Plan lotu. Prawdziwy sekret sukcesu - Brian Tracy - ebook

Plan lotu. Prawdziwy sekret sukcesu ebook

Tracy Brian

0,0

Opis

 

Wykorzystując podróż samolotem jako metaforę, Plan lotu wytycza ci kurs na osobiste szczęście i uwolnienie pełnego potencjału.

 

Brian Tracy zarobił fortunę, zaczynając od zera i stosując zasady przedstawione w tej książce. Przekazał je czterem milionom ludzi w 46 krajach. Stał się jednym z najwybitniejszych na świecie guru w dziedzinie rozwoju osobistego. Ludzie, którzy wprowadzili w życie zasady opisane w Planie lotu, doświadczyli szybkich pozytywnych zmian w każdym obszarze życia.

 

Sukces to nie przypadek

 

Sukces zależy od szczęścia w stopniu nie większym niż udany lot samolotem. Jeżeli lecimy z wiatrem, podróż jest szybsza. Wiatr przeciwny oznacza opóźnienie, jednak pilot i tak osiąga cel podróży, jeśli umiejętnie kieruje maszyną. Lotem rządzą prawa fizyki. Podobnie jest z sukcesem.

 

Potrzebujesz planu lotu

 

Pewien mądry człowiek powiedział mi kiedyś: „Sukces to cele, reszta to szczegóły”. Potrzebujesz sprecyzowanych celów, planów i harmonogramu, by mieć osiągnięcia i by twoja obecna sytuacja się zmieniła. Potrzebujesz planu lotu, który stworzysz, zanim rozpoczniesz podróż, i którym będziesz się kierował. Musisz także mieć odwagę i wiarę, by wystartować bez gwarancji na sukces. W trakcie podróży musisz być przygotowany na nieustanne korekty kursu. A przede wszystkim musisz postanowić, że nie zrezygnujesz, dopóki nie osiągniesz celu.

 

Wystartuj

 

Jest dwanaście kroków, które powinieneś zrobić na drodze do szczęścia, bogactwa i dobrobytu większego, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś. Dzięki nim możesz całkowicie kontrolować swoje życie, uaktywnić siłę umysłu, stać się tym, kim chcesz, i zwiększyć prawdopodobieństwo dotarcia do celu na czas.

 

Z tej książki nauczysz się, jak:

 

• określić, kim jesteś i czego pragniesz,

 

• obrać jasny, mierzalny cel, który będziesz mógł forsować,

 

• stworzyć szczegółowy plan wypracowywania sukcesu,

 

• zdobyć niezachwianą pewność siebie, która pozwoli ci wystartować

 

• utrzymać kurs mimo nieuniknionych problemów, przeszkód i turbulencji.

 

Poznaj prawa rozwoju życiowego i zawodowego, jakich uczy Brian Tracy, a rozwiniesz i w pełni wykorzystasz swój potencjał.

 

***

 

Brian Tracy zajmuje się tym, co dla menedżera czy właściciela firmy jest najważniejsze – jego osobistymi cechami i umiejętnościami, bez których sukces będzie wyłącznie dziełem przypadku. Jasne określenie celu, odwaga, pracowitość, wytrwałość – to cechy zarówno dobrego pilota, jak i dobrego menedżera. Książka o nich opowiada, a co ważniejsze – skutecznie motywuje do tego, by je w sobie wyrobić.

 

Jan Dworak, producent filmowy i telewizyjny, dziennikarz, były prezes Telewizji Polskiej

 

Brian Tracy podsuwa uniwersalne rady jak osiągnąć sukces, wierząc, że chcieć to móc. Posługuje się przy tym prostą i silnie przemawiającą do wyobraźni metaforą życia jako podróży. Albert Einstein powiedział kiedyś, że życie jest jak jazda na rowerze. Żeby utrzymać równowagę, trzeba jechać do przodu. Z Brianem Tracy idziemy z duchem czasu, przesiadamy się na samolot i dostajemy Plan lotu. Bo, rzeczywiście, dziś bez planu daleko się nie zajedzie.

 

Jan Krzysztof Bielecki, polityk i ekonomista, w latach 2003–2010 prezes zarządu Bank Pekao S.A.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 124

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
Najpierw musisz zdecydować, dokąd się udasz, następnie wsiąść na pokład i wystartować, wiedząc z góry, że 99% czasu nie będziesz znajdował się na kursie. To kwintesencja najnowszej książki Briana TracyPlan lotu. W odróżnieniu od innych pozycji dotyczących tego tematu, książka ta nie tylko wskazuje, kim być, ale również jak działać, by cele, jakie sobie wyznaczymy, były osiągalne. Zwraca szczególną uwagę na przeciwności, jakie stawia nam życie na drodze do ich realizacji, pokazując, jak skutecznie sobie z nimi radzić.Plan Lotuto swoista recepta na osiągnięcie sukcesu – jedyne co trzeba zrobić, to ją zrealizować.

– PRZEMYSŁAW RYBARCZYK, DYREKTOR DZIAŁU SZKOLEŃ I ROZWOJU NARZĘDZI SPRZEDAŻOWYCH COMMERCIAL UNION POLSKA

Jeżeli komuś zależy na sukcesie osobistym innych, to z pewnością tą osobą jest Brian Tracy. Plan Lotu jest naładowany praktycznymi wskazówkami i przykładami, w jaki sposób przygotować się, wystartować, wytrwać i szczęśliwie wylądować u celu przeznaczenia. Autor w każdym z rozdziałów przepisuje nam silną dawkę dobrych recept. Każde zdanie ma moc rażenia rozdziału innej książki motywacyjnej. Nawiązując do tytułu książki –Plan lotu– powiedziałbym, że jest to nalot dywanowy na wszystkie wątpliwości, które ktoś może mieć, zastanawiając się, dokąd i w jaki sposób chce dojść w życiu. Po jej przeczytaniu nikt nie ma dobrego argumentu, żeby nie zacząć planować na nowo osobistego sukcesu.

