie napisał o Heraklicie, to potrafi toczyć spory na każdy temat pod słońcem. Nie przypadli sobie z Oliverem do gustu. Mój ojciec powiedział później: Bardzo dowcipny człowiek – i diabelnie inteligentny.

– Naprawdę pan tak uważa, psorze? – przerwał mu Oliver, nie mając świadomości, że mój ojciec, chociaż niekonfliktowy, nie zawsze lubi, kiedy mu się zaprzecza, a tym bardziej mówi do niego „psorze”, choć generalnie odpuszcza oba te grzechy.

– Owszem, tak uważam – potwierdził mój ojciec.

– Otóż ja nie mogę się z tym zgodzić. Odbieram go jako aroganckiego, nudnego, pozbawionego inwencji i grubiańskiego. Próbuje zaczarować swoich słuchaczy humorem, dużym wolumenem głosu i zamaszystymi gestami – Oliver odegrał bufonowatość tego człowieka – mającymi zastąpić w roli perswazyjnej argumentację, ponieważ jest do niej zupełnie niezdolny. Ten numer z głosem to już całkowita przesada, psorze. Ludzie śmieją się nie dlatego, że jest dowcipny, tylko dlatego, że bardzo dobitnie sygnalizuje swoje pragnienie bycia dowcipnym. Jego humor jest niczym więcej, jak tylko próbą zjednania sobie ludzi, których nie potrafi przekonać za pomocą argumentów. Kiedy mówi ktoś inny, on zawsze odwraca wzrok, nie słucha, ćwiczy w głowie tekst, który zamierza powiedzieć, chce go jak najszybciej wygłosić, póki go pamięta.

Jak można wyczuć czyjś sposób myślenia, jeśli się go nie zna z autopsji? Jak Oliver mógł dostrzegać u innych tyle przebiegłych chwytów, jeśli sam ich nie stosował?

Zafrapował mnie nie tylko jego niezwykły dar odczytywania ludzi, szperania w ich wnętrzu i dogrzebywania się do dokładnej konfiguracji ich osobowości, ale również umiejętność odgadywania różnych rzeczy dokładnie tak samo, jak mógłbym je odgadnąć ja. To właśnie popychało mnie do niego z mocą, która wykraczała poza pożądanie, przyjaźń czy poczucie więzi wynikające ze wspólnej religii. „Może poszlibyśmy do kina?”, wypalił pewnego wieczoru, kiedy wszyscy byliśmy razem, tak jakby nagle wymyślił rozwiązanie dla nudy w domu, która się przed nami rysowała. Oliver był wtedy jeszcze nowy i nie znał nikogo w mieście, toteż potencjalnych towarzyszy wyprawy do kina musiał szukać w naszym gronie. Zadał jednak to pytanie tak beztrosko i spontanicznie, jakby chciał zasygnalizować, że wcale nie ma ochoty iść do kina i równie dobrze może zostać w domu, żeby pochylić się nad swoim maszynopisem. Niedbały ton jego propozycji miał jednak posłużyć również jako werbalne puszczenie oka do moich rodziców, mówiące, że pomysł z wyjściem do kina nie budzi w nim szczególnego entuzjazmu, ale on chce to zrobić ze względu na mnie, ponieważ mój ojciec poskarżył się przy kolacji, że wyglądam, jakbym był nie w sosie.

Uśmiechnąłem się, nie z powodu samej propozycji, tylko przebiegłego manewru Olivera. On natychmiast to zauważył i odwzajemnił uśmiech, prawie autoironicznie, wyczuwając, że gdyby dał po sobie poznać, iż domyślił się, że przejrzałem jego podstęp, potwierdziłby swoją winę, ale zaprzeczanie temu w sytuacji, kiedy ja jednoznacznie zasygnalizowałem, że jego zabiegi nie uszły mojej uwagi, pogrążyłoby go jeszcze bardziej. Uśmiechnął się zatem, przyznając, że został przyłapany, ale również pokazując mi, że jest człowiekiem, który potrafi się przyznać i mimo to z przyjemnością obejrzeć ze mną film. Bardzo mnie to wszystko podekscytowało.

A może jego uśmiech był ripostą na mój sygnał, że przyłapałem go na fingowaniu pozbawionego wszelkich podtekstów charakteru jego propozycji – może Oliver chciał mi w ten sposób powiedzieć, że tak jak ja dostrzegam coś budzącego uśmiech w nim, tak on dostrzega coś budzącego uśmiech we mnie, a mianowicie przenikliwą, przebiegłą i podszytą poczuciem winy przyjemność z odnajdywania tylu niewidocznych powinowactw między nami. Być może nic tam nie było i wszystko to sobie wymyśliłem. Obaj jednak wiedzieliśmy, co zobaczył drugi. Tego wieczoru, kiedy jechaliśmy na rowerach do kina, czułem się tak, jakbym dostał skrzydeł – i nie próbowałem tego ukrywać.

