DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł - Hideko Yamashita - ebook

DAN-SHA-RI. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł ebook

Hideko Yamashita

3,4

Opis

Ponad 3 000 000 sprzedanych egzemplarzy

Proste i szczęśliwe życie metodą Dan-Sha-Ri

Rewolucja w domu i moje nowe ja

Nie chodzi tu o zwykłe układanie czy sprzątanie. Przenoszenie rzeczy z jednego miejsca w drugie, ustawianie w stosiki, czyszczenie. Chodzi o nasz stosunek do nich. Czy nie jesteśmy aby uzależnieni od przedmiotów, które nas otaczają? Czy nie mamy ich za dużo? Czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich obiektów, które zagracają nasze mieszkania, i których chcemy coraz więcej i więcej?

Propagatorka minimalizmu, japońska pisarka Hideko Yamashita proponuje technikę, która jest zarazem umiejętnością selekcji przedmiotów oraz sztuką bycia. Daje nam ona wgląd w siebie i pozwala na uporządkowanie bałaganu w naszym domu i umyśle. Bo uporządkować otaczającą przestrzeń to uporządkować siebie. Zyskać wolność i spokój serca oraz umysłu. Poznajcie jej trzy filary:

Dan ( 断) czyli odmowa; to powiedzieć „nie” kolejnym nowym, a bezużytecznym rzeczom, które chcą stać częścią naszego życia;

Sha (捨 ) czyli wyrzucanie: to pozbycie się przedmiotów, które przepełniają naszą przestrzeń;

Ri ( 離) czyli odcięcie się: to rezygnacja z przywiązania do rzeczy. Ten stan lekkości i wolności uzyskuje się dzięki powtarzaniu Dan i Sha, prowadzi on do odnalezienia naszego prawdziwego i głębokiego ja.

W ten sposób zmiana dokonana w świecie widzialnym prowadzi do głębokiej zmiany w świecie niewidzialnym, samopoznania i zrozumienia, kim jesteśmy i kim chcemy być.

Hideko Yamashita – japońska pisarka, jedyna na świecie „ekspertka od nieładu”, autorka bestsellerowej książki Dan-Sha-Ri. Jak posprzątać, by oczyścić swoje serce i umysł. Od 8 lat prowadzi warsztaty i seminaria popularyzujące opisaną w niej metodę. W Japonii, Chinach i w Tajwanie książka sprzedała się w nakładzie 3 000 000 egzemplarzy. Prawa wydawnicze sprzedano także do Czech, Francji Hiszpanii, Korei, Niemiec, Polski, Słowacji, USA i Włoch.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 159

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Popularność
Tytuł oryginalny:
Opieka redakcyjna: DOROTA WIERZBICKA
Redakcja: EWELINA KOROSTYŃSKA
Korekta: KRZYSZTOF LISOWSKI, ANNA RUDNICKA, BARBARA TURNAU
Projekt okładki: SOPHIE GUËT
Ilustracja na okładce: © Alexandre Zveiger / Shutterstock
Projekt graficzny: MAREK PAWŁOWSKI
Redakcja techniczna: ROBERT GĘBUŚ
Skład i łamanie: Infomarket
Copyright © 2009 Hideko Yamashita, dansharing UNISON Co. Originally published in Japanese by Magazine House Co., Ltd., Tokyo, in 2009 Polish language rights handled by BookLab Sp. z o.o. on behalf of Dystel, Goderich & Bourret LLC in cooperation with The English Agency (Japan), Ltd. © Copyright for the Polish translation by Paweł Łapiński © Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Literackie, 2017
Wydanie pierwsze
ISBN 978-83-08-06600-3
Wydawnictwo Literackie Sp. z o.o. ul. Długa 1, 31-147 Kraków tel. (+48 12) 619 27 70 fax. (+48 12) 430 00 96 bezpłatna linia telefoniczna: 800 42 10 40 e-mail: ksiegarnia@wydawnictwoliterackie.pl Księgarnia internetowa: www.wydawnictwoliterackie.pl
Konwersja: eLitera s.c.

NA POCZĄTEK

CZYM JEST METODA DANSHARI?

Zapraszam do zapoznania się z metodą Danshari. Nazywam się Hideko Yamashita, jestem e k s p e r t k ą  o d  n i e ł a d u (ang. clutter consultant). Być może zastanawiacie się, z odrobiną sceptycyzmu, na czym w zasadzie polega ten dziwny zawód. Otóż wyobraźcie sobie, że na świecie istnieje tylko jedna ekspertka od nieładu – jestem nią ja.

Angielski termin clutter oznacza rozgardiasz, bałagan. Ogólnie można go odnieść do nieładu i tego wszystkiego, co nas przytłacza – bałaganu panującego w pomieszczeniu, niepotrzebnych informacji, poczucia skołowania.