– PAWEŁ MILLER, PREZES ALLIANZ

Co decyduje o jakości życia? Pozostawiając sprawy duchowe innym autorom, Brian Tracy w książcePlan lotudaje odpowiedź konkretną, przejrzystą, krótką, a przede wszystkim prawdziwą. Na każdej stronie znalazły się twierdzenia godne oprawienia w ramki. Są to prawa rządzące życiem tak, jak prawa fizyki – dotyczą wszystkich niezależnie od tego, czy ktoś o nich wie, czy nie. Znajomość tych praw jest niezbędna dla każdego, kto chce dobrze wykorzystać dany mu czas. Ta książka to gotowy konspekt sensownego życia.

– PIOTR JEUTE, PREZES ZARZĄDU PROMARK SP. Z O.O.

Plan LotuBriana Tracy jest pełen magii. Cały proces osiągania celów i zdobywania najwyższych szczytów jest w zasięgu naszej ręki, a jedyne, co nas ogranicza, to własne przekonania. Wszystko, o czym pisze autor, jest takie oczywiste, łatwe do przyswojenia i… tak trudne do zebrania w jedną uzdrawiającą pigułkę, którą najczęściej to my sami boimy się przełknąć. Cele, odpowiedzialność, optymizm, kontrola myślenia, samodyscyplina, działanie, wytrwałość, fakty, nie problemy, samorozwój, afirmacja życia i ludzi, zaangażowanie, świadomość biznesowa i wiele więcej to pojęcia znane każdemu menedżerowi, a jednak przekazane przez Briana w logicznym ciągu nabierają realnego wymiaru.

Wierzę, żePlan lotujest najlepszym początkiem tego, by również Twoja droga życiowa stała się wielkim pasmem sukcesów.

– JOANNA RAPACKA, DYREKTOR BIURA ZARZĄDU BRE BANK SA

Pozwól, aby Brian Tracy zabrał Cię w niezwykłą, odkrywczą podróż, która wiedzie od planu poprzez motywację, inspirację, aż do działania. Dzięki tej podróży osiągniesz szczyty swoich marzeń. Gorąco polecam.

>– EWA LISIECKA, DYREKTOR SPRZEDAŻY AGENCYJNEJ PZU ŻYCIE SA

KsiążkaPlan Lotuto zbiór niezwykle cennych, bo usystematyzowanych i przydatnych rad, jak osiągać cele w długiej podróży, jaką jest nasze własne życie. Mnogość nieoczekiwanych sytuacji towarzyszących każdej niezaplanowanej podróży oddala nas w czasie od celu, a co gorsza, powoduje często, że staje się on nieosiągalny. Jak dobrze wystartować w swoją podróż życia, odkryć w problemach szansę, nie poddać się własnym słabościom i zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia celu, jakim jest sukces, przeczytasz w książce napisanej przez jednego z najbardziej doświadczonych podróżników przez meandry życia, psychologa biznesu – Briana Tracy.

– JACEK DUDKIEWICZ, PREZES ZARZĄDU REMONDIS DATA OFFICE SP. Z O.O.

Brian Tracy zaskakuje w Planie lotu ogromem doświadczenia. Lata pracy w charakterze trenera przynoszą tu swoje owoce w postaci prostych i mądrych słów. Już sam spis treści jest rewelacyjnym planem zmiany. Takim, który uwzględnia realia życiowe, silne i słabe strony ludzkiego umysłu. Mądre i trafne przemyślenia dodają siły i motywują. Czyta się je z zapartym tchem. Okazuje się, że genialne rzeczy są proste w swojej istocie – zwłaszcza gdy odpowiadają naturze ludzkiej. Sukces, rozwój osobisty oraz niezależność finansową można zaplanować – tak jak planuje się każdą podróż. I mimo że jest to długa podróż przez całe życie – ma również swoje przygotowania, etapy, korekty w drodze, cele pośrednie. To normalne i racjonalne działanie prowadzące do ogromnych jakościowych zmian w życiu.

Ta książka to coś więcej niż drogowskaz dla tych, którzy pragną zmienić swoje życie. To również zbiór najważniejszych wartości. Powinno się ją czytać codziennie. Bez końca – jak ulubiony wiersz, mantrę czy magiczne zaklęcie.

– DR ANDRZEJ FESNAK, EUROPEAN FINANCIAL GUIDE

Książka Briana Tracy doskonale wprowadza nas w zagadnienia samodzielnego zarządzania w dążeniu do celu. Jego świetna metafora – lot samolotem – urealnia nasze pragnienia do osiągnięcia sukcesu. Książkę czyta się z rosnącym optymizmem.

>– PIOTR BACHURSKI, REDAKTOR NACZELNY TYGODNIKA GAZETA FINANSOWA

Rewelacyjna pozycja podająca w przystępnej formie gotowe wzorce i reguły postępowania, których zastosowanie pomoże czytelnikowi w dojściu do założonego sukcesu życiowego. Brian Tracy – wspaniały mówca i szkoleniowiec – po raz kolejny przekazuje nam wartościowe narzędzie, przy użyciu którego, przy odpowiedniej codziennej pracy, zaangażowaniu i wytrwałości dotrzemy do upragnionego celu.

– ROBERT BOGACZYK, WICEPREZES ZARZĄDU KONTAP S.A.

Bardzo ciekawa recepta na sukces. Plan lotu szczegółowo opisuje wszystkie kroki do jego osiągnięcia, ale tajemnicą tej książki nie jest sukces sam w sobie! To znalezienie w sobie gotowości na wyjście ze sfery komfortu, otwartość nie tylko na sukcesy, ale i porażki – jedno i drugie wzbogaca nasze życie. I najważniejsze: odpowiedzenie sobie na pytanie, co należy zmienić w swoim życiu, czego doświadczyć, aby sukces był w zasięgu ręki.

– MAGDALENA GERA-PIKULSKA, DYREKTOR DEPARTAMENTU POLITYKI PERSONALNEJ POLSKA TELEFONIA CYFROWA SP. Z O.O.

Czy wiesz, że lecąc samolotem, przez 99 proc. czasu znajdujesz się poza wyznaczonym kursem? Podobnie jest z twoją karierą. Rzadko toczy się ona dokładnie tak, jak to sobie wyobraziłeś. Osiągnięcie celu wymaga więc ciągłych powrotów na obrany tor. Właśnie o tym jestPlan lotuBriana Tracy – niezwykle mądra książka, która powinna znaleźć się na biurku każdego przedsiębiorcy i menedżera.

