Hanna Cygler

Polska współczesna pisarka, autorka poczytnych powieści obyczajowych. Z wykształcenia tłumaczka. Tak naprawdę nazywa się Anna Kanthak, jednak dla jasnego rozdziału jej pracy translatorskiej i twórczości literackiej tę drugą podpisuje swoim panieńskim nazwiskiem. Jako Hanna Cygler książki pisze od blisko ponad 15 lat i ma w swoim dorobku już ponad 20 tytułów, w tym kilka cyklów powieściowych, z których najbardziej znanym jest trylogia (a od pewnego czasu już tetralogia) poświęcona Zosi Knyszewskiej. Najnowsza powieść Hanny Cygler, Złodziejki świąt, do księgarń trafiła pod koniec listopada 2020 r.

Hanna Cygler pochodzi z Trójmiasta i tam też mieszka do dziś. Po maturze zdanej w gdyńskim III Liceum Ogólnokształcącym zdecydowała się na studia lingwistyczne. Jest absolwentką skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim i większość swojego zawodowego życia poświeciła tłumaczeniom .Specjalizuje się w przekładach ze szwedzkiego i angielskiego. Była zatrudniona w gdańskim oddziale Polskiej Agencji Informacyjnej, a później założyła własne biuro tłumaczeń. W pionierskich czasach początków polskiej przedsiębiorczości tworzyła także Bałtyckie Stowarzyszenia Tłumaczy. W Gdańsku, gdzie mieszka, znana jest ponadto z zaangażowania w sprawy społeczne i działalności charytatywnej.

Hanna Cygler i książki pisane radością

Od kilkunastu lat realizuje się też jako pisarka, i mimo ponad 20 powieści na koncie, pisanie wciąż jest dla niej pasją, a nie zawodem. Hanna Cygler książki tworzy, jak sam mówi, bo lubi i zamierza przestać, gdy tylko wymyślanie i spisywanie historii przestanie sprawiać jej przyjemność, a stanie się przykrym obowiązkiem. Jak na razie się na to nie zanosi i autorka wciąż pracuje nad nowymi fabułami. Jej powieści zaliczane są najczęściej do tzw. literatury kobiecej, jednak pisarka nie ma nic przeciwko temu, choć zdaje sobie sprawę, że ten typ twórczości traktowany jest zazwyczaj z lekkim pobłażaniem. Wychodzi z założenia, że tak jak praca nad tekstem ma być radością dla niej, tak jego lektura powinna sprawiać przyjemność czytelnikowi. Nie ma zamiaru zmieniać gatunku, w którym tworzy, uważając, że nie wykorzystała jeszcze całego potencjału drzemiącego w narracji obyczajowej. Sama nie lubi literatury z pretensjami czy ambicjami moralizatorskimi, ceni za to w tym, co czyta dystans, humor oraz ironię.

Zanim trafią do wydawnictwa, książki Hanna Cygler zazwyczaj daje do przeczytania swojej siostrze, Karolinie, która z zawodu jest architektką. Pisarka bardzo ceni sobie jej analityczny i dokładny umysł, wierząc, że jeżeli potrafi on sprawić, by nie zawaliła się wielopiętrowa konstrukcja, może też wychwycić słabe miejsca w tekście, zagrażające spójności narracji.

Trylogia Hanny Cygler

Chociaż debiutem wydawniczym pisarki była opublikowana w 2003 r. fabuła pt. 3 razy R, swoją pierwszą powieść, która później ukazała się pt. Tryb warunkowy, Hanna Cygler pisać zaczęła jeszcze w połowie lat 80-tych, a skończenie tej historii zajęło jej kilkanaście lat. Ostatecznie powieść do księgarń trafiła w 2004 r. i otworzyła bardzo popularny cykl, którego centralną postacią jest Zosia Knyszewska. Opowieść o losach dziewczyny zaczyna się na przełomie lat 70-tych i 80-ty, kiedy stoi ona u progu dorosłości i podejmuje pierwsze życiowe decyzje. Bohaterka szybko zdobyła sympatię czytelniczek, które z pewnością ucieszyły kolejne dwie kolejne odsłony jej losów. Jeszcze w tym samym roku, co Tryb warunkowy, wydała bowiem Hanna Cygler Przyszły niedokonany i Deklinację męską/żeńską, następne części trylogii. Do swoje bohaterki autorka wróciła po kilku latach, rozszerzając cykl o Odmianę przez przypadki, osadzoną już w realiach początku nowego millenium.

Hanna Cygler i książki historyczne

W twórczości Hanny Cyngler trylogia, a potem tetralogia, Zosi Knyszewskiej zajmuje w pewnym sensie miejsce centralne. Jest ona bowiem, i jej bohaterowie, poniekąd punktem wyjścia wielu innych fabuł autorki. Należy do nich dylogia Czas zamknięty (Czas zamknięty, Pokonani) i saga historyczna W cudzym domu. Oba cykle opowiadają historię Hallmanów, rodziny Witka, męża Zosi. Akcja pierwszego z nich zaczyna się tuż przed II wojną światową, a drugiego pod koniec XIX w., ostatnie zaś wydarzenia finałowego tomu pt. Po cudze pieniądze Hanna Cygler umieściła u progu drugiej dekady XX w. Warto tu wspomnieć o jeszcze jednej powieści pisarki. Wydane w 2018 r. Nowe niebo sama autorka nazywa bowiem spin offem cyklu W cudzym domu. Jego akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w których szczęścia postanowiła szukać pochodząca z Kaszub Matylda Halman.