Odważ się żyć. Potęga bezwysiłkowej motywacji - Dawid Piątkowski - ebook + audiobook

Odważ się żyć. Potęga bezwysiłkowej motywacji ebook i audiobook

Dawid Piątkowski

4,4

Opis

Pragniemy osiągać niesamowite rzeczy, wieść życie marzeń i być szczęśliwi. Dla większości ludzi to coś nierealnego. Ograniczeni przez brak wiedzy i strach, są więzieni w murach niepewności, które sami zbudowali. Pogrążeni we śnie, jednak wciąż żywi. Nieświadomi faktu, że skrywają w sercach najpotężniejszą moc w całym wszechświecie – siłę woli.

Walczymy, by się przebudzić i żyć bez ograniczeń

Nasza wewnętrzna siła nie pochodzi z wygrywania. To nasze zmagania i przeciwności losu budują charakter. Kiedy przechodzimy przez trudności życiowe i świadomie decydujemy, że się nie poddamy, pokazujemy, kim tak naprawdę jesteśmy. Walczymy, by się przebudzić i żyć bez ograniczeń. To jest nasz cel.

 

Odkryj sekrety niezachwianej motywacji najwybitniejszych i stań się niezwyciężony. Świadomie wzniecaj, potęguj i przejmij władzę nad ochotą do działania. Samokontrola otworzy drzwi do realizacji najambitniejszych wizji. To, o czym inni tylko marzą, będzie w zasięgu Twojej ręki.

 

O czym jest ta książka?

Wiedza w tej książce została oparta na trzech solidnych fundamentach. Przedstawia ona źródła motywacji najwybitniejszych ludzi w dziejach historii. Połączone zostały obszary szeroko rozumianego sukcesu i rozwoju osobistego. Opisane autorskie techniki wskrzeszania, potęgowania i panowania nad motywacją zostały opracowane podczas wieloletniej analizy najwybitniejszych ludzi ze świata biznesu, sztuki, nauki i sportu. Łącząc te obszary, zrodziła się idea bezwysiłkowej i niezachwianej motywacji.

Problemem większości ludzi jest brak wewnętrznej siły do działania. Gdy nasze ciało ma niski poziom energetyczny, niemożliwe staje się pokonywanie trudności, wytrwałość w postanowieniach, a nawet chęć do życia. Osoby, które posiadają mało energii życiowej, nie są w stanie przełamać strachu, niepewności i poczucia wstydu. Dlatego nie działają wcale lub szybko się poddają, nie doprowadzając spraw do końca.

Gdy jesteśmy chorzy, ciało zmusza nas do odpoczynku. Stajemy się rozdrażnieni, powolni, otępiali. W takim stanie nierealne jest podejmowanie wyzwań, pokonywanie własnych słabości czy ryzykowanie. Osłabiony organizm wycofuje się z trudniejszych aktywności. Na trochę wyższym poziomie energetycznym znajdują się przeciętni zdrowi ludzie. Mają więcej energii od chorych, ale również znacznie mniej od przebojowych osób. Naładowanie wewnętrznej baterii jest kluczowe, by wystartować, móc zrobić pierwszy krok.

Niższe pokłady energetyczne są prowokowane także przez umysł. Gdy mamy dużo negatywnych myśli, żyjemy przeszłością, jesteśmy negatywni w teraźniejszości i zamartwiamy się o przyszłość, wtedy osłabia się nasza życiowa bateria. By pokonać autodestrukcyjne myśli, emocje i nawyki, trzeba zidentyfikować przyczyny, a następnie z premedytacją usunąć je z umysłu. To pozwoli otworzyć drzwi do silnej osobowości. Gdy nasze ciała i umysły staną się gotowe do działania, czas przystąpić do finalnego kroku. Odkryć, co nas napędza do działania.

W zależności  od tego, w jakim punkcie się znajdujemy, motywują nas różne rzeczy. Osoby na niskim poziomie świadomości czerpią siłę z udowadniania innym, że są lepsi, ładniejsi i fajniejsi. To najprymitywniejsza forma motywacji. Strach może wydawać się negatywną formą motywacji, ale na niektórych ludzi działa tylko taka forma. Samorealizacja jest jednym z najsilniejszych bodźców, jednak dalej wymaga dużej wewnętrznej siły, by utrzymać ją długoterminowo.

Stale się ucząc i doskonaląc, możemy wznieść się na wyżyny ludzkich możliwości. Do świata, gdzie pracuje się po dwadzieścia godzin na dobę i nie sprawia to żadnego wysiłku. Wydawać się to może absurdalne, ale jest całkowicie możliwe i co ważniejsze – osiągalne dla każdego. Motywacja staje się bezwysiłkowa, gdy przestajemy egoistycznie podchodzić do życia.

 

Czego się nauczysz?