– MIROSŁAW KONKEL, DZIENNIKARZ Pulsu Biznesu

Żyjemy w czasach, w których zmiana stała się czymś nieodzownym, a tempo życia przyśpiesza nieustannie wraz rozwojem nowych technologii teleinformatycznych i środków przekazu. Książka Briana Tracy dostarcza materiału na wszechstronną refleksję o swoim życiu zawodowym i osobistym. Trafnie stawia pytania i pomaga zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć i co oznacza dla nas sukces. Nie zostawia nas jednak tylko z pytaniami. Podpowiada również, jak skutecznie wyznaczyć sobie ścieżkę osiągnięcia naszych celów, podkreślając znaczenie takich czynników jak zaangażowanie, determinacja, konsekwencja w działaniu, elastyczność czy też ciągły rozwój własnego kapitału intelektualnego. I mimo iż wiele z tych wskazówek może wydać nam się dobrze znanych, to warto jednak znaleźć czas na lekturę tej książki, która na pewno przewartościuje nasze dotychczasowe podejście do osiągania sukcesu.

– EDWARD STANOCH, DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY HEWITT ASSOCIATES

Tytuł oryginału: FLIGHT PLAN: HOW TO ACHIEVE MORE, FASTER THAN YOU EVER DREA-

MED POSSIBLE

Przekład: Konrad Pawłowski

Redakcja: Edyta Błotnicka

Projekt okładki: Michał Duława

Skład: EDIT Sp. z o.o.

Copyright © 2008 by Brian Tracy.

All rights reserved.

Copyright © 2008, 2013 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.

All rights reserved.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.

Wydanie w nowej szacie graficznej.

Warszawa 2019

MT Biznes sp. z o.o.

www.mtbiznes.pl

handlowy@mtbiznes.pl

ISBN 978-83-8087-834-1 (format epub)

ISBN 978-83-8087-835-8 (format mobi)

Mojej cudownej córce Christinie, wspaniałej młodej kobiecie, pełnej poświęcenia matce i żonie Damona.

Jesteś inspiracją dla tej książki, mądrą doradczynią i współpracowniczką, przykładem dla nas wszystkich.

WSTĘP OD PARTNERA WYDANIA POLSKIEGO

W czasach kiedy świat pędzi i nie można sobie pozwolić na błądzenie – bo konkurencja nie śpi i nikogo z nas ani żadnej organizacji nie stać na to, aby tracić czas na podążanie w niewłaściwym kierunku – wyznaczenie celu działań jest sprawą absolutnie fundamentalną i leży u podstaw osiągnięcia sukcesu. Jak bowiem iść we właściwym kierunku, skoro nie znamy celu podróży.

Brian Tracy w swojej kolejnej książce, w której porównuje biznes do podróży samolotem, w prosty i ciekawy sposób pokazuje, jak stworzyć plan naszego „lotu” i przełożyć go na niezbędne działania, jakie musimy podjąć, aby dotrzeć do celu. Niedawno wiele mówiono o książce Sekret, która próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie leży prawdziwy sekret sukcesu. Autorka Sekretu, Rhonda Byrne, twierdzi, że pozytywne nastawienie i stałe myślenie o tym, co chcemy osiągnąć, niejako automatycznie przybliża nas do upragnionego celu i sprawia, że go osiągamy. Z tym sposobem myślenia zgadza się Brian Tracy, który już w swoich wcześniejszych książkach pisał o tzw. prawie przyciągania. Książka Plan lotu jest jednak rodzajem odpowiedzi na Sekret. Tracy wykazuje w niej bowiem, że nie ma żadnego sekretu ani magicznej sztuczki, która pozwoli nam osiągnąć sukces. Autor Planu lotu podkreśla, że samo wyznaczenie celu i myślenie o nim nie wystarcza, aby przyciągnąć do siebie bogactwo. Trzeba jeszcze ten cel przełożyć na działania, od których naprawdę może zależeć sukces.

Trzymając się metafory Briana Tracy możemy stwierdzić, że nie wystarczy określić cel lotu i zaplanować kurs, trzeba jeszcze poderwać maszynę do lotu i potem stale korygować jej kurs i być gotowym na turbulencje. Aby oderwać się od ziemi, trzeba też włączyć silniki na pełną moc. Przedstawiając konkretne etapy – od zaplanowania lotu poprzez sprawdzenie wszystkich urządzeń i systemów po stałe korygowanie kierunku lotu – Tracy pokazuje, jak uwolnić swój pełny potencjał dla osiągnięcia sukcesu, który zależy od naszej postawy wobec tego, co robimy i co chcemy osiągnąć.

To dlatego właśnie motto firmy Brian Tracy International to „Odkrywamy Postawy Sukcesu”, bo przygotowując programy szkoleniowe dla dużych firm wiemy, że źródła efektywnego działania, właściwe postawy, są w nas samych – musimy je jedynie odkryć. Plan lotu to książka, która właśnie pokazuje, jak odkryć w sobie tę postawę konsekwentnego dążenia do celu, która buduje w nas i w organizacji wewnętrzną motywację, decydującą o sukcesie.

Zarząd Brian Tracy International,www.briantracy.pl

WPROWADZENIE PRAWDZIWA TAJEMNICA SUKCESU

„Tysiącmilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.

KONFUCJUSZ

Żyjemy we wspaniałych czasach. Jeszcze nigdy w historii ludzkości tak wielu ludzi nie miało możliwości osiągania tak wielu celów. A przyszłość zapowiada się jeszcze lepiej. Twoim zadaniem jest uczestniczyć w tym, co ekonomiści nazywają „złotym wiekiem” ludzkości.

W świecie, w którym żyjemy, każdy chce być szczęśliwy, zdrowy, szczupły i bogaty i każdy chce to osiągnąć możliwie jak najszybciej i w najłatwiejszy sposób. Powszechny popyt na natychmiastowe zaspokojenie potrzeb sprawił, że od najdawniejszych czasów niezliczona liczba osób i organizacji wabiła nas różnymi formułami, technikami i tajemnymi metodami na osiągnięcie sukcesu i szczęścia bez wysiłku.

