Chris Bohjalian

Amerykański powieściopisarz i dramaturg ormiańsko-szwedzkiego pochodzenia. Autor poczytnych powieści: fabuł obyczajowych, thrillerów i innych gatunków. Ponad 20 tytułów jego autorstwa trafiło na listę bestsellerów New York Timesa. Najnowsza powieść w jego dorobku, Czerwony lotos, już w momencie premiery osiągnęła w Ameryce status bestsellera. Za swoje książki Chris Bohjalian był również wielokrotnie nagradzany; w jego dorobku znajdują się m.in. Medal Waltera Cerfa za wybitne osiągnięcia w sztuce, ANCA Freedom Award i ANCA Arts and Letters Award. Niektóre z jego powieści doczekały się również ekranizacji. Dużą popularności cieszy się nowy serial Netfliksa na podstawie bestsellerowej powieści Chrisa Bohjaliana Stewardesa. W Polsce książki tego pisarza wciąż są stosunkowo mało znane, a polskiego wydania doczekało się zaledwie 10 tytułów jego autorstwa.

Chris A. Bohjalian urodził się w 1962 r. w White Plains w stanie Nowy Jork. Jego dziadkowie ze strony ojca byli Ormianami ocalałymi z wielkiej rzezi w mającej miejsce w latach 1915-17 w Imperium Osmańskim, w czasie której życie straciło według szacunków historyków niemal milion ludzi. Mimo że matka pisarza była Szwedką, on sam identyfikował się z ormiańskim dziedzictwem rodziny ojca. Wielokrotnie angażował się w sprawę pamięci o dokonanym przez Turków na ludności ormiańskiej ludobójstwie, za swoją działalność został nawet doceniony ANCA Freedom Award. Także w swojej twórczości, np. powieści zatytułowanej Zamki na piasku, Chris Bohjalian podejmuje ten temat.

Prozaik ukończył prestiżowy ze świetnymi wynikami Amherst College. Zanim zasłynął jako autor bestsellerowych powieści jakiś czas pracował jako handlowiec w nowojorskiej agencji reklamowej J. Walter Thompson. Pod koniec lat 80-tych przeniósł się wraz z żoną do niewielkiego miasteczka Lincoln w stanie Vermont. Przeprowadzka otworzyła zupełnie nowy rozdział w jego życiu. Jak sam mówi, tu znalazł zarówno inspirację, jak i warunki niezbędne do pisania. Najpierw były to felietony o życiu w małej miejscowości. Teksty te przyniosły mu popularność i duże uznanie, zdobyły nawet nagrodę Vermont Press Association Best Lifestyle Column. Pisarz był także publicystą The New York Times, The Washington Post, Cosmopolitan, Reader's Digest i The Boston Globe Sunday Magazine. W 1988 r. premierę miała jego pierwsza powieść A Killing in the Real WorldChris, jednak Chris Bohjalian książki zaczął regularnie wydawać dopiero w latach 90-tych. W 1991 r. do księgarń trafiła druga fabuła jego autorstwa zatytułowana Hangman. Powoli jego pisarska kariera nabierała tempa i kolorów. Kolejna, wydana w 1992 r., fabuła Past the Bleachers cztery lata później doczekała się telewizyjnej adaptacji.

Ogromnym sukcesem okazała się, mająca premierę w 1997 r., powieść Cesarskie cięcie (Midwives), która uczyniła z Bohjaliana pierwszoligowego autora. Książka dotarła na pierwsze miejsce listy bestsellerów New York Timesa i USA Today, polecała ja też sama Oprah Winfrey w ramach Oprah's Book Club. W 2001 r. na podstawie powieści wyprodukowano również film telewizyjny. W 2019 r. sam autor zaadaptował powieść na potrzeby teatru, a premiera przedstawienia odbyła się w Nowym Jorku na początku 2020 r.

Chris Bohjalian, Lunatyczka, Stewardesa i Pokój gościnny

W ostatnich latach pisarz wyspecjalizował się w fabułach kryminalno-sensacyjnych, w których dominująca role odrywa mroczna tajemnica. W 2016 r. w ręce czytelników oddał Chris Bohjalian Pokój gościnny, pełen zwrotów akcji thriller. Książka ukazała się również w polskim wydaniu, więc także miłośnicy dobrej literatury popularnej nad Wisła mogli docenić talent pisarza w budowaniu napięcia i skomplikowanej intrygi. W naszych księgarniach dostępne są jeszcze dwa stosunkowo nowe tytuły autora, choć wydany wiosną 2020 r. Czerwony Lotos, nie jest jednym z nich. Należy do nich, bardzo popularna za sprawą serialu Netfliksa o tym samym tytule, Stewardesa. Chris Bohjalian tę niezwykle intrygującą historię opublikował w 2018 r., jednak do Polski trafiła ona blisko 2 lata później. Na przykładzie tej fabuły bardzo dobrze widoczny jest wyjątkowy talent pisarza do kreowania interesujących i angażujących emocjonalnie bohaterów. O Cassandrza Bowden głównej postaci Stewardesy, wpadającej w ciągi, nieodpowiedzialnej i dość wulgarnej alkoholiczce, trudno powiedzieć, by była sympatyczną dziewczyną. Kiedy Cassandra po mocno zakrapianej nocy budzi się u boku martwego mężczyzny i zmuszona jest do stoczenia trudnej walki o prawdę i samą siebie, nie sposób jej nie kibicować.

Nowością na polskim rynku jest, na anglosaskim rynku wydana w 2017 r., Lunatyczka. Chris Bohjalian w powieści tej po raz kolejny potwierdza swoja pisarską klasę. Porównywany klimatem do dzieł Hitchocka thriller o tajemniczym zaginięciu Annalee Ahlberg to bez wątpienia kawałek dobrej rasowej prozy i lektura warta poświęconego jej czasu.