  • Podniesiesz energię życiową – będziesz bardziej energiczny, szczęśliwszy i gotów do działania.
  • Staniesz się niezwyciężony – zidentyfikujesz i z premedytacją wyrwiesz ze swojego umysłu chwasty, które Cię osłabiały. Pozwoli to z łatwością pokonywać strach, przeciwności i trudności życiowe.
  • Zbudujesz niezachwianą i bezwysiłkową motywację – odkryjesz, co napędza najwybitniejszych ludzi do działania. Wybierzesz motywację idealnie pasującą do Ciebie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 122

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 4 godz. 6 min

Lektor: Dawid Piątkowski

Oceny
4,4 (111 ocen)
68
27
12
1
3
Sortuj według:
ron100

Nie polecam

Lektor zniechęcający głos. Treść nie powala.Nic odkrywczego.
00
monikamoskala

Nie oderwiesz się od lektury

Swietna
00
MarlenaKB

Nie oderwiesz się od lektury

genialna
00
msjdc

Nie oderwiesz się od lektury

dobra książka
00
annaskorowsk81

Nie oderwiesz się od lektury

Cudna książka
00

Popularność
 

 

 

 

Jak bardzo pragniesz

wieść życie swoich marzeń?

Tytuł oryginału:

Potęga bezwysiłkowej motywacji 

 

Autor:

Dawid Piątkowski

dawidpiatkowski.com 

 

Redakcja i korekta:

Korekto.pl 

 

Projekt graficzny, skład:

Łukasz Ociepka

lukasociepka.com 

 

ISBN:

978-83-65590-12-1

 

© 2018 Dawid Piątkowski, ul. Wyciska 5a, 41-806 Zabrze

Wszelkie prawa zastrzeżone. www.dawidpiatkowski.com

Podziękowania  

 

Dla Marcina Dziedzińskiego,

dla Tomasza Teresińskiego, 

 

Dziękuję Wam za stworzenie pełnego inspiracji kanału YouTube „Odważ się żyć”. Filmy motywacyjne dały mi wiarę w siebie, gdy jej najbardziej potrzebowałem. Będę Wam za to dozgonnie wdzięczny. 

 

Całkowity dochód z książki zostanie przeznaczony na rozwój kanału „Odważ się żyć”, którego celem jest szerzenie pozytywnej energii i idei rozwoju osobistego wśród społeczeństwa.

Odważ się żyć

Idea  

 

Wkażdym z nas skrywa się uśpiona nieskończona moc, którą napędza inspiracja lub desperacja. Wzniecając wewnętrzny ogień, potęgując go, a następnie przejmując nad nim kontrolę, otwierają się drzwi do bezwysiłkowego osiągania rezultatów, o jakich nieświadomi ludzie nie śmią nawet marzyć. Przekształć zwątpienie w ogromną pewność siebie, brak chęci do działania w niezachwianą motywację. Podejmij wyzwanie i postaw sobie za cel marzenia. Stań się człowiekiem, jakim od zawsze chciałeś się stać.

Oczym jest ta książka?

„Sukces wydaje się być w dużej mierze kwestią wytrwania, gdy inni rezygnują.”

– Feather William

Wiedza w tej książce została oparta na trzech solidnych fundamentach. Przedstawia ona źródła motywacji najwybitniejszych ludzi w dziejach historii. Połączone zostały obszary szeroko rozumianego sukcesu i rozwoju osobistego. Opisane autorskie techniki wskrzeszania, potęgowania i panowania nad motywacją zostały opracowane podczas wieloletniej analizy najwybitniejszych ludzi ze świata biznesu, sztuki, nauki i sportu. Łącząc te obszary, zrodziła się idea bezwysiłkowej i niezachwianej motywacji.

Problemem większości ludzi jest brak wewnętrznej siły do działania. Gdy nasze ciało ma niski poziom energetyczny, niemożliwe staje się pokonywanie trudności, wytrwałość w postanowieniach, a nawet chęć do życia. Osoby, które posiadają mało energii życiowej, nie są w stanie przełamać strachu, niepewności i poczucia wstydu. Dlatego nie działają wcale lub szybko się poddają, nie doprowadzając spraw do końca.

Gdy jesteśmy chorzy, ciało zmusza nas do odpoczynku. Stajemy się rozdrażnieni, powolni, otępiali. W takim stanie nierealne jest podejmowanie wyzwań, pokonywanie własnych słabości czy ryzykowanie. Osłabiony organizm wycofuje się z trudniejszych aktywności. Na trochę wyższym poziomie energetycznym znajdują się przeciętni zdrowi ludzie. Mają więcej energii od chorych, ale również znacznie mniej od przebojowych osób. Naładowanie wewnętrznej baterii jest kluczowe, by wystartować, móc zrobić pierwszy krok.