Co jakiś czas ktoś wydaje książkę zatytułowaną, powiedzmy, Tajemnica, w której sugeruje, że istnieje prosta i szybka metoda osiągnięcia szczęścia i bogactwa. Zgodnie z taką książką, musisz jedynie myśleć pozytywnie, by nastąpiły wszystkie pożądane zdarzenia. Idea ta jest kusząca dla ludzi, którzy nie chcą zdobyć się na trud niezbędny, by osiągnąć coś naprawdę wartościowego.

Jednak prawdziwą tajemnicą sukcesu jest to, że nie ma żadnej tajemnicy. Są tylko uniwersalne zasady i ponadczasowe prawdy, które na przestrzeni historii były wielokrotnie odkrywane na nowo. Szczęście, zdrowie, dobrobyt nie są kwestią przypadku. Są rezultatem zamierzonych działań i podlegają Żelaznemu Prawu Przyczyny i Skutku.

Prawo to mówi, że każda przyczyna rodzi określone skutki, a także, że każdy skutek ma swoją przyczynę. Oznacza to, że wynikiem twojego postępowania będą określone rezultaty.

W Biblii możemy przeczytać: „Co bowiem człowiek posieje, to i żąć będzie[1]”. Sir Isaac Newton napisał: „Każda akcja powoduje reakcję”.

Oto prosta zasada: jeżeli będziesz naśladował ludzi sukcesu, nic nie przeszkodzi ci w osiągnięciu w końcu tych samych rezultatów, co oni. I odwrotnie, jeżeli będziesz postępował inaczej, nic ci nie pomoże. Sukces nie jest ani dziełem przypadku, ani szczęścia, lecz celowego postępowania. Podlega prawu przyczyny i skutku.

Wielkie odkrycie

Prawdopodobnie największym odkryciem w historii ludzkości, stanowiącym podstawę religii, filozofii, metafizyki i psychologii, jest to, że myśli są przyczyną, a warunki efektami. Oznacza to, że myśli tworzą rzeczywistość. Nie widzisz świata takim, jakim jest, lecz takim, jaki ty jesteś. Wszędzie, gdzie patrzysz, widzisz siebie. Mówiąc ogólniej, świat zewnętrzny jest odbiciem twojego świata wewnętrznego. Cokolwiek myślisz, znajdzie odzwierciedlenie na zewnątrz. Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki ktoś jest w środku, przyjrzyj się po prostu jego sytuacji.

Prawo Zgodności, które mówi, że: „Świat zewnętrzny jest zgodny z twoim światem wewnętrznym”, jest nienaruszalne. Nigdy nie możesz zdobyć w świecie zewnętrznym czegoś, na co nie jesteś przygotowany wewnątrz.

Pewnie słyszałeś powiedzenie, że sukces ma swoją cenę. Ceną tą jest stworzenie w umyśle odpowiednika tego, co chcesz osiągnąć lub doświadczyć. By zmienić świat zewnętrzny, musisz zmienić swoje wnętrze. Jak powiedział Goethe: „Jeżeli chcesz mieć więcej, musisz najpierw być kimś więcej”.

Innymi słowy, jeżeli chcesz żyć inaczej, musisz stać się kimś innym. Musisz się uczyć, rozwijać i zdobywać doświadczenie, dzięki czemu osiągniesz mądrość i wiedzę, niezbędne, by wieść wspaniałe życie. Nie ma drogi na skróty.

Przypomina mi to przenośnię, której używam, opowiadając od lat o sukcesie tysiącom ludzi na całym świecie. Gdy o niej mówię, każdy człowiek sukcesu stwierdza: „Właśnie dzięki temu osiągnąłem sukces”.

Życie jest podróżą

Na przestrzeni lat wielokrotnie podróżowałem samolotem po kraju lub po świecie. Pewnego razu zdałem sobie sprawę z niezwykłego faktu: gdy lecisz samolotem do jakiegoś celu, przez 99% czasu nie znajdujesz się na kursie! Ze względu na różne warunki atmosferyczne, prądy wznoszące i opadające, turbulencje, burze i pole magnetyczne, samolot często schodzi z kursu.

Jednak, gdy samolot startuje z Los Angeles w podróż do Nowego Jorku, pilot przez wewnętrzne głośniki mówi mniej więcej coś takiego: „Panie i panowie, dziękuję za wybór naszej linii. Lot będzie trwał około 5 godzin i 12 minut. Wylądujemy na lotnisku La Guardia o 17.40. Życzę miłego lotu”.

Chodzi o to, że przez większą część życia zbaczasz z kursu. Bez względu na to, jak szczegółowo byś nie planował, robisz dwa kroki do przodu i jeden do tyłu. Od momentu, gdy zaczniesz podróż przez życie w jakimś obranym kierunku, nieustannie musisz korygować kurs. Musisz wyruszyć, zatrzymać się, skręcić w lewo lub w prawo, ominąć przeszkody i często iść po własnych śladach. Są to niezbędne doświadczenia, byś stał się osobą zdolną do osiągnięcia trwałego sukcesu.

Potrzebujesz planu lotu

Pewien mądry człowiek kiedyś mi powiedział: „ Sukces to cele, reszta to szczegóły”. Potrzebujesz sprecyzowanych celów, planów i harmonogramu, by mieć osiągnięcia i by twoja obecna sytuacja się zmieniła. Potrzebujesz planu lotu, który stworzysz, zanim rozpoczniesz podróż i którym będziesz się kierował. Musisz także mieć odwagę i wiarę, by „wystartować” bez gwarancji na sukces. W trakcie podróży musisz być przygotowany na nieustanne korekty kursu. A przede wszystkim musisz postanowić, że nie zrezygnujesz, dopóki nie osiągniesz celu.

