Mariusz Urbanek

Polski dziennikarz, publicysta i pisarz. Z wykształcenia prawnik. Popularność przyniosły mu biografie znanych postaci sztuki i kultury, choć w swoim dorobku ma również Mariusz Urbanek książki dla dzieci. Jego biograficzne publikacje cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelników, jak również są doceniane przez krytykę.

Mariusz Urbanek przyszedł na świat 1960 r. w górnośląskich Krapkowicach. Od wczesnej młodości związany z Wrocławiem. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, jednak nie zdecydował się w na karierę w wyuczonym zawodzie. Zamiast tego postanowił zostać dziennikarzem. Na początku przez kilka lat pracował w tygodniku itd, a następnie, już po zmianach ustrojowych, przeniósł się na krótko do Przeglądu Tygodniowego, a później Wprost. W1994 r. na ponad dekadę związał się z tygodnikiem Polityka. W 2007 r. został szefem działu kulturalnego wrocławskiej Gazety Wyborczej oraz redaktorem Wieży Ciśnień, jej reporterskiego dodatku. Z Gazetą rozstał się po trzech latach. W miedzy czasie dziennikarz pisywał również felietony dla Gazety Giełdy Parkiet. Od początku lat 90-tych do dziś związany jest z wrocławskim miesięcznikiem kulturalnym Odra. W 2012 r. rozpoczął z kolei pracę w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, gdzie szefuje Gabinetowi Świadków Historii. Jednak to nie wszystko. Kiedy patrzy się na jego CV, można wręcz odnieść wrażenie, że swoją aktywnością mógłby obdzielić Mariusz Urbanek biografie kilku ludzi. W swoim dorobku mam on jeszcze pracę przy powstaniu i prowadzeniu Tygodnika Internetowego TIN oraz Tygodnika Dolnego Śląska Piątek, a także trzyletni epizod telewizyjny jako współtwórca program kulturalnego Jestem.

Mariusz Urbanek i książki dla dzieci

Chociaż popularność i rozpoznawalność jako pisarz zdobył świetnie napisanymi biografiami sławnych Polaków, ma również na swoim koncie Mariusz Urbanek książki dla młodych czytelników. Inspiracją dla ich powstania były oczywiście własne dzieci autora, którym chciał on przybliżyć piękno i kulturalną spuściznę swojego ukochanego Wrocławia. Tak powstały wydane w 2005 r. Baśnie Dolnośląskie oraz pięć lat późniejsze Wrocławskich krasnali historie prawdziwe. Spod jego pióra wyszły również scenariusze teatralne zebrane w tomach Legendy wrocławskie i Lato Muminków oraz kilka bajek, a także innych spektakli (w tym wystawiona w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku muzyczna bajka Brzydki Kaczorek ).

Mariusz Urbanek i romans biurkowy

Na początku XXI w. dziennikarz przez pięć lat tworzył publicystykę na zlecenie Banku Zachodniego WBK. Jego teksty ukazywały się początkowo w firmowym intranecie, a później zostały zebrane w firmowym wydawnictwie pt. Masz to jak w banku. Na ich podstawie opublikował również Mariusz Urbanek Romans biurkowy, czyli 99 dni z życia korporacji, który dostępny jest także w formie audiobooka.

Mariusz Urbanek i biografie

Jako autor książki Mariusz Urbanek debiutował ponad 3 dekady temu publikacją Polska jest jak obwarzanek poświęconą głośnej w końcu lat 30-tych sprawie Stanisława Cywińskiego oskarżonego o obrazę Józefa Piłsudskiego. Od tego momentu w księgarniach znalazło się wiele tytułów sygnowanych jego nazwiskiem, a niektóre z nich osiągnęły status bestsellerów. W 1991 r. ukazała się publikacja Wieniawa. Szwoleżer na pegazie. Mariusz Urbanek otwiera nią całą serię świetnych biografii wybitnych postaci czasów przed i powojennych. Jak sam mówi, bohaterów swoich książek dobiera nieprzypadkowo. Jego zdaniem, żeby powstała dobra biografia, jej autor musi być sam autentycznie zaciekawiony postacią, która zamierza opisać, inaczej nie będzie ona interesująca i dla czytelników. Powinien też być obiektywny, by uniknąć dobierania dokumentacji pod własne emocje i tezy.

Jednym z jego ulubionych bohaterów pisarza jest Julian Tuwim. Mariusz Urbanek pisał o nim dwukrotnie. Pierwsza biografię poety pt. Tuwim wydał w 2004 r., a kolejne wydawnictwo mu poświęcone Tuwim. Wylękniony bluźnierca opublikował niemal dekadę później. Na swój warsztat dziennikarz wziął także innego współczesnego Tuwimowi poetę, Jana Brzechwę. Jego biografię zatytułował dość przewrotnie Mariusz Urbanek Brzechwa. Nie dla dzieci. Książka cieszyła się ogromnym powodzeniem i uznaniem czytelników. Podobnie, zresztą, jak i opowieść o życiu innego polskiego twórcy, Władysława Broniewskiego, która trafiła do księgarń w 2011 r. pt. Broniewski. Miłość, wódka, polityka. Jednym z najpopularniejszych publikacji autora jest pozycja poświęcona lwowskiej szkole matematycznej, skupiającej najlepszych specjalistów od analizy funkcjonalnej ze stefanem Banachem i Hugonem Steinhausem na czele. Monografią tą, zatytułowaną Genialni, Mariusz Urbanek odniósł ogromny sukces sprzedażowy; tylko w ciągu pierwszych miesięcy sprzedaży książki konieczne było przygotowanie 6 dodruków. Zdobyła ona również nominację do Nagrody Literackiej i Historycznej Identitas. W 2017 r. zaś jego Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce odniósł zwycięstwo w plebiscycie TVP Kultura na Najgorętszą książkę lata.