Minimalizm. Żyj godnie z filozofią minimalistyczną - Leo Babauta - ebook + audiobook

Minimalizm. Żyj godnie z filozofią minimalistyczną ebook i audiobook

Babauta Leo

3,7

26 osób interesuje się tą książką

Opis

"Każdego dnia wzbudza się w nas fałszywą potrzebę posiadania czegoś, co jest nam zupełnie zbędne. Dla zrealizowania tych potrzeb jesteśmy w stanie pracować więcej, wpędzać się w długi, zaniedbywać relacje z bliskimi oraz tracić zdrowie, a w konsekwencji… trwonić nasze życie.

Czy chcesz stracić swoje życie w ten sposób? Goniąc za kolejnymi „błyskotkami”? Nieustannie konsumując? Mam nadzieję, że nie, ponieważ nie warto. Odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia jest filozofia minimalistyczna, której esencją jest zrobienie miejsca w swoim życiu na to, co prawdziwie ważne, przez usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne. Być może wydaje ci się, że ta myśl przewodnia brzmi prosto, ale stoi za nią niesamowita ilość korzyści, dzięki którym twoje życie będzie pełniejsze, a ty — szczęśliwszy [...]" - Paweł Kata, tłumacz "Minimalizmu"

Czego m.in. dowiesz się z książki "Minimalizm" L. Babauty?

    jakie są zasady minimalizmu?

    jak uprościć to, co robisz?

    jak usuwać nieporządek?

    jak powinien wyglądać dom minimalizmu i jak go stworzyć?

    jak stworzyć minimalistyczne miejsce pracy?

    co to znaczy "minimalistyczny komputer"?

    jak podróżować minimalistycznie?

“Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.

Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz" - Leo Babauta

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 103

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 2 godz. 22 min

Lektor: Hubert Chlopicki

Oceny
3,7 (654 oceny)
210
178
163
80
23
Sortuj według:
Peter23

Całkiem niezła

Najlepszą częścią książki jest ta z przepisami kulinarnymi. Najważniejszym zdaniem jest to dotyczące różnych dróg do stania się minimalistą. Polecam film dokumentalny na Netflix dotyczący minimalizmu.
00
szampak

Nie oderwiesz się od lektury

Krótko, ogólnie, zwięźle, na temat
00

Popularność
Zatem przestań bawić się w  zbędne podziały na setki kategorii i  stwórz w  swoim folderze z  dokumentami cztery foldery: Skrzynka odbiorcza. Na wszystko to, co pobierasz z  sieci. Proponuję oczyszczać go codziennie, żeby nie napełniał się śmieciami. Praca. Folder na rzeczy, nad którymi aktualnie pracujesz. Oczyszczany raz na tydzień. Przeczytaj. Na wszystko, co wymaga przeczytania. Archiwum. Katalog na pozostałe sprawy. Gdy opróżniam powyższe trzy foldery, po prostu przenoszę ich zawartość tutaj. Czy organizuję Archiwum w  podfoldery i  pod-podfoldery? Nie ma mowy! Po prostu wszystko przenoszę tutaj, jak leci. Dlaczego tak? Wszystko dzięki systemowym wyszukiwarkom i  plikom dostępnym w  sieci. Czytaj dalej, a  wszystko stanie się jasne.

Następnie rozpocznij proces porządkowania i  pozbywania się zbędnych rzeczy. Tym również zajmiemy się dokładniej w  jednym z  kolejnych rozdziałów. Jeżeli jednak w  tej chwili twój dom, biuro czy warsztat są zagracone, to przed tobą jeszcze daleka droga do zostania minimalistą. Tych gratów będziesz chciał się pozbyć i  można tego dokonać albo w  jeden–dwa weekendy, albo stopniowo, na przełomie kilku tygodni. Obie drogi są w  porządku, ale najważniejsze to „zacząć”. Kolejnym zadaniem będzie uproszczenie swojego planu dnia. Zrezygnuj z  części zaciągniętych zobowiązań i  niepotrzebnych spotkań, zostawiając tym samym czas na „złapanie oddechu”. Pozwól sobie skupić się na tym, co naprawdę istotne. Potem już tylko stopniowo poprawiaj wszystko, co robisz. Naturalnie uwzględniając przy tym poznane w  poprzednim rozdziale zasady minimalizmu i  pamiętając, że dążenie do niego to nieustający proces.

Zdaj sobie sprawę z  tego, co już masz i  czego tak naprawdę potrzebujesz. Czego właściwie potrzeba do życia? Wody, jedzenia, funkcjonalnych ubrań, schronienia i  ukochanych osób. Wszystkie pozostałe rzeczy to tylko dodatki. Nie potrzebujesz nowoczesnej technologii, stylowych ciuchów, fajnych butów, wypasionej bryki czy ogromnego domu.

Naucz się cieszyć z  robienia czegoś, a  nie posiadania. Człowiek może cieszyć się, mając zapewnione wyłącznie podstawowe potrzeby, jeżeli tylko zrozumie i  nauczy się, że samo posiadanie nie czyni nikogo szczęśliwym. Natomiast robienie różnorakich interesujących, kreatywnych i  przyjemnych rzeczy może uczynić nas szczęśliwymi: rozmowa z  przyjacielem, spacer z  bliską osobą, gotowanie, tworzenie, śpiewanie, bieganie, praca nad czymś ekscytującym. Jeżeli możesz skupić się na robieniu tego, co daje ci radość, będziesz o  wiele mniej przejmował się przedmiotami materialnymi. Naucz się prostej koncepcji: „mam już dosyć”. W  tej idei chodzi o  to, że gdy osiągniemy pewien życiowy etap, nasz stan posiadania jest co najmniej wystarczający. Kluczem jest rozpoznanie, kiedy to się dzieje. Często nie zdajemy sobie z  tego sprawy i  niepotrzebnie chcemy więcej.

każdego dnia wybierz z  listy trzy absolutnie najważniejsze i  dające najistotniejsze efekty zadania. Właśnie na nich, tych trzech najważniejszych zadaniach (ang. Most Important Tasks — MIT ), powinieneś się najbardziej skupić każdego dnia i  powinieneś zabrać się za ich realizację, zanim poświęcisz czas i  uwagę rzeczom mniej istotnym.