Prawdziwa tajemnica tkwi w działaniu

Najbardziej skomplikowane pociski samosterujące, które nieomylnie zdążają do celu, muszą najpierw zostać wystrzelone. Muszą znajdować się w ruchu, zanim mechanizmy naprowadzające zaczną działać

Podobnie jest w twoim przypadku. Zanim będziesz mógł wykorzystać swoją wiedzę i zdolności, musisz zrobić pierwszy krok i zacząć działać. Musisz przezwyciężyć strach przed porażką i możliwym rozczarowaniem. Musisz opuścić strefę bezpieczeństwa i komfortu.

Prawdziwą tajemnicą sukcesu jest fakt, że życie przypomina długi lot samolotem. Najpierw musisz zdecydować, dokąd się udasz, następnie wsiąść na pokład i wystartować, wiedząc z góry, że 99 procent czasu nie będziesz znajdował się na kursie. Gdy już rozpoczniesz, musisz się przygotować na ciągłe korekty kursu, dopóki nie dotrzesz do miejsca przeznaczenia.

Wystartuj

Jest dwanaście kroków, które powinieneś zrobić na drodze do szczęścia, bogactwa i dobrobytu większego, niż kiedykolwiek sobie wyobrażałeś. Dzięki nim możesz całkowicie kontrolować swoje życie, uaktywnić siłę umysłu, stać się tym, kim chcesz i zwiększyć prawdopodobieństwo dotarcia do celu na czas. Oto one.

ROZDZIAŁ 1 WYBIERZ CEL PODRÓŻY

„Dokładność charakteryzuje wszystkich ludzi sukcesu”.

„Geniusz to sztuka ponoszenia nieskończonego trudu”.

„Wielkie osiągnięcia charakteryzują się olbrzymim trudem i przywiązywaniem wagi nawet do najdrobniejszych szczegółów”.

ELBERT HUBBARD

Już teraz masz zdolności, umożliwiające ci osiągnięcie w życiu więcej, niż sobie kiedykolwiek wyobrażałeś. Twój talent jest tak duży, że nie mógłbyś go wykorzystać nawet żyjąc sto razy. Nigdy wcześniej nie było tak dużych możliwości osiągnięcia zdrowia, szczęścia i powodzenia finansowego. Byś w pełni zdał sobie z nich sprawę, twoim największym obowiązkiem w stosunku do siebie jest uświadomienie sobie, czego naprawdę pragniesz.

Gdy już wiesz, kim jesteś, czego pragniesz i gdzie chcesz dotrzeć, osiągniesz dziesięć razy więcej i znacznie szybciej, niż przeciętna osoba.

W zasadzie wszyscy z nas mają cztery cele. Są to: 1) być w dobrej formie fizycznej, być zdrowym i długo żyć, 2) mieć popłatną pracę, którą się lubi, 3) być w dobrych stosunkach z osobami, które kochamy i szanujemy i które odpłacają nam miłością i szacunkiem oraz 4) osiągnąć finansową niezależność, by nigdy nie musieć martwić się o pieniądze.

Gdy ocenisz każdy z tych obszarów swojego życia, wykorzystując dziesięciopunktową skalę, odkryjesz, że większość problemów ma źródło w obszarach ocenionych najniżej. Twoje życie poprawi się najszybciej, gdy zdecydujesz się te obszary udoskonalić.

Pozytywny pogląd na świat

Lecąc w kierunku któregokolwiek z tych czterech celów podróży, możesz przyjąć postawę „wypełnienia” lub postawę „niedoboru”. Jeżeli przyjmiesz postawę „wypełnienia”, czujesz się pewny siebie i jesteś optymistą, to w pozytywny i nieprzerwany sposób pracujesz nad realizacją swoich marzeń.

Jeżeli przyjmiesz postawę „wypełnienia”, patrzysz na świat w życzliwy sposób. Wierzysz, że jest to dobre miejsce, zamieszkane w większości przez dobrych ludzi. Czujesz, że to najlepszy moment w historii, by żyć.

Nie znaczy to, że nie zdajesz sobie sprawy z występujących na świecie problemów. Jednak godzisz się z faktem, że istniały one zawsze. Mając postawę „wypełnienia”, działasz w sposób pozytywny i konstruktywny, jesteś bardziej skoncentrowany na rozwiązaniach, niż na problemach. Jesteś bardziej skupiony na tym, co zrobić, by było lepiej, niż na tym, kogo obwiniać lub co stało się w przeszłości.

Postawa „niedoboru” oznacza coś zupełnie przeciwnego. Uważasz, że sukces zależy od szczęścia i że ci, którzy go osiągnęli, zawdzięczają to oszustwu. Wszędzie widzisz zło i niesprawiedliwość. Z łatwością akceptujesz takie stare wymówki jak: „Bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi”, „Nie ma znaczenia, co umiesz, tylko kogo znasz”, „Z biurokracją nie wygrasz”.

Postawa, którą wybierzesz, kieruje twoim postępowaniem. Świat zewnętrzny dostosowuje się do wewnętrznego. Jeżeli czytasz tę książkę, to na pewno masz postawę „wypełnienia” i patrzysz na świat w życzliwy sposób. Wierzysz, że większość z tego, co się dzieje, zależy od ciebie.

Jeżeli twoja postawa jest pozytywna i konstruktywna, to przyjmujesz pełną odpowiedzialność za własne czyny i za wszystko, co cię spotyka. Nie obwiniasz innych ludzi ani się nie usprawiedliwiasz. Jeżeli sytuacja cię nie zadowala, bierzesz się do roboty i starasz się ją zmienić. Jeżeli jest to niemożliwe, akceptujesz ją, lecz nigdy nie narzekasz.

Wyznacz cel podróży

Im więcej czasu poświęcisz na określenie celu, tym szybciej i łatwiej go osiągniesz. Będzie on codziennie wpływał na twoje obecne postępowanie.

Rozpocznij od pytania, które prawdopodobnie jest najważniejsze ze wszystkich: „Czego tak naprawdę pragnę od życia?”.

Gdy ustalasz cele, dotyczące różnych obszarów życia, bądź samolubny, idealizuj. Określ dokładnie, co może sprawić, że będziesz szczęśliwy.

Wyobraź sobie, że masz czarodziejską różdżkę, dzięki której twoje życie może stać się doskonałe pod każdym względem. Jak by wtedy wyglądało? O czym śmiałbyś marzyć, gdybyś wiedział, że to marzenie się spełni?

