I Ty zostaniesz rezurekcjonistą - Wiktoria Król - darmowy ebook

I Ty zostaniesz rezurekcjonistą ebook

Wiktoria Król

5,0
0,00 zł

Opis

W XIX wieku na wyspach brytyjskich kwitł interes wykopywania ciał z grobów, aby sprzedać je szkołom anatomicznym.

O ile w Europie kontynentalnej zaopatrzenie uniwersytetów medycznych w zwłoki, na których mieli ćwiczyć przyszli lekarze, zostało w miarę dobrze usankcjonowane prawnie, to na wyspach brytyjskich był z tym wieki problem. Ciał brakowało tak bardzo, że w pewnym momencie studenci wyjeżdżali do Paryża, dlatego nauczyciele anatomii musieli uciekać się do konszachtów z typami spod ciemnej gwiazdy.

Poradnik I Ty zostaniesz rezurekcjonistą w zabawny (choć temat zabawny nie jest) sposób zapozna was z metodami działania owych rezurekcjonistów, których możecie znać pod pojęciem „porywaczy ciał”.

Poradnik jest częścią kolejnej książki Wiktorii Król, która właśnie powstaje.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 24

Oceny
5,0 (1 ocena)
1
0
0
0
0

PopularnośćPodobne


Tytuł: I Ty zostaniesz rezurekcjonistą

Autor: Wiktoria Król

Copyright © Wiktoria Król, 2022

Copyright © Wydawnictwo IX. 2022

Copyright for the cover art© 2022 Marzena Żyła-Hoppe

Ilustracje: Marzena Żyła-Hoppe | www.veinityfair.com

All rights reserved.

Wydawca: Krzysztof Biliński, Wydawnictwo IX

Redakcja: Anna Hrycyszyn

Korekta: Dagmara Piętka

Skład, łamanie i przygotowanie do druku: Krzysztof Biliński

Ilustracja na okładce: Marzena Żyła-Hoppe

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Żadna część książki nie może być w jakikolwiek sposób powielana bez zgody wydawcy, za wyjątkiem krótkich fragmentów użytych na potrzeby recenzji oraz artykułów.

Wydawnictwo IX

biuro@wydawnictwoix.pl

wydawnictwoix.pl

Kraków 2022

Wydanie I

ISBN 978-83-964259-6-6

Porywacze ciał, rezurekcjoniści, ożywiacze, workowi (body snatchers, resurrectionists, sack‘em up men) – typy spod ciemnej gwiazdy, trudniący się wykradaniem ludzkich ciał z miejsc wszelakich (najczęściej cmentarzy) w celu sprzedaży szkołom anatomicznym.

Dlaczego trzeba stawiać na profesjonalistów?

W poprzednim stuleciu wykładowcy anatomii i ich studenci sami musieli radzić sobie z dostawą Obiektów, czyli zwłok na potrzeby nauki. Wiadomo jednak, że gdy za robotę zabiera się amator, nie kończy się to zbyt dobrze. Studenci rozkopywali groby, rozbijali trumny w drobny mak, cmentarz po ich wizycie wyglądał jak po przejściu huraganu. Dlatego też dość często wpadali. Miejscowi stawali się coraz bardziej czujni, a studenci i ich mistrzowie z trudem pozyskiwali kolejne Obiekty. W najgorszej sytuacji byli studenci ze Szkocji – za naukę anatomii musieli wnosić opłatę w ciałach.

W pewnym momencie amatorzy zdali sobie sprawę, że potrzebują pomocy profesjonalistów. Nie tylko dlatego, że nie chcieli brudzić sobie rąk cmentarną ziemią albo uciekać przed tłumem zaopatrzonym w widły – dlatego, że potrzebowali więcej ciał, niż sami mogli wykopać.

Anatomowie potrzebują Ciebie!

Kiedy przyjdzie Ci przekonywać chirurga i/lub studenta, dlaczego potrzebuje właśnie Twoich usług, pamiętaj, by wymienić kilka przykładów:

∙ W 1824 roku student Thomas Thompson został skazany na trzy miesiące ciężkich robót i sześć pensów grzywny za kradzież zwłok Elizabeth Headley w Sunderland.

∙ W 1828 roku student John Davies został ukarany grzywną w wysokości dwudziestu funtów za kradzież ciała Jane Fairclough z Heathcliff Burying Ground.

∙ W 1826 roku wymierzono najwyższą grzywnę w wysokości stu funtów. Zapłacił ją chirurg William Cook za kradzież zwłok Elizabeth Taylor w Exeter.

Przekonanie ich, że warto skorzystać z Twoich usług, będzie teraz dziecinnie proste. Nic nie przeraża bardziej niż wizja utraty reputacji i złotych suwerenów.

Uwaga! Jako początkujący w branży musisz się strzec rywali. Znane są przypadki zemsty konkurencyjnych dostawców, którzy nocą potrafili włamywać się do prosektorium i niszczyć ciało zakupione u innego dostawcy.

Właściciel szkoły medycznej, Joshua Brookes, odmówił zapłaty pięciu gwinei na poczet rozpoczynającego się sezonu anatomicznego, więc podrzucono w pobliże jego szkoły dwa ciała bardzo już rozłożone. Dwie młode damy potknęły się o zwłoki i powstało duże zamieszanie. Brookes prawie wpadł w łapy rozwścieczonego tłumu, który zebrał się na miejscu.

Możesz pójść na całość i – gdy anatom z jakiejś modnej szkoły anatomii z dużą liczbą studentów stawia opór i upiera się, że nie potrzebuje twoich usług – sprawdź, czy nie zaopatruje go ktoś inny (nie ryzykuj z gangiem, wykańczaj jednoosobowe działalności), a potem zagroź zgłoszeniem na policję i roztocz przed nim wizję oburzenia społeczeństwa i odejścia studentów. Niech anatom podporządkuje się Twoim żądaniom!