Skoro więc byłem dla niego tak przezroczysty, czy mógł nie zrozumieć znaczenia mojej nagłej ucieczki przed jego dłonią? Nie zauważyć, że najpierw się w nią wcisnąłem? Nie wiedzieć, że nie chciałem, aby mnie puścił? Nie czuć, że kiedy zaczął mnie masować, niezdolność do odprężenia się była moim ostatnim schronieniem, moją ostatnią linią obrony, moją ostatnią maskaradą? Nie zrozumieć, że nie potrafię stawiać oporu, że nigdy nie będę chciał stawiać oporu, niezależnie od tego, co on zrobi i o co mnie poprosi? Nie wiedzieć, że kiedy siedziałem na moim łóżku w to niedzielne popołudnie, gdy oprócz nas dwóch nie było nikogo w domu, i patrzyłem, jak wchodzi do mojego pokoju i pyta, dlaczego nie jestem z innymi na plaży, to odmawiając odpowiedzi i wzruszając tylko ramionami, chciałem ukryć fakt, że nie jestem w stanie dobyć z siebie wystarczającej ilości powietrza, aby coś powiedzieć, że jeśli udałoby mi się wydać z siebie jakiś dźwięk, mogłoby to być desperackie wyznanie albo szloch – albo jedno i drugie? Od czasów dzieciństwa nikt nie wpędził mnie w taką sytuację. Ciężka alergia, powiedziałem. U mnie też, odparł. Zapewne cierpimy na to samo. Znowu wzruszyłem ramionami. Wziął do ręki mojego starego pluszowego misia i szepnął mu coś do ucha. Potem odwrócił misia twarzą do mnie i powiedział zmienionym głosem:

– Co się stało? Jesteś podenerwowany. – Z pewnością już zauważył, że mam na sobie kąpielówki. Czyżby zsunęły się niżej, niż pozwala przyzwoitość?

– Chcesz popływać? – spytał.

– Może później – odpowiedziałem jego ulubionym zwrotem.

– Chodźmy teraz.

Wyciągnął rękę, żeby pomóc mi wstać. Chwyciłem ją, obróciłem się na bok w stronę ściany, by nie widział mojej twarzy, i spytałem: „Musimy?”, co tak naprawdę znaczyło: zostań. Zostań ze mną. Niech twoja dłoń wędruje, gdzie chce, zdejmij mi kąpielówki, weź mnie, nie narobię hałasu, nikomu nie powiem, stwardniał mi i ty o tym wiesz, a jeśli nie wiesz, wezmę twoją dłoń i wsunę pod swoje kąpielówki i pozwolę ci włożyć we mnie tyle palców, ile zechcesz.

Czy mógł tego wszystkiego nie zanotować?

Powiedział, że idzie się przebrać i wyszedł z mojego pokoju. „Spotkamy się na dole”. Spojrzałem w dół i ku swojemu totalnemu przerażeniu zobaczyłem, że jestem mokry w kroczu. Czy on to zauważył? Idiotyczne pytanie. To dlatego chciał, żebyśmy poszli na plażę. To dlatego wyszedł z pokoju. Stuknąłem się pięścią w głowę. Jak mogłem być taki nieostrożny, taki bezmyślny, taki bezdennie głupi? Oczywiście, że zauważył.

Należało wziąć przykład z niego. Na moim miejscu wzruszyłby ramionami. Przedwczesny wytrysk? Nie ma problemu. Absolutnie nie potrafiłbym sobie powiedzieć: Co z tego, że zauważył? Teraz już wie.

Nie przyszło mi do głowy, że ktoś, kto mieszkał pod naszym dachem, kto grał w karty z moją matką, jadł śniadania i kolacje przy naszym stole, a w piątki dla zabawy recytował hebrajskie błogosławieństwa, spał na jednym z naszych łóżek, używał naszych ręczników, zaprzyjaźniał się z naszymi przyjaciółmi, oglądał z nami telewizję w deszczowe dni, kiedy siedzieliśmy w salonie otuleni kocem, ponieważ robiło się zimno i czuliśmy się tak przytulnie, będąc razem i słuchając, jak deszcz drobi o szyby – że ktoś inny w moim bezpośrednim otoczeniu może lubić to, co ja lubię, chcieć tego, co ja chcę, być tym, kim ja jestem. Nie umiałem sobie tego wyobrazić, ponieważ nadal żyłem w złudzeniu, że poza tym, co przeczytałem w książkach, wywnioskowałem z pogłosek i podsłuchałem ze sprośnych rozmów, nikt w moim wieku nie chciał być zarazem mężczyzną i kobietą – z mężczyznami i kobietami. Zdarzało mi się wcześniej chcieć mężczyzn w moim wieku i spałem z kilkoma kobietami, ale zanim on wysiadł z taksówki i wszedł do naszego domu, wydawało mi się absolutnie wykluczone, że ktoś tak młody i niemający problemu z samym sobą może chcieć zaoferować mi swoje ciało tak bardzo, jak bardzo ja chciałem oddać mu swoje.

A przecież mniej więcej dwa tygodnie po jego przybyciu, każdego wieczoru chciałem tylko tego, żeby wyszedł ze swojego pokoju nie drzwiami na korytarz, lecz balkonowymi. Chciałem usłyszeć, jak jego drzwi balkonowe się otwierają, usłyszeć na balkonie jego espadryle, a potem odgłos otwierania moich drzwi – nigdy ich nie zamykałem – i kroki Olivera, który już po tym, jak wszyscy położyli się spać, wślizguje się w moją pościel, rozbiera mnie bez pytania, sprawia, że chcę go bardziej, niż wydawało mi się to możliwe, żeby chcieć inną osobę, a potem delikatnie, lekko i z życzliwością jednego Żyda wobec drugiego wnika w moje ciało, łagodnie i miękko, wziąwszy sobie do serca moje słowa, które ćwiczyłem od wielu dni: Proszę cię, nie zadawaj mi bólu, co oznaczało: Zadaj mi tyle bólu, ile chcesz.