Gdy zadajesz to pytanie, wyobraź sobie, że nie ma ograniczeń. Wyobraź sobie, że dysponujesz czasem, pieniędzmi, wiedzą i umiejętnościami, że masz przyjaciół, kontakty, wykształcenie i zdolności niezbędne, by osiągnąć cel, który sobie wyznaczyłeś. Ujmując to inaczej, wyobraź sobie, że masz kartę kredytową bez limitu wydatków i że możesz polecieć gdziekolwiek chcesz.

Idealna kariera i dochody

Rozpocznij od zawodu i kariery. Ile powinieneś zarabiać i gdzie pracować, żebyś był zadowolony? Z jakimi ludźmi chciałbyś pracować? Gdyby rodzaj pracy zależał od ciebie, co sprawiałoby ci największą radość i kiedy byłbyś najbardziej wydajny? Do czego masz talent i jakie zdolności, które możesz najefektywniej wykorzystać?

Będziesz pracował przez większość swojego życia, więc jednym z twoich głównych obowiązków jest wybór najbardziej odpowiedniego zajęcia. Jak powiedział Napoleon Hill: „Kluczem do sukcesu jest uświadomienie sobie, co najbardziej lubisz robić, a następnie odkrycie sposobu, żeby dzięki temu dobrze zarabiać”.

Gdybyś miał coś robić cały dzień i otrzymywać za to dobrą zapłatę, co to by było?

Naturalne talenty i zdolności

Wayne Dyer powiada, że każde dziecko przychodzi na świat z sekretnym zadaniem. Jakie jest twoje? Po co się urodziłeś? Do czego masz talent, jakie zdolności, zainteresowania, pragnienia i umiejętności, które czynią cię wyjątkowym, odmiennym od innych ludzi? Skąd wiesz, że robisz to, co było ci przeznaczone? Jak możesz się przekonać?

Oto lista 10 wskazówek, które możesz wykorzystać do ustalenia, czy robisz to, co zostało ci przeznaczone:

Kochasz

swoją pracę – jesteś nią zainteresowany i zafascynowany, pociąga cię.

Chcesz być

doskonały

w swojej specjalności, być wśród 10 procent najlepszych.

Podziwiasz

najlepszych specjalistów ze swojej branży, chcesz być taki jak oni, by osiągnąć podobny sukces.

Chcesz

poszerzać wiedzę

na temat swojej specjalności – czytać, brać udział w kursach, chodzić na wykłady. Ta nauka nigdy cię nie męczy.

Właściwa dla ciebie praca to taka, której łatwo się uczysz i która nie stanowi dla ciebie problemu. Wykonujesz ją w sposób

naturalny

, chociaż dla większości jest trudna.

Jesteś zaangażowany w pracę,

czas nie ma znaczenia

. Często zapominasz o jedzeniu, piciu lub odpoczynku.

Sukces osiągnięty w tej dziedzinie daje ci olbrzymie poczucie własnej wartości i satysfakcji – jest dla ciebie źródłem

najsilniejszych doznań

. Nie możesz się doczekać, by ponownie ich doświadczyć.

Lubisz

myśleć

o swojej pracy i mówić o niej, nawet gdy jej nie wykonujesz. Jest związana z całym twoim życiem.

Lubisz

przebywać

w towarzystwie ludzi, reprezentujących tę samą specjalność i rozmawiać przy każdej okazji na tematy zawodowe.

Tak lubisz swoją pracę, że planujesz wykonywać ją

przez całe życie

i nigdy nie przejść na emeryturę. Jest powiedzenie: „Rób to, co lubisz, a pieniądze pojawią się same”. Prawdziwy sukces jest efektem odkrycia, co lubisz robić, a następnie zaangażowania się całym sercem, by robić to coraz lepiej. Określenie idealnego rodzaju wykonywanej pracy i kariery jest niezwykle ważne dla przyszłości i wykorzystania swojego potencjału.

Idealne życie osobiste

Wyciągnij różdżkę i zaczaruj nią rodzinę, znajomych i życie osobiste. Gdyby ten obszar twojego życia miał być idealny, to jak by wyglądał? Jaki styl życia sprawiałby ci przyjemność? Gdzie byś mieszkał? W jakim domu? W jaki sposób codziennie spędzałbyś czas z członkami rodziny?

Jeżeli nie masz współmałżonka, opisz, jak wyglądałby według ciebie idealny związek. Jaka osoba byłaby idealna? Opisz wszystko, czym powinna się charakteryzować. Będziesz zaskoczony, jak szybko spotkasz właściwą osobę, gdy tylko będziesz szczegółowo wiedział, jaka powinna być.

Gdyby twoje życie osobiste było pod każdym względem doskonałe, to jak by wyglądało? Jakim samochodem byś jeździł? Gdzie byś spędzał urlop? Co byś chciał zwiedzić? Przygotuj sobie dokładny harmonogram – na każdy dzień, tydzień, miesiąc, rok. Wiedzieć, czego się chce, to pierwszy krok, by to osiągnąć.

Wyobraź sobie, że nie ma ograniczeń

Gdyby twój stan zdrowia było doskonały, czym by się różnił od obecnego? Ile byś ważył? Czy byłbyś szczupły? Co byś jadł? Jakie ćwiczenia byś codziennie i co tydzień wykonywał? Wyobraź sobie, że możesz kształtować swoje ciało. Jak by wyglądało?

I na koniec, gdyby twoja sytuacja finansowa wyglądała pod każdym względem doskonale, to jakie miałbyś aktywa? Ile byś miał pieniędzy w banku? Ile pieniędzy byś zainwestował, by dla ciebie pracowały? Ile by wynosiła twoja wartość netto? Ile by wynosiły twoje miesięczne i roczne dochody? A przede wszystkim, jak bardzo byś chciał być zamożny?

Im lepiej znasz odpowiedzi na te pytania, tym łatwiej będzie ci zaplanować przyszłość i opracować plan lotu.

