Chojnacka Malwina

Polska pisarka i scenarzystka. Z wykształcenia teatrolożka, z zamiłowania podróżniczka, wielbicielka południowych klimatów. Autorka kilku fabuł obyczajowych z wątkiem kryminalnym w tle, specjalistka od pełnych znaczeń i gier językowych tytułów. Popularność przyniósł jej cykl Karma, którego bohaterkami są trzy przyjaciółki prowadzące wspólnie psia kawiarnię. Najnowsza powieść, której autorką jest Malwina Chojnacka, Demeter, do księgarń trafiła pod koniec lutego 2022 r.

Chociaż czytelnicy znają pisarkę przede wszystkim jako autorkę poczytnych narracji obyczajowych, ma ona w swoim dorobku również sukcesy w charakterze scenarzystki oraz dramatopisarki. Miłość do teatru zaprowadziła ją swojego czasu na warszawską Akademię Teatralną, gdzie ukończyła Wydziału Wiedzy o Teatrze, co czyni ją dyplomowaną teatrolożką. Z kolei umiejętności scenopisarskie zdobywała w Wytwórni Scenariuszy przy Wytwórni Filmów Fabularnych w Warszawie. Od lat z powodzeniem łączy karierę literacką z pracą scenarzystki i działalnością teatralną. Spod jej pióra wyszła komedia Mister Enigma dla Teatru Podaj Dalej, a także sztuka pt. Upał, która w 2018 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie Teatroteki na dramat telewizyjny zorganizowanym przez Wytwórnię Filmów Fabularnych w Warszawie z okazji 100-lecia Związku Autorów i Kompozytorów. Na podstawie jej scenariusza powstał także w w2021 r. krótkometrażowy film Joanny Szymańskiej pt. Przestrach.

Poza teatrem i literaturą jej wielką pasją są również podróże, najchętniej na południe Europy (ze szczególnym uwzględnieniem Włoch i Hiszpanii). W swojej popularnej trylogii, którą zatytułowała, jak zwykle znacząco, Malwina Chojnacka: Karma, odnaleźć można podobno niektóre wydarzenia z jej wakacyjnych wyjazdów w te rejony. Dla relaksu, kiedy akurat nie jest zajęta pisaniem (książki, sztuki lub scenariusza), uwielbia oglądać dobre filmy i jak mówi jest absolutną kinomaniaczką. Poza tym oczywiście, kiedy tylko może, czyta, a do jej ulubionych autorów należą: Gabriel Garcia Marquez, Janusz Głowacki, Olga Tokarczuk, Umberto Eco czy klasycy jak Gustav Flaubert.

Malwina Chojnacka i Karma, trylogia w dwóch tomach

Chociaż debiutem literackim pisarki była wydana w 2006 r. skoncentrowana na trudnych emocjonalnych relacjach między kobietami powieść pt. Syndrom starszej siostry, na rynku wydawniczym jej nazwisko stało się znane miłośniczkom ciekawych fabuł obyczajowych dopiero kilkanaście lat później. Na początku 2020 r. opublikowała Malwina Chojnacka Odważne i romantyczne, nawiązującą tytułem do słynnej powieści Jane Austen obyczajową narrację, otwierającą cykl Karma. Jej bohaterkami uczyniła trzy przyjaciółki: Wiktorię, Justynę i Olę. Każda z nich ma inną osobowość i swoją własną skomplikowaną historię, jednak zawsze wspierają się i stoją murem jedna za drugą. Będąc na życiowym rozdrożu, decydują się na założenie wspólnie kawiarni, w której równie dobrze czuliby się ludzi i zwierzęta. Karma, bo tak znacząco nazywają swój lokal, staje się ich wspólnym dzieckiem i poniekąd sprawdzianem przyjaźni. Akcja powieści obejmuje jeden rok z życia przyjaciółek, ich kolejne wzloty, upadki, zabawne i poważne perypetie. W fabule odnaleźć można także motyw kryminalny, choć jak podkreśla Malwina Chojnacka, cykl Karma to opowieść przede wszystkim o skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

Już latem tego samego roku do księgarń trafiła kontynuacja przygód Wiktorii, Justyny i Oli, którą, ponownie nawiązując do twórczości Austen, zatytułowała Malwina Chojnacka Sekrety i uprzedzania. Jak przyznaje sama autorka, drugi tom cyklu jest nieco mroczniejszy od poprzedniego, a wątek kryminalny nieco bardziej rozbudowany. Również świat przedstawiony powieści staje się barwniejszy za sprawą podróży, które zmuszone są odbyć bohaterki. Co ciekawe, mimo że Malwina Chojnacka cykl Karma zaplanowała jako trylogię i pierwsze dwie odsłony przygód przyjaciółek ukazały się ponad półtora roku temu, wciąż nie znana jest premiera finałowego tomu serii.

Malwina Chojnacka i Demeter

Chociaż historia właścicielek Karmy wciąż czeka na finalizację, pisarka nie zamierza zamykać się na nowe pomysły i projekty. Na początku 2022 r. w ręce czytelników oddała Malwina Chojnacka Demeter, powieść stanowiącą zupełnie nową jakość w jej dotychczasowym dorobku. To brutalna pod każdym względem, tak fabularnym, jak i językowym, opowieść o przemocy i odwadze. Jej bohaterka po sprawiedliwość udaje się do samego piekła, świata zdeprawowanych bogatych mężczyzn, dla których ludzkie życie ma wartość jedynie rozrywkową. Na stronach Demeter Malwina Chojnacka z powodzeniem buduje napięcie i gęstniejącą atmosferę wzrastającego zagrożenia, co z pewnością docenią wszyscy miłośnicy mroczniejszych klimatów.