Moja praca polega na tym, żeby pomóc wam spojrzeć w nowy sposób na przedmioty, którymi zagracony jest wasz dom, oraz wspólnie z wami zastanowić się nad tym, jakie relacje łączą was z tymi przedmiotami. Odpowiadając na konkretne pytania, które sobie zadacie, będziecie w stanie skutecznie wyeliminować wszystko to, co jest niepotrzebne, nieodpowiednie czy uciążliwe dla waszego obecnego ja. Moją rolą jest pomóc wam w rozstaniu się zarówno z bałaganem w domu, jak i w sercu.

Danshari. Podejrzewam, że to słowo z niczym wam się nie kojarzy. Danshari, Danshari, Danshari, Danshari... No, dalej, spróbujcie wypowiedzieć je na głos i posłuchać, jak brzmi. Poczujcie wibrację tego dźwięku.

Danshari można zdefiniować w następujący sposób: jest to technika postępowania, w ramach której dokonuje się selekcji przedmiotów, co pozwala nie tylko na lepsze poznanie siebie, lecz także umożliwia zapanowanie zarówno nad zewnętrznym, jak i wewnętrznym nieładem.

Albo inaczej: kiedy dokonujecie selekcji szpargałów, którymi zagracony jest wasz dom, jednocześnie dokonujecie selekcji tego, czym zagracone jest wasze serce. Wszystko po to, aby zrobić miejsce dla dobrego samopoczucia.

Pamiętajcie, że uporządkowanie ś w i a t a  w i d z i a l n e g o wywiera wpływ na ś w i a t  n i e w i d z i a l n y.

Oto etapy naszego postępowania:

Dan, czyli o d r z u c a n i e – wyraźcie sprzeciw wobec niepożądanej obecności nowych, bezużytecznych przedmiotów w waszym życiu.

Sha, czyli w y r z u c a n i e – pozbądźcie się przedmiotów, które zagracają wasz dom.

Powtarzanie Dan i Sha pozwoli wam dojść do kolejnego etapu: Ri, czyli u w o l n i ć  s i ę – skończyć z przywiązaniem do rzeczy. Wasze ja trafi wówczas do waszej wewnętrznej wygodnej przestrzeni wolności.

Metoda Danshari to jednak dużo więcej niż tylko prosta technika porządkowania czy sprzątania. Nie chodzi w niej o pozbycie się przedmiotów zniszczonych, bezużytecznych i pozostawienie tych, które są w dobrym stanie, niezależnie od tego, czy mogą się jeszcze przydać, czy nie. Musicie nauczyć się stawiać sobie odpowiednie pytania. Niech formułka: „Czy ten przedmiot rzeczywiście do mnie pasuje?”, stanie się lejtmotywem, który pokieruje waszymi działaniami.

A zatem to nie przedmiot ma się znaleźć w centrum uwagi, tylko wy.

Dokonujcie wyborów i decydujcie, które rzeczy chcecie zatrzymać, skupiając się na relacji, jaka was z nimi łączy. Nie chodzi o odkładanie jakiegoś przedmiotu na bok, na wypadek gdyby miał się kiedyś przydać. Waszym zadaniem będzie ustalić, czy naprawdę tego przedmiotu potrzebujecie. Starajcie się myśleć zawsze w pierwszej osobie oraz w czasie teraźniejszym, co umożliwi pozbycie się rzeczy, które nie są wam potrzebne w danej chwili, a zatrzymanie tylko tych rzeczywiście niezbędnych.

Taki sposób postępowania w ś w i e c i e  w i d z i a l n y m będzie wpływał na ś w i a t  n i e w i d z i a l n y i tym samym pozwoli wam odnaleźć drogę do waszego wewnętrznego ja. Poczujecie się swobodniej i wreszcie będziecie w stanie odkryć swoje prawdziwe oblicze.

Od ponad ośmiu lat organizuję seminaria poświęcone metodzie Danshari i miałam okazję obserwować radykalne zmiany w życiu wielu ich uczestników – uwalnianie się od balastu zbędnych rzeczy skłania jednocześnie do zmiany zachowań. Zastosowanie Danshari może was zainspirować do prawdziwej życiowej przemiany, niezależnie od tego, czy chodzi o zmianę pracy, rezygnację z niej, przeprowadzkę, ślub, rozwód czy zawarcie kolejnego małżeństwa...

Metoda Danshari – i to jest, moim zdaniem, jej najbardziej interesujący aspekt – pomaga podnieść „pokrywę”, pod którą tkwiła dotąd wasza naturalna siła, o jaką się nawet nie podejrzewaliście. Dzięki tej nowo odkrytej sile łatwiej wam będzie odnaleźć prawdziwe ja. Lubię mówić, że Danshari jest jak zapałka, która wznieca płomień tlący się w każdym z nas.