Finansowa niezależność

Oto proste ćwiczenie: oblicz, abstrahując od poziomu teraźniejszych dochodów, ile kosztowałoby cię komfortowe przeżycie miesiąca. Weź pod uwagę koszty utrzymania domu, opieki zdrowotnej, jedzenie, podróże, wakacje i rozrywkę. Otrzymaną kwotę pomnóż przez 12 (liczba miesięcy w roku), a następnie przez 20 (prawdopodobna długość życia po przejściu na emeryturę). W ten sposób poznasz cel finansowy, związany z emeryturą. Tyle musisz zgromadzić, by osiągnąć finansową niezależność.

Kolejnym krokiem jest obliczenie swojej wartości „netto”. Sprawdź, ile wynosi ona dzisiaj. Wyobraź sobie, że masz zamiar sprzedać wszystko, co posiadasz i przenieść się do innego kraju. Bądź uczciwy. Ile byś miał pieniędzy, gdybyś wszystko sprzedał? Jest to rodzaj analizy wymaganej przez bank, gdy ubiegasz się o kredyt. Kredytodawca chce wiedzieć, ile aktywów posiadasz, ile jesteś winien i ile masz gotówki.

Dzięki wykonanym obliczeniom, masz punkt finansowego startu, znasz własną wartość finansową i wartość docelową, którą chcesz osiągnąć w nadchodzących latach. Jesteś gotowy do działania.

Myślenie typu „powrót z przyszłości”

Określając cel w każdym z obszarów życia, wykorzystuj „długookresową perspektywę”. Technika ta, używana przez ludzi sukcesu, polega na określeniu, w jakiej sytuacji chciałbyś być za kilka lat.

Następnie zastosuj myślenie typu „powrót z przyszłości”. Z wymarzonego momentu w przyszłości cofasz się do chwili obecnej i zastanawiasz nad krokami, które musisz zrobić, by znaleźć się tam, gdzie chciałbyś być.

Taka długookresowa perspektywa pozwala ci dokładniej przyjrzeć się własnemu życiu. Dzięki niej wiesz, co powinieneś zrobić, a czego nie, by osiągnąć cel.

Szczegółowa wiedza pozwoli ci znacznie łatwiej podejmować decyzje dotyczące tego, co powinieneś robić w danej chwili, czy w ciągu dnia. Sekret polega na tym, by wszystko, co robisz i każda decyzja, którą podejmujesz, przybliżała cię do realizacji wybranego celu.

Cztery znakomite techniki

Do określenia celu możesz wykorzystać cztery specjalne techniki, które przyspieszą jego realizację i zwiększą prawdopodobieństwo ukończenia zadania zgodnie z planem. Techniki te to:

werbalizacja, wizualizacja, podejście emocjonalne i racjonalizacja.

Werbalizacja

. Zapisujesz konkretny, mierzalny cel. Nie możesz osiągnąć celu, którego nie widzisz i którego nie możesz w zrozumiały sposób opisać słowami. Im bardziej jesteś precyzyjny w takim opisie, tym większą będziesz miał pewność, że każdy krok, który robisz, prowadzi we właściwym kierunku.

Wizualizacja

. Wszelkie pozytywne zmiany otaczającej cię rzeczywistości rozpoczynają się od zmian sposobu, w jaki postrzegasz siebie i pożądaną przyszłość. Wizualizacja polega na wytworzeniu w umyśle szczegółowego obrazu wymarzonego celu. Umiejętność wizualizacji jest jedną z najbardziej niezwykłych, które posiadasz. Za każdym razem, gdy wyobrażasz sobie sytuację, w której wymarzony cel został osiągnięty, coraz silniej zapada ona w podświadomość. Im lepiej widzisz cel w umyśle, tym szybciej osiągniesz go w rzeczywistości.

Podejście emocjonalne

. Podchodząc emocjonalnie do celu, którego werbalizacji i wizualizacji dokonałeś, wyzwalasz w sobie uczucia podobne do towarzyszących jego osiągnięciu. Im bardziej intensywne jest pragnienie, tym więcej energii przeznaczysz na realizację celu i tym szybciej go osiągniesz. Gdy wyobrażasz sobie uczucia radości, szczęścia, dumy i przyjemność, towarzyszące realizacji celu, wzmacniasz energię umysłu, pomagającą w szybszym dojściu do niego.

Racjonalizacja

. Dokonujesz racjonalizacji celu, zapisując wszystkie powody, dla których chcesz go osiągnąć i korzyści z tego wynikające. Zapisz, w jaki sposób twoje życie się polepszy, gdy dotrzesz do celu. Jak napisał Nietsche: „Ten, kto ma pewność, może znieść prawie wszystko”. Motywacje są paliwem, dającym energię do osiągnięć. Im więcej masz powodów, by osiągnąć cel, tym większą masz motywację i tym bardziej jesteś zdeterminowany. Im więcej masz powodów, tym łatwiej będziesz znosił przeciwności. Im więcej masz powodów, tym jesteś bardziej kreatywny w omijaniu trudności i usuwaniu przeszkód. Im więcej masz powodów, tym większe prawdopodobieństwo, że nic cię nie zatrzyma na drodze do osiągnięcia celu.

Realne cele

Jest jedna ważna sprawa: pamiętaj, żeby cele były realne i byś wierzył w ich osiągnięcie. Jak powiedział Napoleon Hill: „Cokolwiek ludzki umysł sobie wyobrazi i w cokolwiek uwierzy, może zostać osiągnięte”.

Gdy decydujesz się na osiągnięcie jakiegoś celu, musi on być realistyczny. Umysł musi uwierzyć, że zadanie jest wykonalne. Może być trudne, lecz osiągalne.

Dlatego cele muszą być wiarygodne; jeżeli postawisz przed sobą cel, który jest znacznie trudniejszy niż wszystko, co do tej pory osiągnąłeś, będzie cię raczej zniechęcał niż motywował do działania. Gdy cele są zbyt ambitne, „bezpiecznik” w twojej podświadomości wyłącza motywację.

Jeżeli świadomie nie potrafisz uwierzyć, że cel jest możliwy do osiągnięcia, twój umysł nie pomoże ci. Możesz przez krótki czas czuć się zmotywowany i podekscytowany, jednak gdy tylko napotkasz nieuniknione trudności, rozczarowanie sprawi, że stracisz serce do realizacji tego celu.