Niższe pokłady energetyczne są prowokowane także przez umysł. Gdy mamy dużo negatywnych myśli, żyjemy przeszłością, jesteśmy negatywni w teraźniejszości i zamartwiamy się o przyszłość, wtedy osłabia się nasza życiowa bateria. By pokonać autodestrukcyjne myśli, emocje i nawyki, trzeba zidentyfikować przyczyny, a następnie z premedytacją usunąć je z umysłu. To pozwoli otworzyć drzwi do silnej osobowości. Gdy nasze ciała i umysły staną się gotowe do działania, czas przystąpić do finalnego kroku. Odkryć, co nas napędza do działania.

Wzależności od tego, w jakim punkcie się znajdujemy, motywują nas różne rzeczy. Osoby na niskim poziomie świadomości czerpią siłę z udowadniania innym, że są lepsi, ładniejsi i fajniejsi. To najprymitywniejsza forma motywacji. Strach może wydawać się negatywną formą motywacji, ale na niektórych ludzi działa tylko taka forma. Samorealizacja jest jednym z najsilniejszych bodźców, jednak dalej wymaga dużej wewnętrznej siły, by utrzymać ją długoterminowo.

Stale się ucząc i doskonaląc, możemy wznieść się na wyżyny ludzkich możliwości. Do świata, gdzie pracuje się po dwadzieścia godzin na dobę i nie sprawia to żadnego wysiłku. Wydawać się to może absurdalne, ale jest całkowicie możliwe i co ważniejsze – osiągalne dla każdego. Motywacja staje się bezwysiłkowa, gdy przestajemy egoistycznie podchodzić do życia.

Czego się nauczysz?

Podniesiesz energię życiową – będziesz bardziej energiczny, szczęśliwszy i gotów do działania.Staniesz się niezwyciężony – zidentyfikujesz iz premedytacją wyrwiesz ze swojego umysłu chwasty, które Cię osłabiały. Pozwoli to z łatwością pokonywać strach, przeciwności i trudności życiowe. Zbudujesz niezachwianą i bezwysiłkową motywację – odkryjesz, co napędza najwybitniejszych ludzi do działania. Wybierzesz motywację idealnie pasującą do Ciebie. 

 

 

 

 

 

Część 1: Ładowanie baterii 

 

Przygotuj ciało do akcji

Aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok.

– Bruce Lee

Czujesz motylki w brzuchu, by zmienić wreszcie swoje życie. Chcesz przełamać lenia i zacząć działać. Pragniesz czuć się witalny i pełny pozytywnej energii. Chciałbyś osiągnąć coś nieprawdopodobnego. Stać się mistrzem w swoim fachu. Zarabiać dużo pieniędzy, żeby w końcu się nie martwić, czym zapłacisz rachunki. Móc pozwolić sobie na modne błyskotki, sportowy samochód i wakacje kilka razy do roku…

Każdy tego pragnie. W głębi ducha wszyscy chcemy stać się szczęśliwi. Żeby jednak osiągać ponadprzeciętne rezultaty, najpierw musisz w ogóle zacząć. Do tego potrzeba ogromnej siły. Czegoś, co sprawi, że przekroczysz tę niewidzialną granicę tak zwanej strefy komfortu. Dawniej wydawało Ci się, że nie masz wpływu na tę wewnętrzną ochotę do działania. Zrzucałeś winę za brak chęci na zewnętrzne czynniki. Dlatego poddawałeś się zbyt wcześnie. Kilka potknięć powodowało, że rezygnowałeś. Najgorsze jednak nie było odpuszczanie, tylko wewnętrzna walka – gdy jakaś część w Tobie chciała, inna zaś wprawiała w ogromny dyskomfort. Złóż żelazne postanowienie, że znajdziesz sposób na zmianę obecnego stanu rzeczy. Pragnij za wszelką cenę zapanować nad swoją motywacją. Silna wola zmiany jest pierwszym i najważniejszym krokiem.

Ludzkie ciało jest niczym akumulator. Gromadzi w sobie energię niezbędną do wszelkich aktywności. Nieświadomi ludzie nie dbają o nią, bo nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa w odczuwaniu wewnętrznego powera, czyli motywacji. To dzięki witalności i wysokiemu poziomowi energii w ciele mamy nie tyle motywację do działania, co ochotę do zapieprzania. Ta zasadnicza różnica sprawia, że jednym osobom przychodzi z łatwością działanie, podczas gdy inni przy tej samej aktywności odczuwają trud, dyskomfort i zrezygnowanie. Raz była motywacja, innym razem powracał leń śmierdzący. Jeden wielki przypadek.

Zpołączenia wiedzy najwybitniejszych tego świata stworzyliśmy patenty na to, aby podnieść energetykę ciała. Nauczysz się bezwysiłkowo robić rzeczy, których wcześniej nie potrafiłeś nawet zacząć. Wierzymy, że jeśli tylko dasz sobie szansę i spróbujesz wypracowanych przez nas trików, zmienisz swoje życie na lepsze – takie, o jakim od zawsze marzyłeś. Zacznijmy od podstaw.

Centrum dowodzenia

To te wszystkie małe decyzje tworzą Twoje przeznaczenie.