W ciągu dnia rzadko przebywałem w swoim pokoju. Od kilku lat zawłaszczałem okrągły stół z parasolem na tyłach ogrodu z basenem. Pavel, nasz rezydent z ubiegłego lata, lubił pracować w swoim pokoju i czasem wychodził na balkon, żeby spojrzeć na morze albo zapalić papierosa. Wcześniej był Maynard, który również pracował w swoim pokoju. Oliver potrzebował towarzystwa. Początkowo siadał przy moim stole, ale potem zaczął rozkładać na trawie duże prześcieradło i kłaść się na nim w otoczeniu luźnych kartek maszynopisu i swoich „rzeczy”, jak to nazywał: lemoniady, kremu do opalania, książek, espadryli, okularów przeciwsłonecznych, kolorowych długopisów i muzyki, której słuchał w słuchawkach, przez co nie dało się z nim rozmawiać, jeżeli on sam nie podjął rozmowy. Czasami, kiedy schodziłem przed południem na dół z zeszytem w pięciolinię albo książkami, on już leżał na słońcu w czerwonych albo żółtych kąpielówkach i się pocił. Szliśmy pobiegać albo popływać, a po powrocie czekało na nas śniadanie. Potem nabrał zwyczaju zostawiania swoich „rzeczy” na trawie i kładzenia się nad basenem – nazywanym „niebem”, co było skrótem od „Jak w niebie” – często mawiał po obiedzie: „Idę teraz do nieba” i dodawał: „Na apricatio”, czyli kąpiel słoneczną. Taki zawodowy żarcik między łacinnikami. Droczyliśmy się z nim na temat niezliczonych godzin, które spędzał na wchłanianiu w siebie olejku do opalania, leżąc zawsze w tym samym miejscu nad brzegiem basenu. „Jak długo byłeś dziś rano w niebie?”, pytała moja matka. „Bite dwie godziny. Ale dzisiaj po południu planuję wrócić wcześniej na znacznie dłuższe apricatio”. Przebywając na „peryferiach raju”, leżał na plecach z jedną nogą w wodzie, słuchawkami na uszach i twarzą zakrytą słomkowym kapeluszem – obraz człowieka, któremu niczego nie brakuje do szczęścia. Nie znałem tego uczucia i zazdrościłem Oliverowi.

– Śpisz, Oliver? – pytałem, kiedy nieruchome powietrze nad basenem zaczynało nam doskwierać.

Cisza.

A potem, prawie jak westchnienie, bez poruszania mięśniami, przychodziła odpowiedź:

– Spałem.

– Przepraszam.

Stopa w wodzie – mógłbym całować każdy jej palec. A potem kostki i kolana. Jak często gapiłem się na jego kąpielówki, kiedy kapelusz zasłaniał mu twarz? Oliver absolutnie nie mógł wiedzieć, na co patrzę.

Albo:

– Śpisz, Oliver?

Długie milczenie.

– Nie. Myślę.

– O czym?

Palce marszczą wodę.

– O interpretacji pewnego fragmentu Heraklita autorstwa Heideggera.

Albo, kiedy ja nie grałem na gitarze, a on nie słuchał muzyki w słuchawkach, ale na jego twarzy leżał słomkowy kapelusz, Oliver nagle przerywał milczenie.

– Elio.

– Tak?

– Co robisz?

– Czytam.

– Nie, nie czytasz.

– W takim razie myślę.

– O czym?

Marzyłem o tym, żeby mu powiedzieć.

– O prywatnych sprawach.

– Czyli mi nie powiesz?

– Czyli ci nie powiem.

– Czyli mi nie powiesz – powtórzył zamyślonym tonem.

Uwielbiałem, jak powtarzał coś, co przed chwilą ja powtórzyłem po nim. Kojarzyło mi się to z pieszczotą albo z gestem, który za pierwszym razem jest zupełnie przypadkowy, ale za drugim, a tym bardziej za trzecim razem staje się intencjonalny. Przypominało mi to ścielenie mojego łóżka przez Mafaldę – najpierw odwijała prześcieradło do tyłu, następnie z powrotem do przodu na poduszki, a potem jeszcze raz do tyłu na narzutę – w tę i we w tę, aż w końcu wiedziałem, że między te fałdy wciśnięte są znaki czegoś zarazem nabożnego i ustępliwego – jak uleganie porywowi namiętności.

Popołudniowe milczenie zawsze było zwiewne i nienachalne.

– Nie powiem ci – komunikowałem.

– W takim razie śpię dalej.

Znowu głęboka cisza. A po kilku chwilach:

– Jak w niebie!

Potem przez dobrą godzinę ani słowa od niego.

Nie znałem w życiu niczego piękniejszego niż siedzenie przy stole nad moimi transkrypcjami, podczas gdy on leżał na brzuchu i zaznaczał swoje uwagi na stronach odbieranych każdego dnia rano od signory Milani z B. 

– Posłuchaj tego – mawiał od czasu do czasu, zdejmując słuchawki i przerywając ciężką ciszę tych długich, parnych letnich przedpołudni. – Słyszałeś kiedyś takie bzdury?

Przystępował do czytania na głos jakiegoś fragmentu, nie mogąc uwierzyć, że kilka miesięcy wcześniej sam coś takiego napisał.

– Czy według ciebie to ma sens? Dla mnie nie.

– Może miało, kiedy to pisałeś.

Zastanowił się chwilę, jakby ważył w myślach moje słowa.

– Od wielu miesięcy nikt nie okazał mi tyle zrozumienia.

Wypowiedział to niezwykle poważnym tonem, jakby doznał nagłego objawienia, i przypisał mojej wypowiedzi znacznie głębsze intencje od zamierzonych przeze mnie. Poczułem się nieswojo, odwróciłem wzrok i powtórzyłem niezbyt inteligentnie:

– Zrozumienia?