Inspiracją do stworzenia tej metody była moja podróż na górę Koya. Od tamtego czasu minęło już jakieś dwadzieścia lat. Miałam wówczas okazję nocować w schronisku prowadzonym przez mnichów ascetów. Zauważyłam wtedy, że skromny dobytek tamtejszych duchownych ograniczał się do absolutnego minimum i że przykładali oni szczególną wagę do utrzymywania porządku. W ten sposób skutecznie tworzyli schludną i niczym niezakłóconą przestrzeń. Możliwość funkcjonowania przez kilka dni zgodnie z ich trybem życia stała się dla mnie punktem wyjścia do pracy nad metodą Danshari.

Mniej więcej w tym samym czasie w japońskich czasopismach i programach telewizyjnych rozpoczął się boom na sztukę porządkowania. Rozpowszechniło się przekonanie, że nie da się prowadzić uporządkowanego życia, jeżeli nie zdobędzie się umiejętności segregowania, układania i przechowywania otaczających nas rzeczy.

Zdałam sobie wówczas sprawę, że dotychczas moje życie było jedynie ciągiem nieustającego d o d a w a n i a. Pożądałam wciąż więcej i więcej w otoczeniu przesyconym przedmiotami. Moje krótkie doświadczenie życia w klasztorze skłoniło mnie do refleksji. Zastanawiałam się, czy nie jestem aby przygnieciona – fizycznie i psychicznie – ciężarem posiadanych przeze mnie rzeczy. Zrozumiałam wtedy, że moje dotychczasowe życie, skupione na dodawaniu, powinnam zmienić w życie polegające na o d e j m o w a n i u.

Gdy sobie to uświadomiłam, szybko odnalazłam inspirację w ideach znanych mi z praktyki jogi: decyzji – Dan gyo, rezygnacji – Sha gyo oraz oderwaniu – Ri gyo. Definiują one filozofię praktyczności, która pomaga człowiekowi powstrzymywać pragnienia i zrywać więzi łączące go z dobrami materialnymi.

Wyzwaniem stało się dla mnie znalezienie sposobu na wcielenie tak pojmowanej filozofii praktyczności w życie, przy jednoczesnym skupieniu się na relacji łączącej mnie z przedmiotami. Właśnie w taki sposób stworzyłam metodę Danshari.

Obecnie zawodowo zajmuję się udzielaniem rad na temat porządkowania i organizuję seminaria z d z i a ł a n i a  p r z e z  o d e j m o w a n i e, które zaleca metoda Danshari. Ja – niegdyś tak mało uzdolniona w tej dziedzinie... Życie sprawia nam czasem zabawne niespodzianki!

Nasza codzienność toczy się zgodnie z rytmem zwyczajnych, rutynowych czynności. Utrzymywanie wokół nas zrównoważonej i ożywczej przestrzeni – która jest w pewnym sensie święta i nienaruszalna – polega na sukcesywnym, mechanicznym powtarzaniu tych czynności. Nie znajdujemy nawet czasu na zrelaksowanie się, zamknięcie na moment oczu, posiedzenie przez chwilę w ciszy.

Tymczasem konfrontowanie się z przedmiotami to mierzenie się ze sobą, a urządzanie danego pomieszczenia to urządzanie samego siebie. S e r c e  n i e  z m i e n i a  p o s t ę p o w a n i a,  t o  p o s t ę p o w a n i e  z m i e n i a  s e r c e. Każda akcja wywołuje reakcję.

Innymi słowy, metoda Danshari jest rodzajem medytacji w ruchu.

Niniejsza książka, prezentująca moje seminaria, będzie wskazywać wam kierunek i podążać z wami krok za krokiem.

Gdy przyswoicie już metodę Danshari, stosowanie jej będzie się odbywało automatycznie. Kiedy raz puści się maszynę Danshari w ruch, nie sposób już jej zatrzymać.

Same słowa „p o r z ą d k i” albo „s p r z ą t a n i e” – często kojarzące się z przymusem – mogą wzbudzać chęć ucieczki. Ale wiele osób stosujących tę metodę, u których te słowa wywoływały na początku zniechęcenie, dziś stwierdza, że im to przeszło. Na co ja odpowiadam: Oczywiście! Ponieważ Danshari polega raczej na wydobywaniu głęboko ukrytego ja niż na samym porządkowaniu.

Obecnie dobra materialne panują nad naszym społeczeństwem, ja natomiast życzę sobie, żeby w naszym otoczeniu znajdowały się tylko przedmioty niezbędne, i to wyłącznie w miejscach, w których ich obecność jest konieczna.

Z całego serca wierzę, że gdy poznacie oraz zastosujecie tę metodę, również wasze życie ulegnie pozytywnej zmianie.

Ale dosyć już gadania. Za podsumowanie niech posłuży proste stwierdzenie: metoda Danshari, dziwnie uzależniająca, pozwoli wam lepiej poznać siebie, ale przede wszystkim stanie się katalizatorem pozytywnych zmian w waszym życiu!

A zatem wy też zacznijcie praktykować Danshari!

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki