Katarzyna Gacek

  • Katarzyna Gacek 
  • Obyczajowe i romanse 
  • Wyczyść

Polska pisarka, scenarzystka, z wykształcenia psycholożka. Wielka miłośniczka zwierząt, właścicielka pięciu kotów i dwóch psów. Autorka lekkich kryminałów o nieco pechowej weterynarce, która nieustannie wplątuje się w afery z trupem w tle. Pierwsza część jej przygód, W jak morderstwo, doczekała się nawet w 2021 r. kinowej realizacji. Ma w swoim dorobku także Katarzyna Gacek książki dla dzieci, wśród których największą popularnością cieszy się seria Supercepcja, oraz pisaną w duecie z Agnieszką Szczepańską trylogię kryminalną. Najnowszy tytuł jej autorstwa, trzeci tom cyklu poświęconego Magdzie pt. Śmierć na Zanzinbarze, ukazał się pod koniec lipca 2021 r. Mimo sukcesów literackich, za swoje powołanie uważa pisanie felietonów, tworzenia kryminałów zaś za konieczność. Jej wielkim marzeniem jest podróż do Australii.

Pisarka urodziła się w 1966 r. Ukończyła psychologię i przez długie lata w zasadzie nic nie wskazywało, że kiedykolwiek będzie pisać Katarzyna Gacek książki. Nawet w dzieciństwie jej marzenia nie wiązały się z literaturą, a zwierzętami, które zawsze bardzo kochała, dlatego też chciała być weterynarzem. Do dziś zresztą nie definiuje siebie jako pisarki, częściej określając się mianem osoby zarabiającej pisaniem, którego nie uważa za sztukę, a zawód i rzemiosło. Po urodzeniu dzieci przez kilkanaście lat poświęcała się przede wszystkim rodzinie i wychowaniu trojga potomstwa, aż w pewnym momencie zawirowania osobiste zmusiły ją do całkowitej życiowej rewizji i powrotu na rynek pracy. Przyszła autorka bestsellerów dość szybko odnalazła się w nowej sytuacji i bez zbędnej zwłoki rozpoczęła karierę jako felietonistka, a w później scenarzystka. Spod jej pióra wyszły scenariusze do takich produkcji jak: Anna Maria Wesołowska (TVN), Unia serc (TVP 3) i Przeznaczenie (Polsat), na podstawie którego w kooperacji z Anną Szczepańską napisała Katarzyna Gacek książki kryminalne. Swój wkład miała także w powstanie scenariusza do wysoko ocenianego i świetnie przyjętego przez młodych widzów filmu na kanwie powieści Marcina Szczygielskiego pt. Za niebieskimi drzwiami, a latem 2021 r. planowana jest premiera Czarnego młyna, którego również była współscenarzystką. Jak sama mówi, lata spędzone na pracy scenariopisarskiej sprawiły, że także jej narracje mają do pewnego stopnia filmowy charakter.

Pierwsze książki Katarzyny Gacek

Okrzepnąwszy nieco w nowym życiu, niedawna kura domowa postanowiła spróbować swoich sił na polu literatury. Pierwsze książki Katarzyna Gacek pisała w duecie z przyjaciółką Anną Szczepańską, a ich współpraca okazała się dla obu stron satysfakcjonująca i owocna. W 2008 r. kooperatywa autorek wydała dwa kryminały: Zielony trabant i Zabójczy spadek uczuć, a w następnym roku kolejną powieść tego gatunku pt. Dogrywka. W 2010 r. pisarki stworzyły na podstawie scenariusza telewizyjnego serialu telewizyjnego Przeznaczenie cykl trzech kryminałów: Mag i diabeł, Wisielec i księżyc, Moc i cesarzowa, połączonych osobą wróżki Małgorzaty.

Katarzyny Gacek i W jak morderstwo

Swoją pierwszą stworzoną samodzielnie fabułę zatytułowała żartobliwie Katarzyna Gacek W jak morderstwo. Lekki, podobnie jak i poprzednie wydane w duecie ze Szczepańską tytuły, nawiązujący stylistyką do twórczością Joanny Chmielewskiej, kryminał szybko podbił serca fanów gatunku. Jego główną bohaterką autorka uczyniła Magdę, trzydziestolatkę na życiowym zakręcie, która, po trzynastu latach poświęconych rodzinie odkrywa zdradę małżonka. Przy okazji również podejmuje śledztwo w sprawie zwłok, na których znaleziono wisiorek należący do zaginionej przed laty przyjaciółki kobiety. I chociaż Magda w ogóle nie nadaje się na detektywa, wpada na trop mordercy, co jest źródłem wielu niebezpiecznych i/lub zabawnych sytuacji. Jak przyznaje Katarzyna Gacek, W jak morderstwo, będące jej pierwszą samodzielną powieścią, pisało jej się niezwykle trudno. Tym większe było zdziwienie autorki sukcesem odniesionym przez książkę, do której dość szybko zostały również sprzedane prawa filmowe. Ekranizacja powieści premierę kinową miała późną wiosną 2021 r.

Katarzyna Gacek, Zemsta ze skutkiem śmiertelnym i dalsze losy Magdy Borowskiej

Wobec powodzenia jakim cieszyło się W jak morderstwo, Katarzyna Gacek nie miała innego wyjścia, jak tylko wymyslić kontynuacje przygód swojej bohaterki. Druga część cyklu pt. Zemsta ze skutkiem śmiertelnym do księgarń trafiła jesienią 2020 r. Również tym razem trochę pechowa pani weterynarz wplątuję się w grubą i niebezpieczną aferę, lecz ton narracji jest nieco inny, mniej lekki, niż w pierwszym tomie. Z kolei w lipcu 2021 r. w ręce czytelników oddała Katarzyna Gacek Śmierć na Zanzibarze, najnowszą powieść z Magdą w roli głównej, która nawet na egzotycznych wakacjach wplątuje się w dochodzenie w sprawie zabójstwa.

Katarzyna Gacek i Supercepcja

Poza cyklami kryminalnym w swoim dorobku pisarka ma również serię narracji przeznaczona dla młodszych miłośników literatury. Pierwszy tom bestsellerowego młodzieżowego cyklu Supercepcja Katarzyna Gacek opublikowała w 2019 r. Historia o trójce obdarzonych wyjątkowo wyczulonymi zmysłami bohaterów szybko podbiła serca młodzieży i latem 2021 r. ukazał się 6., jak zapowiada autorka, ostatni tom ich przygód.