– Tak, zrozumienia.

Nie bardzo wiedziałem, co to ma wspólnego ze zrozumieniem. A może nie do końca pojmowałem, do czego to wszystko zmierza, i wolałem, żeby cała sprawa rozeszła się po kościach. Znowu cisza. Do następnej jego uwagi.

Uwielbiałem te chwile, kiedy Oliver przerywał milczenie między nami, żeby coś powiedzieć (nieważne co), zapytać, co myślę o X albo czy słyszałem kiedyś o Y. W naszym domu nikt nigdy nie pytał mnie o zdanie w jakiejkolwiek sprawie. Jeśli jeszcze nie wykombinował dlaczego – musiało to niedługo nastąpić – było tylko kwestią czasu, zanim podpisze się pod rozpowszechnionym poglądem, że jestem w rodzinie dzieckiem, które nie ma nic do powiedzenia. A przecież był u nas trzeci tydzień i pytał mnie, czy słyszałem o Athanasiusie Kircherze, Giuseppe Bellim i Paulu Celanie.

– Słyszałem.

– Jestem niemal dekadę starszy od ciebie, a jeszcze kilka dni temu o żadnym z nich nie słyszałem. Nie rozumiem.

– Co tutaj jest do zrozumienia? Tata jest profesorem uniwersytetu. Wychowywaliśmy się bez telewizora. Teraz rozumiesz?

– Wracaj do swojego brzdąkania! – burknął takim tonem, jakby rzucał mi w twarz zwiniętym w kulkę ręcznikiem.

Lubiłem nawet te momenty, kiedy mnie beształ.

Pewnego dnia, przesuwając po stole zeszyt, niechcący przewróciłem szklankę, która spadła na trawę. Nie rozbiła się. Oliver wstał, podniósł ją i postawił tuż obok moich kartek.

Byłemu mu tak wdzięczny, że nie umiałem znaleźć słów.

– Nie musiałeś – wydusiłem w końcu.

Odczekał chwilę, aby zasygnalizować, że jego odpowiedź niekoniecznie jest taka niezobowiązująca, jaka się wydaje.

– Zrobiłem to z chęcią.

Z chęcią, pomyślałem, zrobił to z chęcią.

Z chęcią – wyobraziłem sobie, że powtarza te słowa, życzliwy, kurtuazyjny, górnolotny, potrafił bowiem taki być, kiedy miał na to ochotę.

Dla mnie godziny spędzane przy okrągłym drewnianym stole w ogrodzie pod dużym parasolem, którego cień tylko częściowo zasłaniał moje papiery, z brzękiem lemoniady z lodem, odgłosem fal delikatnie ochlapujących gigantyczne skały w dole i dochodzącym z jakiegoś sąsiadującego domu stłumionym trzaskiem składanki muzycznej, która leciała na okrągło – wszystko to było wpisane w te przedpołudnia, kiedy modliłem się tylko o to, żeby czas stanął w miejscu. Niech lato nigdy się nie skończy, niech Oliver nigdy nie wyjeżdża, niech puszczana na okrągło muzyka wiecznie gra, proszę o bardzo niewiele i przysięgam, że o nic więcej nie poproszę.

Ale czego tak naprawdę chciałem? I dlaczego nie wiedziałem, czego chcę, skoro byłem najzupełniej gotowy bez ogródek wyrażać moje pragnienia? Być może moim najskromniejszym życzeniem było to, aby mi powiedział, że wszystko jest ze mną w porządku, że nie jestem mniej normalny od innych młodzieńców w moim wieku. Byłbym usatysfakcjonowany i nie prosiłbym o nic więcej, gdyby się schylił i podniósł z ziemi godność, którą bez najmniejszego wysiłku rzuciłem mu pod nogi.

Byłem Glaukosem, a on Diomedesem. W imię jakiegoś okultystycznego męskiego kultu dawałem mu moją złotą zbroję w zamian za jego spiżową. Uczciwa transakcja. Żaden z nas się nie targował, żaden z nas nie mówił o skąpstwie czy rozrzutności.

Nasuwało się słowo „przyjaźń”. Jednak przyjaźń w potocznym rozumieniu tego pojęcia była obcym, jałowym zjawiskiem, na którym mi nie zależało. Zamiast tego prawdopodobnie życzyłem sobie – od momentu, kiedy wysiadł z taksówki do chwili pożegnania w Rzymie – czego wszyscy ludzie chcą od siebie nawzajem i co czyni życie znośnym. To on musiałby postawić pierwszy krok – ja być może drugi.

Istnieje prawo, które mówi, że jeżeli ktoś zakocha się na zabój, to druga osoba musi odwzajemnić to uczucie. Amor ch’a nullo’amato amar perdona – Miłość, co zawsze miłością się płaci[1], mówi Francesca w Piekle Dantego. Po prostu czekaj i nie trać nadziei. Nie traciłem nadziei, chociaż być może cały czas chciałem właśnie tego: wiecznego czekania.

Kiedy przy okrągłym stole w ogrodzie pracowałem nad transkrypcjami, nie myślałem o przyjaźni ani o niczym innym, zadowoliłoby mnie to, żebym zawsze mógł podnieść wzrok i zobaczyć go tam, razem z olejkiem do opalania, słomkowym kapeluszem, czerwonymi kąpielówkami i lemoniadą. Podnieść wzrok i zobaczyć cię tam, Oliver. Bo całkiem niedługo nadejdzie dzień, kiedy podniosę wzrok, a ciebie już tam nie będzie.

