Katarzyna Michalak

  • Katarzyna Michalak 
  • Obyczajowe i romanse 
  • Wyczyść

Urodzona w 1969 r. w Warszawie Katarzyna Michalak to jedna najpopularniejszych autorek ostatniej dekady. Choć z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, co być może tłumaczy mnogość zwierzęcych bohaterów w jej powieściach, od lat praktykuje jedynie jako pisarka. Niczym heroina z własnych powieści zamieszkuje mały biały domek na mazowieckiej wsi, gdzie może w pełni i bez żadnych przeszkód oddawać się twórczości. Od pewnego czasu pracuje nad biografią, której jednak nie planuje wydawać za swojego życia.

Sukces pierwszej książki Katarzyny Michalak

Debiutancką powieść pt. Poczekajka Katarzyna Michalak wydała w 2008 r. i od tego momentu konsekwentnie buduje swoją markę królowej polskiej prozy obyczajowej. Obecnie jest autorką kilkunastu bestsellerów wydawanych przez największe oficyny wydawnicze w kraju, a także stałym gościem mediów: od prasy kolorowej po ogólnopolska telewizję.

Chociaż pisarka deklaruje wiarę w przeznaczenie, w sprawach kariery nie lubi nic zostawiać przypadkowi. Już promocję swojej pierwszej książki Katarzyna Michalak zaplanowała i przeprowadziła z rzadko widywanym przytupem, produkując teledysk do napisanej przez siebie piosenki (tekst i muzyka), mający być swoista muzyczną ilustracją do Poczekajki. Strategia okazała się skuteczna i powieść stała się ogromnym sukcesem. Mimo upływu ponad dekady dla wielu wiernych czytelniczek pozostaje Poczekajka Katarzyny Michalak ulubionym tytułem.

Słoneczna trylogia Katarzyny Michalak

Poczekajka otwiera tzw. Słoneczną trylogię, pierwszy cykl powieściowy pisarki. Drugą część serii pt. Zachcianek Katarzyna Michalak wydaje dość szybko, bo już w 2009 r. Jest to kontynuacja przygód rudowłosej Patrycji, młodej lekarki weterynarii, która w pierwszym tomie przybyła z wielkiego miasta do tytułowej Poczekajki. Życiowe zakręty i uczuciowe perypetie bohaterki są głównym tematem całego cyklu, który tomem pt. Zmyślona Katarzyna Michalak zamknęła w 2010 r.

Najważniejsze książki Katarzyny Michalak

Ponieważ, jak wiadomo, nic tak nie związuje czytelnika z autorem oraz nic tak dobrze się nie sprzedaje jak serie wydawnicze, niemal każdy twórca literatury popularnej w swoim dorobku ma kilka cykli powieściowych. Także Katarzyna Michalak książki tworzy najczęściej seriami, a całkowicie samodzielne fabuły zdarzają jej się rzadziej. Do najbardziej znanych narracji tego typu w dorobku pisarski należą Amelia i Nie oddam dzieci. W powieści Amelia Katarzyna Michalak podejmuje standardowe w swojej twórczości tematy w dość typowy dla siebie, często określany jako czuły i ciepły, sposób, doprawiając historię szczyptą magii. Jest to podnosząca na duchu lektura dobra na wakacje lub długie zimowe wieczory.

Z kolei, w Nie oddam dzieci Katarzyna Michalak kreśli historię o zupełnie innym ciężarze gatunkowym. Losy rodziny, którą dotyka niewyobrażalna tragedia, opisane bardzo działającym na emocje stylem, są niekiedy lekturą wręcz drastyczną.

Najpopularniejsze cykle Katarzyny Michalak

Obecnie na swoim koncie pisarka ma 40 powieści, z czego większość układa się w różnego rodzaju literackie serie, a w absolutnej większości gatunkowo jest to proza obyczajowa. Z jednym wyjątkiem. Ma się wrażenie, że pisząc cykl Kroniki Ferrinu Katarzyna Michalak dała upust pokładom swojej najbardziej nieskrępowanej wyobraźni, na którą nie było miejsca w powieściach obyczajowych. Zaczynająca się tomem Gra o Ferrin seria jest jedynym cyklem fantasy w całej bibliografii pisarki.

Tytułując swoje książki Katarzyna Michalak, bardzo często odwołuje się do nazewnictwa związanego z przyrodą, nierzadko z owocami. Podobnie jest w przypadku cykli powieściowych autorki. Mamy więc Trylogię jabłoniową, składającą się z m.in. z Wiśniowego dworku, oraz Lato w Jagódce, Rok w poziomce, Powrót do poziomki oraz Trylogię leśną.

Najnowsze książki Katarzyny Michalak

Najnowszymi pozycjami w dorobku pisarki są powieści składające się na jej, jak sama zwykła to określać, nie-biografię. Na razie są to dwie powieści. Obie Pisarka i Zagubiona, Katarzyna Michalak wydała w 2019 r. Bohaterami zarówno jednej, jak i drugiej książki Katarzyna Michalak, czyni dwoje młodych zagubionych w świecie ludzi po przejściach, którzy mimo dorastania i życia wśród patologii nie przestają marzyć o prawdziwej miłości.