Fiona Barton

Brytyjska pisarka i dziennikarka. Autorka popularnych thrillerów psychologicznych, których główną bohaterką jest żurnalistka Kate Waters.

Fiona Barton urodziła się w 1957 r. w niewielkiej wiosce niedaleko Soham, w hrabstwie Cambridgeshire, gdzie też dorastała. Ukończyła katolicką szkołę prowadzoną przez zakonnice St Mary’s Convent in Cambridge. Jej ojciec był dziennikarzem i wielbicielem książek, których zgromadził w domu całkiem sporą kolekcję, co jak przyznaje pisarka, nie pozostało bez wpływu na jej zawodową przyszłość.

Zanim zaczęła pisać Fiona Barton książki notowane na najważniejszych listach bestsellerów, przez wiele lat pracowała z sukcesami jako dziennikarka. Była starszą redaktorką w Daily Telegraph oraz głównym reporterką i redaktorką wiadomości The Mail on Sunday, nagrodzoną tytułem reportera roku National Press Awards. W 2008 r. zrezygnowała z kariery i wyjechała jako wolontariuszka na Sri Lankę, gdzie szkoliła dziennikarzy. Później w podobnym charakterze pracowała jeszcze w Birmie, Afryce, Europie Wschodniej i Tybecie.

Po raz pierwszy za pisanie książki Fiona Barton wzięła się w 2009 r. jednak po ukończeniu kilku rozdziałów odłożyła pracę. Do swojej fabuły wróciła przy okazji udziału w konkursie Richard and Judy Best Seller. Choć nie wygrała, weszła do finału i na poważnie zaczęła myśleć o wydaniu swojej powieści. Aktualnie pisarka ma już w dorobku trzy dobrze sprzedające się tytuły i zajmuje się literaturą na cały etat. Od kilu lat mieszka wraz ze swoim mężem w domu nad jeziorem we Francji.

Wdowa Fiony Barton

Swoją pierwsza powieść pt. Wdowa Fiona Burton wydała w 2016 r. Książka okazała się sporym sukcesem, szczególnie jak na pisarski debiut. Została ciepło przyjęta zarówno przez czytelników, jaka i krytykę, wyrazem czego było miejsce na liście bestsellerów Sunday Timesa i New York Timesa oraz sprzedaż praw wydawniczych do 36 krajów. Inspirację dla fabuły stanowiła praca dziennikarska autorki, która nie raz opisywała głośne przestępstwa i procesy. Jak sama mówi, zawsze wtedy intrygowały ją postaci żon przestępców oskarżonych o najcięższe zbrodnie: czy wiedziały? czy chciały wiedzieć? Co czują teraz? Na stronach powieści Wdowa Fiona Barton rozwija te rozważania. Historia Jean Taylor, której mąż został oskarżony o uprowadzenie małej dziewczynki świetnie się do tego nadaje. Po śmierci męża Jean ma szansę powiedzieć prawdę, ale jak ona jest? I Jean i prawda… Narracja prowadzona jest z różnych punktów widzenia: tytułowej wdowy, matki porwanego dziecka, reporterki i policjanta zajmującego się tą sprawą. Kluczową bohaterką jest tutaj dziennikarka Kate Waters, której kreacja spina i porządkuje całą strukturę tekstu. Kate to również bohaterka kolejnych dwóch książek pisarki. Jej twórczyni chciała, aby była ona, choć ciekawą, to jednak dość zwyczajną kobietą. Nie posiada ona ani mrocznej przeszłości, ani tajemnicy do odkrycia, nie dręczą ją koszmary, ani nie cierpi, w przeciwieństwie do wielu współczesnych bohaterów literackich, z powodu traumy czy zaburzeń psychicznych. Większości czytelników doceniło ten zabieg. Dla Fiony Barton Wdowa stałą się wspaniałym startem na rynku literackim i doskonałą trampoliną do dalszej kariery.

Fiona Barton i Dziecko

Drugi tom swojego cyklu z nieustępliwą Kate Waters w roli głównej pt. Dziecko Fiona Barton oddała w ręce czytelników w 2017 r. Tym razem również pomysł na fabułę pisarka czerpała ze swojego bogatego dziennikarskiego doświadczenia. Dociekliwa Kate Waters próbuje dociec prawdy w sprawie niemowlęcego szkielety znalezionego na placu budowy. Informacja o odkryciu zamieszczona w gazecie dociera również do 2 innych kobiet i każda z nich, choć z zupełnie innych powodów, jest nią żywotnie zainteresowana. Głównymi postaciami są tu 3 kobiety i chyba w pewnej mierze to właśnie o kobietach jest ta książka, o ich doświadczeniach i życiu. To również przy okazji doskonały thriller ze sprawnie budowanym napięciem i całkiem wartką akcją. Pisząc Dziecko, Fiona Barton zadbała bowiem przede wszystkim o dobrą rozrywkę swojego czytelnika.

Podejrzany Fiony Barton

Trzecia fabuła pisarki ukazał się w 2019 r. jednak jej polska premiera planowana jest na marzec 2020 r. W powieści Podejrzany Fiona Barton opowiada historię dochodzenia, prowadzonego oczywiście przez Kate Waters, w sprawie zaginięcia na wakacjach w Tajlandii dwóch nastolatek. Dzinnkarka sama od 2 lat nie widziała podróżującego po świecie syna, więc tajemnica zniknięcia dziewczyn porusza ją osobiście. I choć tragedia wydarzyła się na końcu świata, klucz do odpowiedzi na wszelkie pytania może znajdować się bliżej, niż się wszystkim wydaje…