Późnym przedpołudniem często zachodzili do nas znajomi i sąsiedzi z okolicznych domów. Wszyscy gromadzili się w naszym ogrodzie, a potem razem wyruszaliśmy na plażę. Nasz dom stał najbliżej wody i wystarczyło otworzyć maleńką bramkę koło balustrady, zejść wąskimi schodami ze skarpy i byłeś już na skałach. Chiara, dziewczyna, która trzy lata temu była niższa ode mnie, a poprzedniego lata nie chciała się ode mnie odczepić, wyrosła na kobietę, która nareszcie opanowała sztukę niewitania się ze mną przy każdej możliwej okazji. Pewnego razu zajrzała do nas razem z młodszą siostrą, podniosła z trawy koszulę Olivera, rzuciła nią w niego i powiedziała:

– Dosyć. Idziemy na plażę, a ty idziesz z nami.

Nie oponował.

– Odniosę tylko te papiery. W przeciwnym razie jego ojciec – ponieważ w rękach miał papiery, pokazał na mnie ruchem podbródka – żywcem obedrze mnie ze skóry.

– Skoro już mowa o skórze, chodź tutaj.

Za pomocą paznokci Chiara delikatnie i powoli oderwała strzępek złuszczonej skóry z jego opalonego ramienia, które przybrało jasnozłocisty kolor pola pszenicy pod koniec lipca. Tak bardzo chciałem być na jej miejscu.

– Powiedz jego ojcu, że to ja pomięłam papiery. Zobaczymy, jak zareaguje.

Rzuciwszy okiem na maszynopis, który Oliver zostawił na dużym stole w jadalni po drodze na górę, Chiara krzyknęła do niego z dołu, że ona lepiej by przełożyła ten tekst niż miejscowa tłumaczka. Tak jak ja, dziecko emigrantów, Chiara miała matkę Włoszkę i ojca Amerykanina. Z obojgiem rozmawiała zarówno po angielsku, jak i po włosku.

– Umiesz też pisać na maszynie? – dobiegł nas głos z góry.

Usłyszałem, jak Oliver szuka w swoim pokoju innych kąpielówek, bierze prysznic, trzaska drzwiami, wysuwa i wsuwa szuflady, kopie buty.

– Jeszcze jak!

– Tak dobrze jak mówisz?

– Lepiej. I dałabym ci lepszą cenę.

– Potrzebuję pięć przetłumaczonych stron dziennie, do odebrania każdego dnia rano.

– W takim razie nie ubijemy interesu. Znajdź sobie kogoś innego – burknęła.

– Signora Milani potrzebuje tych pieniędzy – powiedział, schodząc do nas – wydęta niebieska koszula, espadryle, czerwone kąpielówki. Okulary przeciwsłoneczne i czerwone wydanie Lukrecjusza z serii klasyków Loeba, które wszędzie mu towarzyszyło. – Nie mam z nią problemu – dodał, wcierając w ramiona jakieś mleczko.

– „Nie mam z nią problemu” – przedrzeźniała go Chiara. – Ja nie mam problemu z tobą, ty nie masz problemu ze mną, ona nie ma problemu z nim...

– Przestań się wygłupiać i chodźmy popływać – skarciła ją siostra.

Dopiero po dłuższym czasie uświadomiłem sobie, że Oliver ma cztery osobowości, zależnie od tego, które włoży kąpielówki. Wiedza o tym, czego mogę się spodziewać, dawała mi złudzenie niewielkiej przewagi. Czerwone: odważny, nieelastyczny, bardzo dorosły, niemal szorstki i wybuchowy – trzymać się z daleka. Żółte: żwawy, przebojowy, dowcipny, uszczypliwy – nie ulegaj zbyt szybko, bo czerwień czai się tuż za rogiem. Zielone, które rzadko nosił: zgodny, chętny do nauki, chętny do rozmowy, radosny – dlaczego nie mógł być taki zawsze? Niebieskie: to popołudnie, kiedy wszedł z balkonu do mojego pokoju, dzień, kiedy pomasował mi ramię albo kiedy podniósł z trawy moją szklankę i postawił tuż koło mnie.

Dzisiaj był dzień czerwony: pośpiech, stanowczość, opryskliwość.

Wychodząc z domu, wziął z dużej miski owoców jabłko, rzucił wesołe: „Później, pani P.” do mojej matki, która siedziała w ogrodzie z dwiema znajomymi (wszystkie trzy miały na sobie stroje kąpielowe), i zamiast otworzyć bramkę wąskich schodów prowadzących na skały, przeskoczył przez nią. Żaden z naszych wcześniejszych letnich gości nie zachowywał się tak swobodnie, ale wszyscy pokochali Olivera i jego „Później!”.

– OK, Oliver, później, OK – odparła moja matka, starając się posługiwać jego żargonem.

Zaakceptowała nawet nową nomenklaturę, w ramach której nazywała się pani P. Słowo „później” miało w sobie coś gwałtownego. Nie mówił „do zobaczenia później”, „na razie” ani nawet „ciao”. „Później!” było mrożącym, ostatecznym jak koszykarski wsad pozdrowieniem masakrującym wszystkie nasze lukrowane europejskie grzeczności. „Później!” zawsze zostawiało ostry posmak nawet po ciepłych i serdecznych momentach. „Później!” nie kończyło sprawy w sposób uporządkowany i cywilizowany, tylko z hukiem zatrzaskiwało drzwi.

