Jarosław Grzędowicz

Polski pisarz, redaktor i tłumacz komiksów. Jeden z najpopularniejszych krajowych pisarzy nurtu fantasy i science fiction. Laureat wielu branżowych nagród. Za swoje książki Jarosław Grzędowicz został doceniony m.in. Nagrodą im. Janusza A. Zajdla i Śląkfą.

Jarosław Grzędowicz urodził się w 1965 r. we Wrocławiu. Jest rówieśnikiem innego czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki, Jacka Piekary, z którym zresztą niejednokrotnie współpracował. To właśnie z nim i Feliksem Kresem zakładał grupę literacką nazwaną Klub Tfurcuf, mającą być przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń oraz rozwoju warsztatu czy kompetencji pisarskich młodych adeptów fantastyki. Pod różnym nazwami grupa przetrwała do początku lat 90-tych.

Jako autor Grzędowicz zadebiutował w 1982 r. na łamach łódzkiego tygodnika Odgłosy opowiadaniem Azyl dla starych pilotów. Wkrótce też w tym samym czasopiśmie ukazała się jego druga krótka fabuła pt. Twierdza Trzech Studni. Od roku 1993 r. aż do jego zamknięcia w 2001 r. był redaktorem naczelnym, założonego wraz z Rafałem A. Ziemkiewiczem, Andrzejem Łaskim, Krzysztofem Sokołowskim i Dariuszem Zientalakiem, magazynu literackiego Fenix. W tym okresie na pisanie pełnowymiarowej książki Jarosław Grzędowicz, jak sam mówi, nie miał czasu, ponieważ zbyt pochłaniało go prowadzenie redakcji. Dlatego też z lat szefowania Feniksowi pochodzi zaledwie kilka krótkich utworów pisarza. Dopiero zamknięcie tego, niezwykle absorbującego projektu, jakim był Fenix pozwoliło mu powrócić do intensywniejszej pracy twórczej. Zbiór opowiadań grozy pt. Księga jesiennych demonów Jarosław Grzędowicz opublikował w 2003 r., a dwa lata później ukazała się pierwsza cześć jego bestsellerowego cyklu fantasy Pan Lodowego Ogrodu.

Ponadto pisarz przez jakiś czas zajmował się również publicystyką. Był felietonistą Gazety Polskiej, na łamach której przybliżał czytelnikom różnorodne nowinki naukowe. Od lat nieprzerwanie Jarosław Grzędowicz zajmuje się również przekładem komiksów. Prywatnie lubi rude czarownice, gotowanie i pracę pisarza.

Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu

Swoją pierwszą powieść z cyklu Pan Lodowego zamku Jarosław Grzędowicz opublikował w 2005 r., a kolejne 2 tomy ukazały się w 2 letnich odstępach. W 2012 r. zaś Fabryka słów zdecydowała się na ich reedycję w nowej, przepięknej szacie graficznej. W tym samym roku również swoją premierę miała 4., jak na razie ostatnia, część sagi. Przez zdecydowaną większość zarówno krytyki, jak i czytelników, tetralogia jest uznawana za szczytowe literackie osiągnięcie autora. Za powieść Pan Lodowego Ogrodu Jarosław Grzędowicz zgarnął właściwie wszystkie najważniejsze polskie nagrody branżowe w tym; Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Śląkfę, Nautilusa i Sfinksa.

Głównym bohaterem, z którym czytelnicy przemierzają pełen niesamowitości świat stworzony przez pisarza, jest ziemski zwiadowca Vuko Drakkainen. Jego zadanie to ewakuacja grupy naukowców ze stacji badawczej znajdującej się na planecie Midgaard. Jest to jedyna, znana ludziom planeta zamieszkiwana przez istoty im podobne. Przed wyprawą Drakkainen zostaje wyposażony w szereg zaawansowanych rozwiązań technicznych dodających mu nadludzkich możliwości. Jednym z nich jest cyfral – rodzaj pasożytniczego grzyba – wszczepiony w jego mózg. Co ciekawe, cyfral to również jednen z trzech narratorów tej historii. Ponadto, główny bohater przechodzi operacje mające upodobnić go do tubylców. Jak się okazuje, zadanie, przed którym stoi Drakkainen, jest niezwykle trudne, gdyż na Midgaardzie obecna jest silna magia. Tworząc świat wszystkich czterech powieści, składających się na cykl Pan Lodowego Ogrodu, Jarosław Grzędowicz dba o spójność i wewnętrzną logikę swojego uniwersum. Bez wątpienia jest to kawał dobrej literackiej roboty, gruntownie przemyślana od początku do końca fabularna konstrukcja.

Inne książki Jarosława Grzędowicza

Mimo że największe uznanie i popularność przyniósł mu cykl Pan Lodowego Ogrodu, pisarz w swoim dorobku ma również inne warte uwagi książki. Za swoją drugą, wydaną w 2006 r. powieść, Popiół i kurz. Opowieść ze świata Pomiędzy Jarosław Grzędowicz został nawet doceniony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla. Jest to mroczna historia gatunku urban fantasy, będąca właściwie rozwinięciem opowiadania Obol dla Lilith, opublikowanego w 2004 r. w antologii Demony.

Bardzo ciekawą propozycją jest również jeden z nowszych tytułów pisarza. W powieści Hel 3 Jarosław Grzędowicz niedaleką przyszłość ludzkości i stworzonej przez człowiek cywilizacji wyobraża sobie trochę podobnie, jak twórcy kultowego serialu Black Mirror. W tej wizji technologia niesie ze sobą zagrożenia nie tylko dla wolności jednostek, ale i podstawowych relacji, na bazie który powstały ludzkie społeczności. Mimo humoru, który pojawia się na stronach książki, refleksja, jaka z niej płynie, jest raczej niewesoła. Za Hel 3 Jarosław Grzędowicz został wyróżniony Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego i zwycięstwem w plebiscycie LubimyCzytać. Azyl, ostatnia wydana przez pisarza książka, to zbiór opowiadań zawierający m.in. jego wczesne, w większości nigdzie nie publikowane teksty.