— Tony Robbins

Wszystko, co nas otacza, ma pewną energię. Są takie miejsca, do których wchodzisz i czujesz się dobrze. Ale nieraz było tak, że zaraz po przekroczeniu progu domu znajomych czułeś się gorzej. Wpływ na to miała energia pomieszczenia. W zależności od tego, jaki efekt chce się uzyskać, w taki sposób powinno się dekorować wnętrze. Nieważne, czy jesteś wierzący, czy nie, zapewne choć raz w życiu byłeś w kościele. Wysokie pomieszczenia, mury zniszczone upływem czasu, echo niosące się wszędzie i złoty ołtarz. Kościoły mają zupełnie inną energię niż kluby nocne. Ciemne pomieszczenia, głośna muzyka i lasery. W szkole atmosfera jest jeszcze inna. W centrach handlowych – również. W parku, nad jeziorem, w górach czy nad morzem – każde z tych miejsc charakteryzuje inna energetyka. Pewne miejsca nas uspokajają, motywują, podczas gdy inne irytują.

Sztuka polega na tym, by stać się świadomym twórcą energetyki miejsca, w którym uczymy się i spędzamy większość czasu. Przeważnie takim miejscem jest nasz dom. Jeżeli jesteś na utrzymaniu rodziców, wtedy mowa o pokoju. To Twoje centrum dowodzenia – miejsce, w którym wszystko się zaczyna. Możesz czuć się w nim uskrzydlony i zmotywowany do działania lub odczuwać brak sił do czegokolwiek. Może też wpływać na Ciebie neutralnie. Czas to zmienić i zpremedytacją podnieść energetykę pokoju, bo dzięki temu zyskasz więcej ochoty do działania.

Oświetlenie

By dobrze rozumieć, że wszystko ma swoją energię, pojedź do czterogwiazdkowego hotelu. Piękne, wysokie, jasne i doświetlone pomieszczenia. Na ścianach obrazy, ozdobne tapety oraz piękne rękodzieła. Większość hoteli na tym poziomie wyglada naprawdę dobrze. Poczujesz się tam jak w domu, choć byłbyś w obcym miejscu. Pokoje hotelowe są jeszcze bardziej przyjemne, bo cieplejsze. Bije od nich energia spokoju, lekkości i bezpieczeństwa. Wydawać się może, że to zwykła gra kolorami – meble w ciemniejszej, drewnianej barwie kontrastują z kremowymi ścianami. Kładąc się na idealnie posłanym łóżku, poczujesz się jak u siebie.

Gdy po kilkudniowym pobycie, wrócisz do domu, chwilę, w której otworzysz drzwi, zapamiętasz na długo. Możesz poczuć swojego rodzaju podmuch przeciętności. Rozglądając się po ścianach i pomieszczeniach możesz pomyśleć, że co tu tak ciemno, ponuro i smutno? Wchodząc do swojego pokoju zastanowisz się jak mogłeś tu się uczyć i pracować? Kontrast między najlepszymi hotelami, a „zwykłymi” domostwami jest ogromny.

Dobre doświetlenie pokoju może się wydawać banałem, ale tak nie jest. W ciemnych pomieszczeniach łatwo o „zmulenie” energetyczne. Przyczyna jest prosta – nasz umysł chce spać, gdy jest niedostatek światła. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, którą powinieneś zrobić, jest rozświetlenie swojego pokoju i domu. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Zwróć na to szczególną uwagę, gdy w przyszłości będziesz budował dom swoich marzeń.

Inspirujące cytaty

Rozejrzyj się teraz po swoim pokoju. Przyjrzyj się dokładnie, bo to pomieszczenie jest odzwierciedleniem Ciebie i wartości, które wyznajesz. Jeżeli jest zwyczajnie proste i nudne, to znak, że taki właśnie jesteś. Taką masz obecnie mentalność, a ściany są tego manifestacją. Czy widzisz przed sobą coś inspirującego lub motywującego?

Większość ludzi nie zwraca uwagi na detale, a to właśnie one decydują o tym, czy w trudnych siłach znajdą motywację czy nie. Jedną z najlepszych rzeczy jakie możesz zrobić w swoim domu to, ozdobienie ścian inspirującymi cytatami lub własnymi „słowo-kluczami”. Wyobraź sobie, że miałbyś w swoim pokoju wielki napis w stylu „Jak bardzo tego pragniesz?”, „Podążaj za marzeniami”, lub „Udowodnij wszystkim, że się mylą”. To bardzo silne afirmacje, które mają moc, że Ci się zachce działać, jak nie będziesz miał ochoty na nic. Działa to tak, jakbyś siedział w głowie największych motywatorów. Gdzie się nie rozejrzysz, będzie widać tylko motywację. Zacznij od swojego pokoju, a zczasem przesiąkniesz tymi wartościami, które chciałbyś reprezentować.