Naucz się chodzić, zanim zaczniesz biegać

Bardzo często po zakończeniu seminarium podchodzą do mnie jego uczestnicy i mówią, że określili swój finansowy cel. Gdy pytam jaki, odpowiadają, że podjęli decyzję, że w przeciągu roku lub dwóch zostaną milionerami lub nawet miliarderami.

Prawie zawsze są to ludzie, którzy mają bardzo mało pieniędzy lub nie mają ich wcale. Są to najczęściej trzydziesto- lub czterdziestolatkowie, którzy dotąd bardzo źle zarządzali swoimi finansami. Niemniej jednak sądzą, że mogą przezwyciężyć przeszłe doświadczenia i w jakiś sposób wzbogacić się, nie mając prawie żadnego przygotowania, zasobów ani konkretnego pomysłu na osiągnięcie celu. Wierzą, że wystarczy jedynie zażyczyć sobie czegoś w myślach, a w magiczny sposób się to pojawi, bez względu na dziesięciolecia frustracji i porażek.

Gdy ludzie mówią, że chcą zostać milionerami tak szybko, jak tylko jest to możliwe, sugeruję im, by najpierw nastawili się na zdobycie mniejszych pieniędzy. Gdy uda się im oszczędzić 1 tys. dolarów i wydostać z długów, mogą zacząć myśleć o zaoszczędzeniu 10 tys. itd. By wiele osiągnąć, potrzebny jest olbrzymi wysiłek. Każdy musi nauczyć się chodzić, zanim zacznie biegać.

Czy zasługujesz?

W dzisiejszych czasach granica nie znajduje się na zewnątrz, lecz raczej wewnątrz nas i oznacza możliwość identyfikacji i uwolnienia olbrzymiej potęgi umysłu.

W twoim umyśle znajduje się wiele blokad psychicznych, które mają swoje źródło w dzieciństwie i rozmaitych doświadczeniach i które „hamują” wykorzystanie twojego potencjału. Jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zrobić, gdy stawiasz sobie trudny do osiągnięcia cel, jest identyfikacja i pozbycie się tych blokad, byś mógł działać szybciej niż kiedykolwiek.

Jedną z najgorszych blokad jest poczucie, że na coś nie zasługujesz. Głęboko w sercu jesteś przekonany, że nie zasługujesz na to, byś był szczęśliwy, zdrowy i bogaty. Wielu ludzi w pewnym stopniu uważa, że na to nie zasługuje – staje się to główną przeszkodą na drodze do osiągnięcia sukcesu. Blokada pojawia się w postaci przekonania „nie jestem wystarczająco dobry”.

Twórz coś, co stanowi dla innych wartość

Prawda jest taka, że zasługujesz na wszystkie dobre rzeczy w życiu, które potrafisz sobie wyobrazić pod warunkiem, że robisz coś, co stanowi wartość dla innych ludzi i dla świata.

Gdy rozwijasz swoje talenty i umiejętności, pracujesz ciężko i dobrze, a z owoców twojej pracy korzystają także inni ludzie, zasługujesz na każdą nagrodę. Nie ma powodu, byś czuł się winny lub uważał, że na coś nie zasługujesz. Gdy wytwarzasz wartość, z której korzystają inni, to masz prawo do skorzystania z jej części.

Ta prosta idea jest podstawą wolnego rynku i wolnego społeczeństwa.

Gdy osiągniesz wielki finansowy sukces, ludzie mogą cię zapytać: „Czy nie czujesz się winny, zarabiając tyle pieniędzy?”. Możesz wówczas z dumą i przekonaniem odpowiedzieć: „Absolutnie nie. Doszedłem do wniosku, że mogę bardziej pomóc biednym, nie stając się jednym z nich”.

Praktyka dobrowolnej wymiany

Doszliśmy do ważnego zagadnienia. Pieniądze mają swoje źródło w wytwarzanej wartości. Większość pieniędzy, które ma dana osoba, jest efektem wymiany jej czasu i wysiłku, niezbędnych przy wytwarzaniu dóbr i usług na określoną kwotę.

Innymi słowy, każdy dolar, który pragniesz zdobyć na drodze do finansowej niezależności, musi pochodzić od kogoś, kto w jakiś sposób zapracował na to, by go zarobić.

Każdy dolar, który chcesz mieć, musi być ci dany lub wypłacony dobrowolnie przez kogoś, kto ciężko na niego pracował.

Kluczowym pytaniem w życiu jest więc: „Co mogę zrobić, by zasłużyć na te pieniądze?”

Twój wkład

Peter Drucker powiedział, że większość nieporozumień, dotyczących obszaru biznesu i finansów, mogłaby zostać wyeliminowana, gdyby słowo „sukces” zamienić na „wkład”.

Gdy rozejrzysz się dookoła, odkryjesz, że najbogatsze osoby to te, których wkład jest największy. Wytwarzają produkty i usługi, które są kupowane przez dużą liczbę ludzi, zwiększając jakość ich życia.

Pytanie, które musisz sobie zadać i na które musisz odpowiedzieć to: „Jaki powinien być mój wkład, by ludzie chcieli mi dać pieniądze, na których mi zależy?” Może to być najważniejsze pytanie, biorąc pod uwagę sferę finansów. Czym dzisiaj się zajmujesz? Co możesz robić w przyszłości? Co powoduje, że zasługujesz na pieniądze, które chcesz otrzymać? Jaką wartość chcesz zaoferować innym, by dobrowolnie dali ci pieniądze, które zarobili własnym wysiłkiem?

A przede wszystkim, kim musisz stać się wewnątrz, biorąc pod uwagę wiedzę, umiejętności i charakter, by zasłużyć na taki rodzaj życia, jaki chcesz wieść na zewnątrz?

Gdy przestaniesz myśleć o sobie i o tym, co chcesz mieć oraz postarasz się zajrzeć do ludzkich serc i umysłów, zobaczysz wiele możliwości, by być osobą przydatną. Gdy skoncentrujesz się na dawaniu, to naprawdę znajdziesz się na drodze do sukcesu.

Przypisy

[1] Biblia Tysiąclecia, List do Galatów 6,7. (przyp. tłum.).