Sarah Moss

Brytyjska pisarka i literaturoznawczyni, członkini Royal Society of Literature. Profesor literatury angielskiej, autorka cenionej beletrystyki i literatury faktu. Laureatka Fiction Uncovered Prize, trzykrotnie nominowana do Wellcome Book Prize. W polskim tłumaczeniu, jak na razie, dostępne są jedynie trzy książki Sarah Moss: Nocne czuwanie, Między falami i Mur duchów. Premiera jej najnowszej powieści zatytułowanej Summerwater planowana jest na sierpień 2020 r.

Sarah Moss urodziła się w 1975 r. w Glasgow, jednak we wczesnym dzieciństwie przeprowadziła się do Manchesteru, w który mieszkała do 18. roku życia, kiedy to wyjechała na studia. Studiowała literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie spędziła blisko dekade, wspinając się po szczeblach akademickiej kariery. Jej naukowe zainteresowania skupiają się głównie na literaturze północnej Europy oraz żywności i kulturze materialnej w literaturze, szczególnie XIX-wiecznej. Po zrobieniu doktoratu i odbyciu stażu doktorskiego, a jeszcze przed wydaniem swojej pierwszej książki, Sarah Moss piastowała stanowisko wykładowcy w University of Kent. Tuż po swoim debiucie, który miał miejsce w 2009 r., wyjechała na roczny kontrakt uczyć na Uniwersytecie Islandzkim. Po powrocie zatrudniła się na stanowisku wykładowcy literatury na Uniwersytecie Exeter, a następnie w Uniwersytecie w Warwick szefowała programowi kreatywnego pisania, Warwick Writing Program. Aktualnie uczy kreatywnego pisania na Wydziale Literatury Angielskiej w University College Dublin.

Sarah Moss i książki non fiction

Oprócz cenionych i nagradzanych powieści, które przyniosły jej międzynarodową popularność, pisze również Sarah Moss książki naukowe i ciekawą literaturę faktu. Za swoją opowieść o życiu w Reykjaviku, zatytułowaną Names for the Sea: Strangers in Iceland (Imiona morza: obca na Islandii), została nominowana w 2013 r. do Royal Society of Literature Ondaatje Prize.

Swoje pierwsze publikacje poświęciła wyprawom polarnym, którymi interesowała się jeszcze jako studentka. Pisarka jest też autorką popularno-naukowej monografii poświęconej czekoladzie pt. Chocolate: A Global History (Światowa historia czekolady) oraz rozprawy Spilling the Beans: reading, writing, eating and cooking in British women’s fiction 1770 – 1830 (Rozlewając fasolki: czytanie, pisanie, jedzenie i gotowanie w brytyjskiej literaturze kobiecej 1770-1830).

Nocne czuwanie Sarah Moss

Jako powieściopisarka Sarah Moss debiutowała w 2009 r. fabułą zatytułowaną Cold earth. Książka jest w jakimś stopniu efektem młodzieńczej fascynacji autorki archeologią. W wieku 17 lat planowała ona studia archeologiczne i wzięła nawet udział w wykopaliskach we Francji. Ponad ćwierk wieku później uznała, że motyw archeologicznego odkrycia może być świetną osnową powieści. Co ciekawe, premiera książki opowiadającej o tajemniczej grypie uwolnionej przez archeologów po odkryciu ruin średniowiecznej osady na Grenlandii, zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez WHO pandemii świńskiej grypy.

Dwa lata później w ręce czytelników oddała Sarah Moss Nocne czuwanie, swoją druga powieść. Jest to pierwsza z trzech przetłumaczonych na język polski tytułów pisarki. Niepokojąca, utkana z okruchów codzienności, przejmująca historia o kobiecej samotności i macierzyństwie zdobyła autorce wielu wiernych czytelników. Ciekawie wpleciony wątek historyczny (inspirowany prawdziwymi zdarzeniami) nie tylko wzbogaca narrację, ale i udowadnia dużą biegłość warsztatową pisarki. Za Nocne czuwanie Sarah Moss została doceniona Fiction Uncovered Prize.

Między falami Sarah Moss

Trzecią, wydaną także w Polsce, powieścią pt. Między falami Sarah Moss bez wątpienia udowodniła swoją pisarską klasę. Niewiele współczesnych autorek potrafi tak, jak ona z niewielkich fragmentów szarej codzienności, strzępków losów zwykłych ludzi zbudować frapującą i pełną znaczeń historię. Na stronach Między falami Sarah Moss opowiada o życiu, w które nagle wdziera się cień śmierci. Przejmująco analizuje tę, traumatyczną dla ludzi wychowanych w zachodniej kulturze negacji ludzkiej śmiertelności, konfrontację z nieznośną realnością końca. Dla wszystkich miłośników dobrej, niebłahej literatury, jest to lektura bez wątpienia obowiązkowa.

Mur duchów Sarah Moss

Najnowsza opublikowana w naszym kraju książka Sarah Moss, Mur duchów, to także propozycja dla wszystkich ceniących sobie wciągającą narrację, która nie pozwala o sobie zapomnieć w chwilę po przeczytaniu. Na stronach powieści pisarka powraca do poruszanego już wcześniej zagadnienia społecznego i kulturowego konstruktu, jakim jest rodzicielstwo i rodzina. Udaje jej się swoje rozważania przy okazji ubrać w niezwykle atrakcyjną formę, zbudować niepokojąca, miejscami przerażającą opowieść, od której nie sposób się oderwać.