Teraz zadanie przed Tobą. Zastanów się, jakie teksty i osobowości Cię inspirują i motywują najbardziej. Przemyśl je, nie powinny być przypadkowe. Muszą to być zdania, które rozpalają w Twoim sercu ogień, z którymi w pełni się utożsamiasz.

Ćwiczenie:

Znajdź najlepsze cytaty w internecie. Zapisz pięć najlepszych, które znajdą się lada dzień na Twojej ścianie.

1.......................................................................

2........................................................................

3........................................................................

4........................................................................

5........................................................................

Wybitne autorytety

Tu dopiero zaczęła się zabawa. Dzięki motywacyjnym cytatom poczujesz się znacznie lepiej we własnym pokoju. Ale zastanowiłem się, co zrobić, by czuć się jeszcze bardziej zmotywowanym? Spójrz teraz na ścianę swego pokoju i wyobraź sobie, że stworzysz obraz lub fototapetę ze wszystkimi autorytetami, osobami, które zmieniły Twoje życie i wpływają na Ciebie elektryzująco. Postacie ze świata sportu, rozwoju osobistego i duchowego, które wywarły ogromny wpływ na Twoje życie. Gdy nie będzie Ci się chciało działać, kątem oka zobaczysz, jak wszystkie legendy na Ciebie patrzą. Z początku może wywoływać to dyskomfort, ale z czasem zamieni się w potężną motywacje. Dzięki rozświetleniu domu i pokoju, tekstów motywacyjnych i zwykłego obrazu poczujesz się lepiej. Trzy proste zabiegi, które napewno pomogą.

Ćwiczenie:

Wymień po przecinku wszystkie autorytety, które zmieniły Twoje życie. Będą to osobistości, które powinny się znaleźć u Ciebie w pokoju na ścianach.

.......................................................................

Mapa marzeń

Każdy z nas ma skrywa pragnienia. Choć różne, posiadają one identyczną wibracje, bo elektryzują nas na myśl o ich osiągnięciu. Wyobraź sobie, że zdobyłbyś wszystko o czym od zawsze pragnąłeś. To byłoby uskrzydlające iwspaniałe uczucie. Ale chwila, moment. Pamiętasz co tak na prawdę chciałbyś osiągnąć, zdobyć i mieć?

Choć odpowiedź powinna wydawać się oczywista i każdy z nas powinien doskonale wiedzieć czego chcę od życia, to wiele osób wprawia to pytanie w zakłopotanie. Czego tak na prawdę pragniesz? Marzenia dla większości ludzi są jak sny. Przychodzą i odchodzą. Po czasie kompletnie zapominamy o nich. Dzieje się to bezwiednie, przypadkowo. Gdy jesteśmy młodzi to doskonale wiemy czego chcemy, dorastając gaśnie w nas ekscytacja. Endorfiny i testosteron zamiera pomału, bo umierają nasze marzenia.

Zastanów się dobrze, co chciałbyś osiągnąć. Następnie stwórz obraz z wycinków z gazet lub profesjonalnie przygotowaną przez grafika „Mapę marzeń”. Wybierz dom w jakim chciałbyś mieszkać, swój wymarzony samochód, zegarek, miejsca na świecie, które chciałbyś odwiedzić, sporty ekstremalne, których chcesz spróbować, sylwetkę jaką chciałbyś mieć, aktywności jak taniec, które musisz opanować przed wylotem na gorącą Kubę. Tworzenie mapy będzie bardzo ekscytujące, dlatego przyłóż się do jej stworzenia. Nie śpiesz się. Starannie dopracuj wizję swoich największych żądzy, pragnień i marzeń.

Następnie powieś ją w swoim pokoju. Za każdym razem, gdy wejdziesz do swojego pokoju musisz ją odrazu zobaczyć. Większość osób zapomina czego chcą od życia, ale nie Ty. Mapa marzeń sprawi, że będzie Ci łatwiej pracować i podejmować trudne decyzje. Będziesz wiedział po co pracujesz, jednocześnie będziesz odhaczał kolejne zrealizowane marzenia, które będą motywowały Cię do realizacji następnych ambitnych wizji.

Ćwiczenie:

Stwórz własną „Mapę marzeń”. Powieś ją na ścianie swojego pokoju, ustaw jako tapetę na laptopie itelefonie. Wypisz co znajdzie się na Twojej mapie.

1........................................................................

2........................................................................

3........................................................................

4........................................................................

5........................................................................

6........................................................................

7........................................................................

8........................................................................

10........................................................................

 

Stwórz listę swoich największych marzeń, których musisz doświadczyć przed śmiercią. Powieś je na „Mapie marzeń” lub osobno w ramce. Zacznij od najprostszych. Następnie z premedytacją zacznij je realizować.

1........................................................................

2........................................................................

3........................................................................

4........................................................................

5........................................................................

6........................................................................

7........................................................................

8........................................................................

10........................................................................