Ale „później!” było również metodą na uniknięcie czy też zbagatelizowanie pożegnań. Nie oznaczało, że się rozstajecie, tylko że zaraz znowu będziecie razem. Było odpowiednikiem słowa „sekundkę”, rzuconego przez Olivera do mojej matki, która poprosiła go kiedyś o podanie chleba, a on był zajęty usuwaniem ości z ryby na swoim talerzu. „Sekundkę”. Moja matka, która nie znosiła jego, jak to nazwała, „amerykanizmów”, zaczęła mówić na niego il kaiboy – kowboj. Początkowo miało to krytyczny wydźwięk, ale szybko awansowało do roli spieszczenia, towarzyszącego drugiemu przezwisku nadanemu Oliverowi przez moją matkę w pierwszym tygodniu jego pobytu, kiedy przyszedł do jadalni świeżo spod prysznica, z zaczesanymi do tyłu lśniącymi włosami. „Lo star”, powiedziała, co było skrótem od il muvi star. Mój ojciec, zawsze najbardziej wyrozumiały spośród nas, a zarazem najbardziej spostrzegawczy, rozgryzł „kaiboya”. „E un timido, jest nieśmiały, dlatego tak mówi”, stwierdził, kiedy poproszono go o wyjaśnienie szorstkiego „później!” Olivera.

Olivertimido? To była dla nas nowość. Czy to możliwe, że wszystkie grubiańskie amerykanizmy Olivera to tylko jaskrawy kamuflaż skrywający fakt, że Oliver nie wie – albo boi się, że nie wie – jak się elegancko pożegnać? Przypomniało mi to, że przez kilka dni odmawiał jedzenia jajek na miękko na śniadanie. Czwartego albo piątego dnia Mafalda orzekła, że Oliver nie może opuścić naszego regionu bez skosztowania naszych jajek. W końcu ustąpił, przyznając z odrobiną szczerego zawstydzenia, którego nigdy nie starał się ukrywać, że nie umie obrać jajka na miękko. „Lasci fare a me, signor Ulliva, niech pan to zostawi mnie”, zaproponowała. Od tego dnia przynosiła signorowi Ullivie dwa jajka i dopiero po obraniu ich ze skorupki zaczynała obsługiwać innych.

Ale Oliver zjednał sobie Mafaldę znacznie wcześniej, trzeciego dnia rano, kiedy go spytała, czy pije do śniadania sok, a on odpowiedział twierdząco. Przypuszczalnie spodziewał się soku pomarańczowego albo grejpfrutowego, a tymczasem dostał dużą szklankę wypełnioną po brzegi gęstym sokiem morelowym. Nigdy wcześniej nie pił soku morelowego. Mafalda stała naprzeciwko niego z przyciśniętą do fartucha tacą i czekała na jego reakcję. W pierwszej chwili nic nie mówił. Potem, zapewne odruchowo, oblizał wargi. Mafalda była w siódmym niebie. Moja matka nie mogła uwierzyć, że ludzie wykładający na światowej sławy uniwersytetach oblizują wargi po wypiciu nektaru morelowego. Od tej pory każdego ranka na Olivera czekała szklanka soku.

Okazało się, że nie tylko nigdy wcześniej nie pił soku morelowego, ale również ogromnym zaskoczeniem była dla niego informacja, że drzewa morelowe rosną w naszym ogrodzie. Późnymi popołudniami, kiedy w domu nie było nic do roboty, Mafalda prosiła go, żeby wszedł na drabinę z koszykiem i zerwał te owoce, które prawie czerwieniły się ze wstydu, jak mówiła. Oliver żartował po włosku, pokazywał jeden z owoców i pytał: czy ten czerwieni się ze wstydu? Nie, mówiła, jest jeszcze za młody, młodość nie ma wstydu, wstyd przychodzi z wiekiem.

Nigdy nie zapomnę, gdy obserwowałem z mojego miejsca przy stole, jak Oliver w czerwonych kąpielówkach wchodzi na małą drabinę i strasznie długo zrywa najdojrzalsze morele. Po drodze do kuchni – wiklinowy koszyk, espadryle, koszula, olejek do opalania i tak dalej – rzucał mi bardzo duży owoc, mówiąc: „dla ciebie”, w tym samym stylu, w jakim rzucał piłkę tenisową na drugą stronę kortu i mówił: „twój serwis”. Oczywiście nie miał pojęcia, o czym myślałem kilka chwil wcześniej, ale twarde, zaokrąglone policzki moreli z dołeczkiem na środku przypominały mi o tym, jak ciało Olivera wyciągało się wzdłuż gałęzi drzewa, a jego zaokrąglona pupa powielała kolor i kształt owocu. Dotykanie moreli było jak dotykanie Olivera. Nie miał się o tym nigdy dowiedzieć, tak samo jak ludzie, od których kupujemy gazetę, a potem całą noc o nich fantazjujemy, nie mają pojęcia, że jakaś konkretna cecha ich twarzy albo opalenizna odsłoniętego ramienia będzie dla nas źródłem bezbrzeżnej rozkoszy, kiedy zostaniemy sami.

„Dla ciebie”, podobnie jak „później!” czy „łap”, miało w sobie coś spontanicznego i bezceremonialnego, co mi przypominało, jak pokrętne i skryte są moje pragnienia. Nigdy nie przyszłoby mu do głowy, że kładąc na mojej dłoni morelę, daje mi do potrzymania swoją pupę, albo że kiedy wgryzam się w ten owoc, wgryzam się zarazem w tę część jego ciała, która zapewne była jaśniejsza od reszty, ponieważ nie była wystawiona na apricatio, albo nawet w jego ruchelę, gdyby starczyło mi odwagi.

W rzeczywistości wiedział o morelach więcej niż my – szczepy, etymologia, pochodzenie, losy w basenie Morza Śródziemnego. Tego ranka przy śniadaniu mój ojciec wyjaśnił, że nazwa tego owocu – po włosku albicocca, po francusku abricot, po niemiecku Aprikose – podobnie jak „algebra”, „alchemia” czy „alkohol” pochodzi z arabskiego i składa się z rzeczownika poprzedzonego przedrostkiem „al”. Pierwowzorem albicocca było al-birquq. Mój ojciec, który nie potrafił rozstać się z tym tematem i musiał ukoronować swój występ małym referatem o nieco młodszym rodowodzie, dodał, że choć trudno w to uwierzyć, w Izraelu i w wielu krajach arabskich owoc ten nosi zupełnie inną nazwę: „miszmisz”. Wszyscy, łącznie z moim starszym ode mnie bratankiem, mieliśmy ochotę zacząć klaskać.

Oliver pozwolił sobie jednak wyrazić odmienne zdanie na temat etymologii.

– Ach?

Ojciec nie posiadał się ze zdumienia.

– To nie jest arabskie słowo.

– Jak to?

Mój ojciec uciekł się do sokratejskiej ironii, która zaczyna się od niewinnego: „Co ty powiesz!”, a następnie kieruje rozmówcę na niebezpieczne mielizny.

– To długa historia, więc proszę o odrobinę cierpliwości. – Nagle Oliver spoważniał. – Wiele łacińskich słów wywodzi się z greki. W przypadku „moreli” jest jednak odwrotnie, greka przyswoiła sobie to słowo z łaciny. W wersji łacińskiej brzmiało ono praecoquum, odpre-coquere, pre – gotować, czyli dojrzeć wcześniej, jak w angielskim precocious, które oznacza przedwczesną dojrzałość. Bizantyjczycy zapożyczyli praecox, co przekształciło się w prekokkia alboberikokki i w takiej postaci ostatecznie trafiło do arabskiego.

Moja matka nie umiała się oprzeć jego urokowi, zmierzwiła mu włosy i powiedziała:

– Che muvi star!

– On ma rację, bez dwóch zdań – mruknął pod nosem mój ojciec, tak jakby wcielił się w rolę pognębionego Galileusza, który mówi do siebie: „A jednak się kręci”.

– Filologia klasyczna, Seminarium 101 – poinformował nas Oliver.

A ja cały czas miałem w głowie tylko „ruchela lachela, ruchela lachela”...

Pewnego dnia zobaczyłem Olivera na jednej drabinie z ogrodnikiem, pozyskującego wiedzę na temat szczepu Anchise, który doprowadził do tego, że nasze morele należą do największych, najdorodniejszych i najbardziej soczystych w regionie. Szczepy go fascynowały, zwłaszcza od kiedy odkrył, że ogrodnik potrafi godzinami dzielić się swoją wiedzą na ich temat z każdym, kto go o to poprosi.

Jak się okazało, Oliver wiedział o różnych potrawach, serach czy winach więcej niż my wszyscy razem wzięci. Nawet Mafalda była pod wrażeniem i niekiedy odwoływała się do jego opinii. Myśli pan, że powinnam lekko podsmażyć makaron z cebulą albo szałwią? Czy teraz nie smakuje trochę za bardzo cytrynowo? Zepsułam to, prawda? Trzeba było wbić jeszcze jedno jajko – jest za mało ścięte! Użyć nowego blendera czy pozostać przy moździerzu? Moja matka nie umiała się powstrzymać przed wbiciem paru szpileczek. Typowe dla kaiboys, powiedziała: na temat jedzenia wiedzą wszystko, ponieważ nie umieją odpowiednio trzymać noża i widelca. Arystokratyczni smakosze z chłopskimi manierami. Nakarm go w kuchni.

„Z przyjemnością”, odpowiedziałaby Mafalda. I rzeczywiście pewnego dnia, kiedy signor Ulliva po wizycie u tłumaczki bardzo późno wrócił na kolację, siedział w kuchni, jadł spaghetti i pił ciemne czerwone wino z Mafaldą, jej mężem Manfredem i naszym szoferem Anchise – wszyscy próbowali go nauczyć pewnej neapolitańskiej piosenki. Był to nie tylko hymn narodowy ich spędzonej na południu młodości, ale również najlepsza rzecz, jaką mieli do zaoferowania, kiedy chcieli dostarczyć rozrywki królewskiemu gościowi.

Owinął sobie wszystkich wokół palca.

Zauważyłem, że Chiara również jest w nim zadurzona, podobnie jak jej siostra. Nawet zapaleni tenisiści, którzy od lat przychodzili każdego dnia wczesnym popołudniem przed wyprawą na plażę, zostawali znacznie dłużej niż zazwyczaj, licząc na to, że uda im się rozegrać szybki mecz z Oliverem.

