Magdalena Wala

Polska pisarka, autorka poczytnych powieści obyczajowych nierzadko osadzonych w realiach historycznych. Z zawodu historyczka, pracuje jako nauczycielka historii w szkole. Poprzez swoje książki Magdalena Wala pragnie choć trochę zainteresować swoich czytelników fascynującą wyprawą w przeszłość, jaką jest historia. Największą popularność przyniósł jej cykl Za zakrętem złożony z tomów: Na moment przed świtem, Ostatnia iskra nadziei i Nazajutrz cię odnajdę. Swoją najnowszą powieść, zatytułowaną tajemniczo Klątwa ruin, Magdalena Wala opublikowała w lipcu 2010 r.

Magdalena Wala pochodzi z Mysłowic, tam też dorastała, a także mieszka i pracuje do dziś. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i od wielu lat swoją pasją do odkrywania tajemnic przeszłości próbuje zarazić młodzież jako nauczycielka. Przyznaje się również do książkoholizmu, z którego jednak nie zamierza się leczyć. Kiedy nie uczy dzieci, nie czyta, ani nie pisze żadnej książki, Magdalena Wala uwielbia podróżować. Najchętniej wybiera, co oczywiste, miejsca pełne zabytków do zwiedzania, najbardziej lubi stare zamki, pałace, kościoły i, rzecz jasna, muzea. Oprócz dalekich pisarka docenia również urok bliższych wypraw bliższe, które odbywa najczęściej z ukochanym psem, nieco szalonym golden retriverem, zapewniającym jej codzienną porcję ruchu.

Inspiracji do swoich fabuł najczęściej szuka we własnej głowie, korzystając z dobrodziejstwa posiadania wyjątkowo bujnej wyobraźni, a dzięki kompetencjom zawodowym ubranie tych pomysłów w historyczny kostium nie jest dla niej specjalnym wyzwaniem.

Pierwsze książki Magdaleny Wali

Swoją pierwszą powieść pt. Przypadki pewnej desperatki Magdalena Wala opublikowała w 2015 r. Zabawna i lekka historia Julki, studentki i nauczycielki w gimnazjum, która w zabytkowym dworku narzeczonego odkrywa stary pamiętnik, a w sobie żyłkę detektywistyczną to propozycja pełna humoru, zagadek i romansu, czyli idealna lektura na odprężenie.

Rok po debiucie ukazała się kolejna książka autorki, otwierająca trylogię Damy i buntowniczki, Marianna. Magdalena Wala tym razem sięga po konwencję klasycznego romansu historycznego. Akcję powieści osadza w czasach Powstania Listopadowego i lat po nim następujących. Kreacją tytułowej bohaterki pisarka nawiązuje do legendy Emilii Plater, jednak sięga dalej, pokazując losy dziewczyny po zakończeniu walk. Marianna zmuszona jest wyjść za mąż, a jej nowo poślubiony małżonek, jak się okazuje, skrywa niejedną tajemnicę. Kontynuacja cyklu pt. Rozalia do księgarń trafiła w 2017 r., a rok później tomem pt. Natalia Magdalena Wala zamknęła trylogię. Między kolejnymi odsłonami Dam i buntowniczek pisarka zdążyła jeszcze ukończyć pracę nad dwoma samodzielnymi fabułami. Pierwsza z nich to współczesna opowieść o Aldonie, młodej dziewczynie obdarzonej niezwykłym talentem do pakowani się w mniejsze i większe kłopoty. W Mów mi katastrofa Magdalena Wala realizuje wręcz klasyczną konwencję lekkiej komedii romantycznej. W 2017 r. do księgarń trafił jeszcze jeden tytuł sygnowany nazwiskiem Magdaleny Wali. Rzymskie odcienie miłości to jedyna książka autorki osadzona w czasach starożytnych.

Magdalena Wala i Za zakrętem

Najpopularniejszy w swoim dorobku cykl Za zakrętem Magdalena Wala zapoczątkowała w sierpniu 2019 r. Już jego pierwsza część zatytułowaną Na moment przed świtem podbiła serca czytelniczek. Narracja osadzona jest w rodzinnych stronach autorki i prowadzona w dwóch planach czasowych; razem z opowieścią Agnes, sąsiadki Adriany, głównej bohaterki, akcja przenosi się do czasów II wojny światowej. Dzięki starej Ślązaczce Adriana postanawia zmienić swoje życie i zawalczyć o własne szczęście.

W następnej odsłonie serii, zatytułowanej Ostatnia iskra nadziei, Magdalena Wala zapewnia swoim fankom jeszcze więcej wzruszeń. Agnes nadal snuje swoją historię, a kryzys w życiu Adriany wchodzi w kolejny etap. Jednocześnie relacja obu kobiet staje się coraz bliższa. Ostatnia iskra nadziei to zapewniająca wiele emocji opowieść o pięknej przyjaźni, odmętach historii i naprawdę trudnych życiowych wyborach.

Na stronach ostatniej, wydanej latem 2020 r. części cyklu, zatytułowanej Nazajutrz cię odnajdę Magdalena Wala łączy wszystkie pojawiające się wcześniej wątki. Historia Agnes powoli dobiega końca, ale w życiu jej młodej przyjaciółki zaczyna się zupełnie nowy rozdział. Wszystko powoli łączy się w jedną, choć zaskakującą całość. Bez wątpienia Nazajutrz cię odnajdę Magdalena Wala udowodniła, że potrafi konstruować prawdziwie epickie narracje.

Magdalena Wala i Klątwa ruin

W lipcu 2020 r. miejsce miała premiera najnowszej powieści pisarki. W Klątwie ruin Magdalena Wala proponuje swoim czytelniczkom klasycznie piękną opowieść o miłości w czasach wojny. Ten wzruszający romans historyczny osadzony w czasach wojny polsko-bolszewickiej z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom gatunku.