Richard Morgan

  • Richard Morgan 
  • Fantastyka i sci-fi 
  • Wyczyść

Brytyjski pisarz i scenarzysta, autor bestsellerowych powieści science fiction, uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych twórców gatunku. Do najbardziej znanych tytułów jego pióra należy trylogia z Takeshim Kovacsem w roli głównej, otwarta powieścią Modyfikowany węgiel, na podstawie której powstał szalenie popularny serial Netfliksa. Za swoje książki Richard Morgan był także wielokrotnie nagradzany, a w jego dorobku znajduje się m.in. nagroda Philipa K. Dicka. Jego proza to mroczne cyberpunkowe dystopie zawierające ostrą krytykę systemów opartych na nierównościach społecznych.

Richard Morgan na świat przyszedł w 1965 r. w Norfolk, a dorastał w niewielkiej miejscowości Hethersett w okolicach Norwich. Odebrał gruntowne wykształcenie, najpierw w prywatnych szkołach, a następnie w Queens 'College w Cambridge, gdzie ukończył studia lingwistyczne i historyczne. Po dyplomie przez wiele lat pracował jako lektor języka angielskiego, dzięki czemu udało mu się zwiedzić niemały kawałek świata. Po sukcesie swojej pierwszej książki Richard Morgan postawił na karierę literacką i od blisko 2 dekad realizuje się jako pełnoetatowy pisarz. Do 2015 r. mieszkał w Glasgow, gdzie przez jakiś czas dzielił się swoją wiedzą ze studentami Uniwersytetu w Strathclyde, a po wyprowadzce osiadł wraz z rodziną w Saxlingham Nethergate.

Richard Morgan i Modyfikowany węgiel

Swoją pierwszą, wydaną w 2002 r., powieść zatytułował Richard Morgan Modyfikowany węgiel. Fabuła, będąca ciekawym połączeniem cyberpunkowej poetyki, trzymającego w napięciu kryminału i sensacji, błyskawicznie podbiła serca czytelników. W 2003 r. została ona doceniona nagrodą Philipa K. Dicka, szybko też sprzedano prawa filmowe do tekstu, ostatecznie jednak, po wielu perturbacjach, trafiły one do amerykańskiego potentata Netfliksa, który dopiero w 2018 r. wypuścił oparty na motywach Modyfikowanego węgla serial.

Na stronach książki Richard Morgan wykreował niezwykle ciekawy, choć przerażający, świat niedalekiej przeszłości. W wizji tej ludzie nie tylko rozciągnęli swoje władztwo poza Ziemię, podbili i skolonizowali inne planety, ale też przezwyciężyli śmierć i ograniczenia wynikające z fizyczności swojej egzystencji. Technologia pozwala na zapisanie świadomości człowieka w tzw. stosie korowym i przetransferowanie jej do dowolnego ciała. Dla posiadających odpowiednie środki życie stało się zatem cyklem kolejnych upowłokowień. Władzę dzierży Organizacja Narodów Zjednoczonych, który rządzi swoim Protektoratem za pomocą niezwykle niebezpiecznych i świetnie wyszkolonych Emisariuszy. Jednym z nich jest Takeshi Kovacs, główny bohater, lub raczej może antybohater, powieści. Komponując Modyfikowany węgiel Richard Morgan, nie zdecydował się bowiem na klasycznego protagonistę oraz prosty podział na dobrych i złych w wykreowanej rzeczywistości. W dystopijnym imperium ludzi XXVI w. jednoznacznie dobrych zasadniczo po prostu nie ma.

Już w 2003 r. w ręce czytelników oddał Richard Morgan Upadłe Anioły, kolejną odsłonę przygód Kovacsa. Tym razem, inaczej niż w poprzedniej książce, fabuła nie ma cech zagadki kryminalnej, lecz bliżej jej do mocnej sensacji. Prosto z pól krwawego konfliktu Kovacs dołącza do ekipy, której zadanie przedstawia się nie tylko niezwykle niebezpiecznie, ale i tajemniczo. Gra toczy się o wyjątkowo wysoką stawkę – nie ma chwytów niedozwolonych, nikt nie bierze jeńców. W 2005 r. wydał Richard Morgan Zbudzone furie, ostatni tom cyklu zapoczątkowanego przez Modyfikowany węgiel. Stworzone przez pisarza uniwersum posłużyło też jako kanwa powieści graficznej Altered Carbon: Download Blues (2019) oraz animowanej produkcji Netfliksa pt. Altered Carbon: Resleeved (2020).

Richard Morgan, Trzynastka i Siły rynku

Jeszcze w 2004 r,. zanim ukazała się ostatnia powieść o Kovacsu, opublikował Richard Morgan Siły rynku, historię osadzoną w nowym uniwersum, w połowie XXI w., a więc bardzo niedalekiej przyszłości. Historia, której istotę dobrze oddaje podtytuł Przyszłość jest na sprzedaż, stanowi ostrą krytykę drapieżnego kapitalizmu i dyktatury potężnych korporacji.

Kolejna, niezwiązana ze światem Modyfikowanego węgla, fabuła pisarza do księgarń trafiła trzy lata później. Choć w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach, w tym w Polsce, znana jest jako Trzynastka, Richard Morgan nadał jej tytuł Black man i pod nim właśnie książka miała swoją brytyjską premierę. Na stronach tego znakomitego thrillera s-f autor, po raz kolejny opisuje dystopijną wizję przyszłości, nowego układu, który zapewnia ludzkości stabilizację i spokój. Ale… Zawsze jest jakieś ale. W tym świecie nie ma miejsca dla owoców XXI-wiecznej inżynierii genetycznej, także wariantu 13. Ludzie tego typu to wyrzuceni poza nawias społeczeństwa pariasi. Za Trzynastkę Richard Morgan w 2008 r. został doceniony nagrodę Arthura C. Clarke'a.

Richard Morgan i Rzadkie powietrze

Nowością na polskim rynku jest inny bestseller Richarda Morgana, Rzadkie powietrze. Powieść swoją anglojęzyczną premierę miała w 2018 r. i jest, podobnie jak cała twórczość pisarza, krytyką ludzkich społeczności, systemów ekonomicznych i politycznych, wyrazem jego zawodu naszą rasą.