Odśwież swój pokój

Niby każdy to wie, że kolory różnie wpływają na nasze nastroje. Pewne nas uspokajają, relaksują, pobudzają, a inne motywują. Mało kto świadomie dobiera barwy w swoich domach. Nieświadomi ludzie wybierają takie, jakie lubią, a nie te, które powodują w nich wybrane emocje. Czas, byś zastanowił się, jakie kolory zastosować w swoim pokoju. Potem zabierz się do roboty. 

 

Niebieski – sprzyja odpoczynkowi, koi nerwy, zalecany w sypialni.Zielony – wywołuje harmonię i spokój, obniża stres, w nadmiarze może Cię spowolnić.Fiolet – może przygnębiać.Szary – neutralny, w nadmiarze jest przygnębiający.Czarny – tajemniczy, wspierający, inspirujący, w nadmiarze przytłaczający.Biały – oznacza spokój i dobre samopoczucie, wzmacnia kreatywność.Żółty – jest pobudzający, wyzwala radość, wzmacnia kreatywność, w nadmiarze męczący.Czerwony – pobudzający, w nadmiarze męczący.Brązowy – sprzyja sile i przytulności, tworzy ciepły nastrój. 

 

Dobrze dobrana kolorystyka pomieszczeń może sprawić, że poczujesz zarówno większą przestronność w pokojach, jak i przyjemniejsze ciepło domowe. Choć tylko odświeżysz ściany, cały pokój będzie wyglądał inaczej, energia pomieszczeń stanie się wyraźnie inna, lepsza, jakby lżejsza. 

 

Ćwiczenie:

Sprawdź w internecie różne zestawienia kolorów stosowane w domach i pokojach. Wybierz, jaka kompilacja będzie dla Ciebie optymalna.

Porządek

Czas na ostatni krok. To porządek – mało kto potrafi się za niego zabrać. Mówisz sobie, że syf Ci nie przeszkadza? Bo sam jesteś bakterią. Brud, wszystkie ubrania na kanapie, porozrzucane po całym pokoju skarpetki i majtki – to rzeczywistość wielu w szczególności facetów. Bałagan, który panuje w całym domu jest przejawem tego, co masz w głowie i co sobą reprezentujesz. Postanów, że to zmienisz. Zaproś rodziców i partnera, by wspólnie zrobić generalny porządek. Wyrzuć niepotrzebne rzeczy. Wymyjcie wszystko na błysk i zobaczysz, że będziesz w szoku, że to ten sam dom. Poczujesz się lepiej, podobnie jak w najlepszych hotelach.

Wtak prosty sposób przytłaczające miejsce przeistoczyłeś w oazę spokoju i harmonii, z dodatkową nutką motywacji na ścianach. Dawniej powiedziałbyś, że zmieniłeś, odświeżyłeś i przemeblowałeś pokój. Wiedz, że to Ty przechodzisz przemianę, dlatego zmieni się również Twoje środowisko pracy.

Gdy zaczynamy zmieniać siebie, wszystko ulega modyfikacji. Inaczej patrzymy nawet na tak banalną rzecz, jaką jest wystrój pokoju. Rozejrzyj się dookoła i zobacz, jak wygląda Twoje centrum dowodzenia – to lustrzane odbicie obecnego stanu Twojego umysłu.

Ćwiczenie:

Co mogę zrobić niskim kosztem, by mój pokój/dom stał się miejscem bardziej inspirującym?

1........................................................................

2........................................................................

3........................................................................

4........................................................................

5........................................................................

Mowa ciała

To może zabrzmieć jak banał, ale kiedy czujesz się piękna i silna w środku, to widać na zewnątrz.

– Angelina Jolie

By wiedzieć, co sobą reprezentujesz, wystarczy na Ciebie spojrzeć. Ciało jest Twoją wizytówką. Twój wygląd manifestuje to, co masz w głowie. Czy Ci się to podoba, czy nie – w ten sposób budujesz u innych ludzi przekonania na swój temat. Czy kiedykolwiek robiłeś to świadomie? Domyślam się, że nie. Dlatego zaczynamy od podstaw, by następnie przejść do coraz bardziej złożonych czynników, skutkujących potężną motywacją na co dzień.

Wyraz twarzy

Jeżeli chcesz się wyrwać ze swojego otoczenia i zacząć otaczać się energetycznymi, aktywnymi i osiągającymi sukcesy ludźmi, musisz się zmienić. Zacznijmy od podstawy, czyli od wyrazu Twojej twarzy. Ona mówi o Tobie więcej niż tysiące słów. Prawda jest taka, że jeżeli straszysz małe dzieci, masz wiecznie niezadowoloną lub neutralną mimikę, to nie wróżę Ci żadnych sukcesów na polu komunikacji z ludźmi. Niestety zdecydowana większość zawodów wymaga od nas kontaktu z innymi, dlatego na tym się teraz skoncentrujemy.