Gdyby chodziło o któregokolwiek z innych naszych letnich rezydentów, byłbym z tego niezadowolony, ale fakt, że wszyscy go tak bardzo polubili, zapewniał mi niezwykłą, małą oazę spokoju. Cóż może być w tym złego, że lubię kogoś, kogo wszyscy inni lubią? Wszyscy do niego lgnęli, włącznie z moimi bliższymi i dalszymi kuzynami oraz bratankiem, który zatrzymywał się u nas na weekendy, a czasami na dłużej. Ponieważ uchodziłem za człowieka, który uwielbia znajdować w innych wady, czerpałem niejaką satysfakcję z ukrywania moich uczuć do Olivera za moją zwyczajową obojętnością, wrogością bądź zawiścią do wszystkich domowników, którzy potrafili mnie przyćmić. Wszyscy go lubili, więc musiałem powiedzieć, że również go lubię. Byłem jak mężczyźni, którzy otwarcie uznają innych mężczyzn za nieodparcie przystojnych, aby lepiej ukryć fakt, że gorąco pragną wziąć ich w ramiona. Wyłamanie się z powszechnej aprobaty zasygnalizowałoby innym, że mam jakieś ukryte pobudki do stawiania mu oporu. Bardzo go lubię, powiedziałem w pierwszym tygodniu, kiedy ojciec mnie zapytał, co myślę o Oliverze. Banalność tego sformułowania była celowa – wiedziałem, że nikt nie będzie się dopatrywał drugiego dna w tak prostych i jednoznacznych słowach. To najwspanialszy człowiek, jakiego znam, powiedziałem tego wieczoru, kiedy mała łódź rybacka, którą wypłynął z Anchise wczesnym popołudniem, nie wróciła i zaczęliśmy w popłochu szukać numeru telefonu jego rodziców w Stanach na wypadek, gdybyśmy musieli im przekazać tragiczną wiadomość.

Tego dnia zmusiłem się nawet do wyrzucenia za burtę moich zahamowań i okazania rozpaczy wzorem wszystkich innych, jednak zrobiłem to w taki sposób, aby nikt się nie domyślił, że noszę w sobie znacznie bardziej potajemne i desperackie troski – do czasu, gdy uświadomiłem sobie ze wstydem, że nie miałbym nic przeciwko jego śmierci, że znajduję wręcz coś niemal podniecającego w obrazie napuchniętego, pozbawionego oczu ciała Olivera, które morze w końcu wyrzuci na brzeg.

Nie miałem jednak złudzeń. Byłem przekonany, że nikt inny na świecie nie pragnie go tak organicznie jak ja – nikt nie jest gotowy pokonać dla niego tak długiej drogi. Nikt inny nie studiuje każdej kości jego ciała, jego kostek, kolan, nadgarstków, palców u stóp i dłoni, nie pożąda każdej fałdy mięśniowej, nikt nie zabiera go każdej nocy do łóżka, a po przebudzeniu nie zauważa go leżącego w „raju” nad basenem, nie uśmiecha się do niego, nie patrzy na uśmiech rozkwitający na jego ustach i nie myśli: Wiedziałeś, że dzisiaj w nocy spuściłem się w twoich ustach?

Być może również inni żywili do niego jakieś nadmiarowe uczucia, które każde z nich na swój sposób ukrywało albo okazywało. Jednak to ja pierwszy go zauważałem, kiedy po powrocie z plaży wchodził do ogrodu albo kiedy między szpalerem pinii w rozedrganym od wczesnopopołudniowego słońca powietrzu pojawiał się ażurowy kontur jego roweru. Ja pierwszy rozpoznałem jego kroki, kiedy pewnego wieczoru wrócił późno z kina i szukał nas wzrokiem, nie mówił ani słowa do momentu, kiedy odwróciłem się ze świadomością, że będzie zachwycony, iż go zauważyłem. Rozpoznawałem go po melodii i rytmie jego stąpania po schodach albo na korytarzu koło mojego pokoju. Wiedziałem, kiedy zatrzymuje się pod moimi drzwiami balkonowymi, jakby brał pod uwagę zapukanie, a potem rusza dalej. Wiedziałem, że to on jedzie na rowerze, ponieważ pod nim rower wykonywał złośliwe uślizgi w głębokim żwirze i jechał dalej mimo oczywistej zerowej przyczepności, a potem Oliver nagle, zuchwale i stanowczo się zatrzymywał i zeskakiwał z ostentacyjnym voilà.

Zawsze starałem się trzymać go w moim polu widzenia, pozwalałem mu uciec tylko w chwilach, kiedy nie było go ze mną. A kiedy nie było go ze mną, nieszczególnie mnie obchodziło, co robi, byle wobec innych pozostawał dokładnie tą samą osobą, co wobec mnie. Spraw, aby nie był kimś innym, gdy go tu nie ma. Spraw, aby nie był kimś, kogo nigdy wcześniej nie widziałem. Spraw, aby nie miał innego życia oprócz życia z nami, ze mną.

Spraw, żebym go nie stracił.

Wiedziałem, że nie mam nad nim żadnej władzy, że nie mogę mu nic zaproponować, że nie potrafię go niczym przywabić.

Byłem nikim.

Zaledwie dzieckiem.

Poświęcał mi uwagę, kiedy mu to pasowało. Kiedy przyszedł mi z pomocą zrozumieniu fragmentu Heraklita, ponieważ koniecznie chciałem przeczytać „jego” autora, nie nasuwały mi się takie słowa jak „dobroć” czy „wielkoduszność”, lecz „cierpliwość” i „wyrozumiałość”, które miały wyższą rangę. Nieco później zapytał, czy podoba mi się czytana przeze mnie wtedy książka. Przypuszczam, że niekoniecznie chciał to wiedzieć – raczej szukał pretekstu do niezobowiązujących pogaduszek. Wszystko było u niego niezobowiązujące.

Nie miał problemu z „niezobowiązującym”.

Dlaczego nie jesteś na plaży z innymi?

Wracaj do swojego brzdąkania.

Później!

Dla ciebie!

Tak tylko sobie gadamy.

Niezobowiązujące pogaduszki.

Nic ważnego.

Oliver