Michał Cholewa

Polski pisarz nurtu fantastyki naukowej od lat związany ze śląskim fandomem, specjalista od military science fiction. Laureat Nagrody Zajdla i zdobywca Srebrnego Wyróżnienia Literackiej nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Miłośnik twórczości Stanisława Lema i Joe’ego Haldemana oraz historii, ze szczególnym uwzględnieniem działań wojennych na Pacyfiku w czasie II wojny światowej. Z wykształcenia matematyk i inżynier, dr nauk technicznych. Na rynku wydawniczym obecny od blisko dekady. Swoją pierwszą powieść pt. Gambit opublikował w 2012 r. Stała się ona początkiem, liczącego obecnie 6 tomów, cyklu Algorytm wojny. Najnowszą odsłonę serii, zatytułowaną Dzika karta, Michał Cholewa w ręce czytelników oddał na samym początku 2021 r.

Michał Cholewa na świat przyszedł w 1980 r. w Katowicach. Jego ojciec, Piotr W. Cholewa, z wykształcenia matematyk, jest znaną postacią w polskim fandomie oraz cenionym tłumaczem literatury z gatunku szeroko pojętej fantastyki, który zasłynął przekładem Świata Dysku Terry’ego Pratchetta. To on przekazał synowi swoją fascynację matematyką i zainteresowanie literaturą. To dzięki niemu już w dzieciństwie poznał Michał Cholewa książki zaliczane do ścisłej klasyki gatunku. Jedną z pierwszych był Hobbit, czytać zaś uczył się przyszły pisarz na Władcy Pierścieni. W szkole podstawowej poznał genialne utwory Stanisława Lema, który do tej pory pozostaje jednym z jego ulubionych autorów, a w dalszej kolejności Wieczną wojnę Joe Haldemana, będącą dla niego lekturą przełomową. W 1995 r. dołączył do Śląskiego Klubu Fantastyki, gdzie pod skrzydłami Anny Kańtoch rozwijał swoje literackie zainteresowania i stawiał pierwsze kroki jako autor.

Idąc w ślady ojca, wybrał studia matematyczne i karierę naukową. Jest absolwentem matematyki na Uniwersytecie Śląskim, jednak w dalszych badaniach zajmował się informatyką. Doktorat (zatytułowany: Czołowe funkcje kuliste jako baza do aproksymacji sygnału o ograniczonym paśmie) pisał w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN, gdzie pracuje do dziś jako adiunkt.

Michał Cholewa, Gambit i początki kariery pisarskiej

Młody matematyk na ścieżkę twórczości wstąpił dzięki inspiracji i wsparciu Sekcji Literackiej Śląskiego Klubu Fantastyki, do której trafił, co sam przyznaje, dość przypadkowo. Tam jego tekstami zainteresowała się jedna z najbardziej znanych polskich autorek fantastyki, Anna Kańtoch. To ona pomogła mu w początkowej pracy nad warsztatem i zachęcała do pisania oraz podejmowania prób wydania młodzieńczej twórczości. Za jego debiut wydawniczy uważa się w opublikowaną w 2008 r. przez Fabrykę Słów antologię Epidemie i zarazy. Zanim jednak zaczął wydawać Michał Cholewa książki na poważnie, minęło kilka lat. Jego teksty w międzyczasie ukazywały się w Science Fiction, Fantasy i Horror, Nowej Fantastyce, a pisarz pracował nad samodzielną publikacją. Zbiór opowiadań z gatunku military science fiction, przekształcony później w powieść Gambit, Michał Cholewa przez dłuższy czas wysyłał do wydawców bez sukcesu. Dopiero oficyna Warbook zainteresowała się tekstami początkującego autora i w 2012 r. wydała jego pierwszą powieść. Choć w książce widać jeszcze pewne potknięcia warsztatowe, przedstawiona przez autora wizja okazała się na tyle ciekawa, że Gambit stał się początkiem wielotomowego cyklu.

Michał Cholewa i Algorytm wojny

W 2013 r. do księgarń trafił Punkt cięcia, kontynuacja historii z debiutanckiego Gambitu. Na stronach książki Michał Cholewa rozwija swoją wizję świata (i wszechświata) pogrążonego w chaosie po katastrofie zwanej Dniem. W świecie tym o dominację walczą trzy mocarstwa: Stany Zjednoczone, Chiny i Unia Europejska, które chcą zdobyć hegemonię nad resztą ludzkości i przejąć władzę w nowym układzie. W całym cyklu, czego zresztą autor nie ukrywa ani się nie wypiera, widoczne są liczne nawiązania do popkultury spod znaku science fiction , w tym do kultowego Obcego (główny bohater cyklu nazywa się Wierzbowski, tak jak jeden z członków oddziału porucznika Gormana przeprowadzającego misję ratunkową w kolonii Hadley's Hope na LV-426 w filmie Obcy 2). Pisarz przyznaje, że jako fan gatunku nie miał możliwości, ale również i ambicji ustrzeżenia się przed inspiracjami znanymi mu tekstami kultury. W swoim cyklu umieścił wszystko, co lubi najbardziej: kosmiczne strzelaniny, technologię i walki na obcych planetach. Z każdym tomem starał się też doskonalić swoje literackie rzemiosło, co docenili zarówno czytelnicy, jak i krytyka. W 2015 r. za trzeci tom Algorytmu wojny zatytułowany Forta Michał Cholewa został nagrodzony Zajdlem i Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a kolejne 2 część cyklu, Inwit i Sente zdobyły nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego. W 2017 r. do księgarń trafił jeszcze, osadzony w uniwersum Algorytmu wojny, zbiór opowiadań pt. Echa. Na początku 2021 r. zaś w ręce fanów oddał Michał Cholewa Dziką kartę, 6. Odsłonę zmagań swoich bohaterów.