Zróbmy test. Czytasz ten fragment z analizującym każde słowo wyrazem twarzy. Bez żadnego powodu uśmiechnij się teraz, przez pięć sekund, tak szeroko, jak tylko potrafisz. Czujesz, jak zmieniła się energia w Twoim ciele? Jakby lżej, milej, przyjemniej. To samo, co Ty czujesz, oddziałuje na innych ludzi. Dzięki Twojemu uśmiechowi oni zaczynają przesiąkać Twoją energią. Działa to w magiczny sposób, ale udowodniono, że każdy z nas ma pole energetyczne. W zależności od emocji, jakie masz w ciele, taką energię wysyłasz do innych. Najwyższy czas, żebyś swoim wyrazem twarzy za sprawą zwykłego uśmiechu przyciągał do siebie wartościowe osoby. Ty też na tym skorzystasz, bo będziesz czuł się znacznie lepiej.

Ćwiczenie:

Podejdź do lustra i przyjrzyj się wyrazowi twarzy, jaki masz na co dzień. Co byś pomyślał o takiej osobie, gdybyś spotkał ją na ulicy? Nic? Pomyślałbyś, że jest smutna? A może serdeczność jej wzroku i słodkie zmarszczki wyzwalają w Tobie uczucie sympatii do tej osoby? Po krótkiej analizie czas na szczery i szeroki uśmiech. Zauważ, że zupełnie inaczej zaczynasz się czuć sam ze sobą. Jak teraz zinterpretowałbyś taką osobę na ulicy? Kolosalna różnica, prawda? 

 

Jeżeli masz kompleksy związane ze stanem uzębienia i wstydzisz się uśmiechać, to masz dwa wyjścia. Masz zęby, jakie masz i wierz mi, że lepiej wyglądasz ze szczerym uśmiechem niż z kompleksem na twarzy. Druga opcja – szoruj do dentysty. Natychmiast. Nieważne, jakim sposobem, ale musisz odblokować swoją twarz, bo to najważniejsza część Twojego ciała, która komunikuje ludziom, kim jesteś. Możesz w sekundę poczuć się znacznie lepiej. Nawet gdyby miało to kosztować majątek. Nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne jest to, by Twoja buzia w pełni się odblokowała. Kluczowa dla Twojej przemiany jest zmiana energetyki w ciele. To najważniejsza rzecz, by pójść dalej. Dlatego kolejne uwagi, choć na razie mogą Ci się wydać śmieszne, potraktuj bardzo poważnie, bo niejednej osobie zmieniły już życie.

Uśmiech to również tajna broń w świadomym zmienianiu nastrojów. Jeżeli jesteś sportowcem lub masz stresującą pracę, a musisz opanowywać emocje, wystarczy w kryzysie uśmiechnąć się szczerze. W sekundę zejdzie z Ciebie ciśnienie. Działa to magicznie. Mając szczery uśmiech na twarzy, zmienisz błyskawicznie swoją energetykę. Wystarczy o tym pamiętać. 

Ćwiczenie:

Uśmiechaj się. To Twoje zadanie do końca życia. Na początku możesz czuć spory dyskomfort, żeby uśmiechać się szeroko bez większego powodu. Przełam to w sobie. Uśmiechaj się, najlepiej cały czas. Uśmiech ma moc, by zmienić Twoje życie oraz ludzi, którzy będą w pobliżu Ciebie. Rób to do czasu, aż nie będziesz miał z tym żadnego problemu i przestaniesz czuć dyskomfort.

Uśmiechaj się jak najwięcej.Uśmiechaj się jak najczęściej.Uśmiechaj się bez powodu.Uśmiechaj się, by świadomie poprawić swój humor oraz Twych bliskich.

Sylwetka

Przejdźmy do najbardziej oklepanego problemu, który ma dziewięćdziesiąt procent społeczeństwa – sylwetki. Im bardziej jesteśmy świadomi, tym większą rolę zaczynają odgrywać szczegóły. To one decydują o sukcesie w sporcie, biznesie i życiu. Mam dla Ciebie kolejny nawyk do zbudowania. Czy chodzisz wyprostowany?

Podobnie jak twarz, nasza sylwetka krzyczy do podświadomości innych osób. Mogą być to sygnały pewności siebie, stabilności i odpowiedzialności lub bycia frajerem. Najzabawniejsze jest to, że ludzie podświadomie odbierają wysyłane przez Ciebie sygnały. To nie jest tak, że myślą „frajer”, kiedy ktoś się garbi na potęgę. Zwyczajnie takiej osobie nie zaufają, nie do końca będąc w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak jest. Ale bycie inaczej postrzeganym przez ludzi nie jest jedynym celem. To zawsze działa w dwie strony. Kiedy zaczniesz chodzić bardziej wyprostowany, Twoje ciało dostanie zastrzyk z testosteronu. Będziesz czuł się lepiej już po kilku minutach chodzenia jak Kapitan Ameryka. Ludzie poczują tę energię i podświadomie będą chcieli z Tobą przebywać, rozmawiać, przyjaźnić się. Mam tu oczywiście na myśli ludzi sukcesu. Tych z zaniżoną samooceną może onieśmielać postawa Twojego ciała. Będą czuć się nieswojo, nie znając powodu tego stanu rzeczy. Sprawi to Twój blask.

