M. L. Longworth

Kanadyjska pisarka, autorka serii kryminałów osadzonych pod lazurowym niebem Prowansji. Jej proza to połączenie francuskiej lekkości z elementami klasycznej anglosaskiej konwencji powieści detektywistycznej. Na stronach każdej książki M.L. Longworth opisuje prowansalski sposób życia, poświęcając, co oczywiste, sporo miejsca kulturze winiarskiej i opisom zwyczajów związanym z jedzeniem.

Mary Lou Longwarth urodziła się w Toronto w 1963 r. Tam też dorastała i studiowała. Wciąż, mimo wielu lat spędzonych poza Kanadą, pisarka czuje duży sentyment do swojego rodzinnego miasta i kiedy tylko może, stara się je odwiedzać. Zanim jednak zaczęła pisać M. L. Longworth książki, zanim razem z mężem wyjechała do Francji, przez wiele lat pisarka z rodziną mieszkała w Kalifornii, najpierw w San Jose a potem w Santa Cruz.

Pomysł na, tak brzemienną w skutkach, zmianę miejsca zamieszkania, pojawił się dość przypadkowo w 1996 r. Wtedy to, niedługo przed wyjazdem na wakacje do Francji, Mary Lou podczas odwiedzin w pracy męża, chcąc wypróbować fascynującą nowinkę techniczną, jaką była wówczas wyszukiwarka internetowa, wpisała w okienko – Francja praca komputer. Maszyna wypluła całkiem interesującą ofertę i tak, jadąc do Europy, jej mąż miał już umówiona rozmowę w sprawie posady. Rozmowa przebiegła pomyślnie i w 1997 r. pisarka wraz z mężem i kilkuletnią córeczką przeprowadziła się na południe Francji. Początkowo zamieszkali na wsi, jednak po niemal 2 latach mieszkania poza miastem przeprowadzili się do Aix. Tam, mając dużo wolnego czasu (córka poszła właśnie do szkoły) zaczęła, choć jeszcze nie książki, M. L. Longworth pisać. Początkowo były to poświęcone Prowansji felietony, które kupowały od niej takie gazety jak Washington Post, Independent czy Bon Appétit. W 2004 r. ukazał się również, wydany po angielsku i francusku, zbiór esejów jej pióra zatytułowany Une Américaine en Provence (Amerykanka w Prowansji). Przez jakiś czas późniejsza autorka poczytnych kryminałów pracowała także jako nauczycielka historii w miejscowej dwujęzycznej prywatnej szkole.

Prace nad tekstem swojej pierwszej książki M. L. Longworth rozpoczęła na długo przed jej wydaniem, ciężko jej było bowiem przezwyciężyć nieśmiałość i poddać swoje pierwsze literackie próby czyjemuś osądowi. Jak sama przyznaje, nigdy nie była wyjątkową miłośniczką kryminałów. Na ten rodzaj literatury zdecydowała się ze względu na dość ściśle określone ramy gatunkowe, co jej zdaniem stanowiło ogromne ułatwienie dla nowicjusza. Debiutancka powieść jej autorstwa Śmierć w Château Bremont do księgarń trafiła w 2011 r. Od tamtej pory pisarski dorobek autorki powiększył się o 7 tytułów. Dziś swoją wiedzę o tym, jak powstają książki M. L. Longworth wykorzystuje, prowadząc kursy pisarskie na New York University w Paryżu.

Pierwsze książki M. L. Longworth

Kiedy w 2011 r. w księgarniach pojawiła się Śmierć w Château Bremont, M. L. Longworth z pewnością miała nadzieję, że będzie to początek zupełnie nowego rozdziału w jej życiu. Nie pomyliła się. Ten osadzony w Aix-en-Provence, czyli jej najbliższym sąsiedztwie, pełen klasycznej elegancji i lokalnych prowansalskich smaczków kryminał został ciepło przyjęty przez czytelników i dał początek, liczącej obecnie już 8 tomów, serii. W powieści Śmierć w Château Bremont M. L. Longworth przedstawia swoim czytelnikom parę, towarzyszących jej przez kolejną dekadę, głównych bohaterów. Są to, darzący się romantycznym, choć niełatwym uczuciem, sędzia śledczy Antoine Verlaque i wykładowczyni prawa Marine Bonnet, którzy tropią we wszystkich częściach cyklu kolejne zbrodnie. Drugą część ich przygód, zatytułowaną Morderstwo przy rue Dumas, M. L. Longworth opublikowała już w następnym roku po swoim debiucie.

Verlaque i Bonnet – prawie 10 lat na tropie

Kolejne kryminały z cyklu ukazywały się regularnie w około rocznych odstępach. Ostatni z nich pt. The Noel killing swoją premierę miał w 2019 r. Na język polski przetłumaczone zostały dotychczas jedynie 4 pierwsze tomy serii (Śmierć w Château Bremont, Morderstwo przy rue Dumas, Morderstwo w winnicy, Morderstwo na Ile Sordou). W każdym z nich autorka przemyca fragment Prowansji i południowofrancuskiego stylu życia. Na stronach tomu Morderstwo w winnicy M. L. Longworth przybliża np. swoim czytelnikom prowansalską kulturę winiarską. Ostatnia dostępna w polskim wydaniu odsłona przygód Verlaque’a i Bonnet ukazała się wiosną 2020 r. Zapewne wkrótce jednak wydawnictwo Smak Słowa zadba o dobrą rozrywkę dla wszystkich miłośników prowansalskich tematów i w polskich księgarniach pojawią się kolejne książki autorki.