James S.A. Corey

Za pseudonimem James S. A. Corey skrywa się pisarska kooperatywa w składzie: Daniel Abraham i Ty Franck. Szyld James S. A. Corey powstał z połączenia drugich imion autorów oraz inicjałów córeczki Abrahama. Ich współpraca datuje się od 2011 r. i kwitnie do dziś, w czym zapewne pomaga fakt, że autorzy są praktycznie sąsiadami. Obaj mieszkają w Albuquerque w Nowym Meksyku. Daniel Abraham jest autorem fantasy i science fiction, a dla każdego z działów swojej twórczości ma inny artystyczny pseudonim. Fabuły fantasy wydaje pod własnym nazwiskiem, projekty z nurtu Urban fantasy podpisuje jako MLN Hanover, zaś owoce współpracy z Ty Franckiem ukazują się z imieniem James S. A. Corey na okładce. Ty Franck natomiast nie ma aż tylu alternatywnych osobowości. Zanim zaczął wydawać, jako James S. A. Corey, książki ze swoim kolegą po piórze,był sekretarzem samego George’a R. R. Martina.

Ekspansja Jamesa S. A Coreya

W 2012 r. pisarze wydali wspólnie, jako James S. A. Corey, Przebudzenie Lewiatana, pierwszy tom ich bestsellerowej space opery Ekspansja (Expanse). I chociaż autorami cyklu są obaj pisarze, pierwsze podwaliny pod uniwersum Expanse stworzył Ty Franck.

Świat Expanse, to przyszłość, w której ludzkość realizuje drogę kosmicznej ekspansji. Na razie ludzie poruszają się dość sprawnie w obrębie Układu Słonecznego i udało im się skolonizować jego część, w tym Księżyc, Mars i Pas Asteroid. Ziemia znajduje się pod zarządem Narodów Zjednoczonych, Mars zaś rośnie w siłę i jest potęgą militarną. Obie planety do rozwoju potrzebują surowców pozyskiwanych z Pasa Asteroid, który jest w związku z tym strefą ścierania się interesów oraz wpływów ziemiańskich i marsjańskich. Pas Asteroid zamieszkują tzw. Pasiarze, ludzie których ciała wskutek warunków panujących w Pasie (m.in. obniżoną grawitację) mają ciała zmodyfikowane do tego stopnia, że nie byliby w stanie przeżyć na Ziemi. Ze względu na napięte stosunki miedzy Marsem a Ziemią, sytuacja w Układzie jest bardzo niestabilna i grozi konfliktem zbrojnym. Głównymi protagonistami cyklu są Jim Holden, kapitan lodowcowa, kursującego do pierścieni Saturna oraz detektyw Josephus Joe Miller. Obaj mają swoje przygody, zadania i dramaty, od obu też zależy chwiejny pokój Układu.

Za Przebudzenie Lewiatana James S. A. Corey zostali nominowani do Nagrody Hugo 2012 oraz Nagrody Locusa 2012 w kategorii powieść Science Fiction. Pierwszy tom Expanse jest też kanwą pierwszego sezonu ( 2015) serialu telewizyjnego powstałego na podstawie serii.

W 2012 r. literaccy wspólnicy wydają kolejną powieść. W ręce czytelników oddają, ponownie pod szyldem James S. A. Corey, Wojnę Kalibana rozwijającą historię zapoczątkowaną w Przebudzeniu Lewiatana. I tak już niełatwa sytuacja polityczna Układu Słonecznego komplikuje się jeszcze bardziej z powodu ataku na mieszaną, ziemsko-marsjańską, załogę Ganimedesa, jednego z księżyców Jowisza. Na kartach Wojny Kalibana, w rzeczy samej, wojna wisi w powietrzu, a atmosfera się zagęszcza. Główni protagoniści, oczywiście, znajdują się w centrum wydarzeń. Wojna Kalibana Jamesa S. A. Corey’a zdobyła nominację do Nagrody Locusa, w Polsce zaś do tytułu Książka Roku Lubimy Czytać 2018.

Kolejna część sagi ukazała się bez zbędnej zwłoki i wierni czytelnicy mogli się nią cieszyć już w 2013 r. Za Wrota Abaddona James S. A Corey został wreszcie uhonorowany Nagrodą Locusa, a sama powieść stałą się, oczywiście, bestsellerem. Tym razem Jim Holden wraz z dzielną załogą Rosynanta, jako część większej ekspedycji, ruszają, by zbadać nieznany artefakt poza Orbitą Urana. Natomiast w tomie Gorączka Ciboli James S. A. Corey swoich bohaterów zabiera w dalszą podróż, już poza Układ Słoneczny. Na planetę Ilus, jeszcze niedawno zamieszkiwaną przez Obcych. A w miarę jak kosmiczna ekspansja ludzkości się rozszerza, pojawiają się nowe niebezpieczeństwa.

W polskim tłumaczeniu dostępne są jeszcze dwa tomy serii bestsellerowej serii James S. A. Corey’a: Gry Nemezis i Prochy Babilonu. Czytelnicy anglojęzyczni do dyspozycji mają natomiast 8 tomów, a ostatni z nich, Tiamat’s Wrath, swoja premierę miał wiosną 2019 r. Zgodnie zapowiedzią pisarskiego duetu, cykl jest otwarty, więc James S. A. Corey Expanse wydawać będzie jeszcze długi czas.

W uniwersum Expanse znaleźć można jeszcze wydawnictwa będące zbiorami krótkich form narracyjnych, opowiadań i nowelek, uzupełniające świat przedstawiony serii. Niestety, wciąż jeszcze publikacje te nie doczekały się polskiego wydania.