Większość ludzie nie zdaje sobie sprawy, że podobnie ich sylwetki wyglądają na co dzień. Nie jest to atrakcyjna postawa dla otoczenia. W ten sposób pokazują światu dźwigane na plecach kompleksy, które z reguły skrywane są w sercach. Wydawać się może, że to łatwe: „Wyprostuj się!”. I tyle w temacie. Ale nie jest to takie banalne, bo trzeba najpierw zbudować nowy nawyk. Musisz pragnąć się zmienić, wtedy na pewno Ci się uda. Zapanowanie nad wyprostowaną sylwetką będzie ogromnym testem na drodze do potężnej przemiany. Podejdź do tego ambicjonalnie.

Ćwiczenie:

Podejdź do lustra rozluźniony, tak jak na co dzień.Stań przodem i bokiem do lustra. Przyjrzyj się sobie.Następnie wyprostuj się i unieś delikatnie brodę.Od dzisiaj właśnie tak masz się prezentować do końca swojego życia.

Wygląd zewnętrzny

Idziemy krok dalej, za każdym razem dodając małą cegiełkę, by na końcu zbudować Wielki Mur Chiński. Wejdź na media społecznościowe, najlepiej Instagram i przyjrzyj się swoim zdjęciom. Zaobserwuj, jak się na nich prezentujesz. Od razu widzisz, że nie masz z tym problemu, bo prezentujesz fajny styl? Super, tak trzymaj. Wyglądasz ponuro, neutralnie, bez emocji? Taki jesteś w środku.

Przeanalizuj, jak się ubierają gwiazdy. Jak myślisz, z czego to wynika? Potrafią nosić się ekstrawagancko, odważnie, na pierwszy rzut oka nie do pomyślenia. One wyrażają w ten sposób swoją indywidualność i osobowość. Trzeba być bardzo pewnym siebie, by ubierać się krzykliwie. Ale nie to jest celem. Chodzi o jakąś przyzwoitość. Poszukaj w sieci, jak ubierają się Twoi idole. Zwróć uwagę, jak dobierają kolory i mieszają style. Zacznij od dogłębnej analizy ich ubioru.

Praktyka już nie będzie taka łatwa, bo jak zmienisz stare ciuchy na nowe, poczujesz się nieswojo. Dziwnie, inaczej, niekomfortowo. I bardzo dobrze, bo gdy coś w sobie przełamujesz, to zawsze oznacza, że wzrastasz. Tylko, żebyś nie tłumaczył się kasą, bo dziś w second-handzie znajdziesz nawet ubrania Dolce & Gabbana lub inne, równie oryginalne. Sieci sklepów typu Zara czy H&M mają znakomite kolekcje. Nie tyle metka gra tu rolę, co odwaga i styl, którego możesz się nauczyć tak samo, jak każdej innej umiejętności. Zadbaj o siebie, a zobaczysz, że ludzie zaczną na Ciebie reagować inaczej i, co najważniejsze, sam zaczniesz czuć się lepiej we własnej skórze.

Ludzie pochłonięci wirem ciężkiej pracy, przestają dbać o pewne rzeczy. Nie układają włosów na żel, bo im się nie chce. Do fryzjera też niechętnie chodzą, uważając to za stratę czasu. Wybierają się na strzyżenie dopiero wtedy, gdy wyglądają jak Włóczykij z „Muminków”. Nie dbają o wygląd, bo po co? Nie cierpią też chodzić na zakupy. Jak już kupują sobie parę spodni, potrafią w nich chodzić niemal codziennie przez pięć lat. Nawyk komfortu był silniejszy od woli zmiany, odświeżenia. Z podobnym problemem zmaga się wiele osób – z wiekiem przestają o siebie dbać. A potem zdziwienie, że nikt wyjątkowy nie przytrafił się w ich życiu. Ani fajnych przyjaciół, ani partnera… Ale jak mają przyciągnąć kogoś wyjątkowego, skoro ich wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Ćwiczenie:

Poszukaj w sieci, co jest teraz w modzie.Niezależnie jak niekomfortowe to będzie dla Ciebie, idź na zakupy.Zdziwienie Twoich znajomych – bezcenne.Przygotuj dla nich wymówkę, bo będą pytać, co się stało. 

 

Znajdź i wypisz ciekawe dla Ciebie osobowości ze świata sportu, biznesu lub mody. Obserwuj ich zachowania, mowę ciała oraz jak się ubierają. Celem nie jest to, żebyś ich kopiował, tylko masz się zainspirować. Łącząc style, stwórz swój własny unikatowy.

1........................................................................

2........................................................................

3........................................................................

4........................................................................

5........................................................................