Cezary Zbierzchowski

Polski pisarz nurtu science fiction średniego pokolenia. W swoim dorobku ma wiele opowiadań uznawanych za prawdziwe perełki oraz dwie powieści: Holocaust F i Distortion. Cezary Zbierzchowski książki pisze niezwykle rzadko, ale za to wydawane przez niego utwory nie należą nigdy do błahych. Jest również twórcą słuchowisk dla serwisu Storytel (Chłopi 2050). Za swoją twórczość doceniany zarówno niszowymi, jak i najważniejszymi polskimi branżowymi nagrodami; nagrodą Identyfikator Pyrkonu, nagrodą Reflektor, Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodą Sfinks, nominacją do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Cezary Zbierzchowski urodził się w 1975 r. w Sierpcu. Tam też dorastał i w klasie matematyczno-fizyczny profilu ukończył liceum ogólnokształcące. Naukę kontynuował o dziwo na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jako nastolatek założył zespół The Closhards, w którym udzielał się jako wokalista.

Literaturą science fiction zaczął się interesować za sprawą przyjaciela dopiero w szkole średniej, nie będąc wcześniej, co sam przyznaje, zbyt wytrawnym czytelnikiem. Jako nastolatek szybko uzupełniał swoje literacki braki, zaczytywał się nie tylko w kanonie s-f, ale i w klasyce literatury polskiej oraz światowej. W charakterze autora debiutował w 2004 r. w magazynie Ubik Fantastyka. Publikował w najważniejszych branżowych czasopismach: Nowej Fantastyce, Science Fiction, Fantasy i Horror. Przez blisko 5 lat (2005-2010) był stałym felietonistą i współpracownikiem internetowego magazynu literackiego Creatio Fantastica. Jego krótkie formy ukazywały się w wielu antologiach, m.in.: Bez bohatera (Fantasmagoricon 2005), Nowe idzie (Powergraph 2008) i Science fiction (Powergraph 2011).

Swoją pierwszą autorską książkę, zbiór opowiadań Requiem dla lalek Cezary Zbierzchowski opublikował w 2008 r. Już tym debiutanckim tomem pisarz udowodnił, że jest twórca niezwykle wszechstronnym, potrafiącym w tekstach o zróżnicowanej tematyce wykorzystać całe bogactwo poetyki antyutopii, cyberpunku, horroru czy fantastyki socjologicznej. Wydając 5 lat później powieść Holocaust F, niewątpliwie udowodnił swoją pisarską klasę. Drugą w dorobku pełnowymiarową fabułę, Distortion, Cezary Zbierzchowski w ręce czytelników oddał w 2019 r. Akcja wszystkich książek pisarza osadzona jest w wymyślonym przez niego, oryginalnym uniwersum Rammy. Świat ten poprzez kolejne lata rozrastał się i nabierał barw, jednak ostatnio jego kreator nie kryje, że formuła ta powoli się wyczerpuje i domaga domknięcia. Takim finałem ma być dopełniająca Trylogię Rammańską powieść pod znaczącym tytułem Exogenesis. Jest to jednak na razie projekt i nawet przybliżonej daty wydania książki, Cezary Zbierzchowski nie chce zdradzać.

Cezary Zbierzchowski i Requiem dla Lalek

Debiutanckim zbiorem opowiadań Requiem dla lalek Cezary Zbierzchowski dołączył do grona czołowych polskich autorów science fiction. Jego proza, w tym również opowiadania, sięga głęboko poza fantastycznonaukowy sztafaż i czystą rozrywkę, dotykając uniwersalnej humanistycznej problematyki. W tekstach z Requiem dla lalek autor zadaje coraz bardziej aktualne pytania o miejsce człowieka i technologii w naszej cywilizacji, fundamenty człowieczeństwa i sens egzystencji. Droga, którą jednak proponuje swojemu czytelnikowi pełna jest cienia. Zmagania jego bohaterów nie kończą się raczej happy endem, ponieważ, zdaniem autora, po wszystkich próbach i kolejnych zmaganiach okazuje się że jedyną zasadą, która rządzi naszym światem, jest niepoznawalność. W 2013 r. wydał Cezary Zbierzchowski Requiem dla lalek w nowej, rozszerzonej wersji. W publikacji nalazły się 3 nowe opowiadania: Płonąc od środka i Smutek parseków i Garcia.

Cezary Zbierzchowski i Holokaust F

Swoją pierwszą powieść, osadzony także w świecie Rammy, Holokaust F Cezary Zbierzchowski opublikował w tym samym roku, w którym ukazało się wznowienie Requiem. Rzeczywistość opisana w tej fabule ma charakter mocno schyłkowy. W sposób dojmujący i niepokojący autor odmalowuje prawdziwy zmierzch ludzkości, która na każdym poziomie; jako rasa, kultura i cywilizacja zdaje się dryfować w dość przerażającym kierunku. Swoja wizję na stronach Holokaust F Cezary Zbierzchowski potrafi nakreślić oszczędnie, lecz mocno, bez pustosłowia zagłębić się wraz ze swoim czytelnikiem w filozoficzną refleksję nad rzeczywistością. Dzięki temu powieść można zaliczyć do kategorii lektur ponadczasowych, które, jak zauważył jeden z fanów pisarza, nie starzeją się, lecz dojrzewają.

Cezary Zbierzchowski i Distortion

W wydanej w 2019 r. Distortion Cezary Zbierzchowski kontynuuje opowieść o swoim uniwersum. Tym razem jego rozważania koncentrują się na istocie wojny. W zasadzie ta niezwykle dojrzała i przejmująca książka, to ubrana w kostium literacki przerażająca morfologia wojny. Na stronach Distortion Cezary Zbierzchowski bez znieczulenia przeprowadza jej wiwisekcję, z wyczuciem prawdziwego fachowca opowiadając jednocześnie ciekawą, wciągająca historię. Dzieje się ona w położonej na rubieżach Rammy bazie operacyjnej Distortion, niepokojącym i mrocznym miejscu, które prędzej czy później doprowadza do obłędu stacjonujących w nim ludzi. Pierwszoosobowa narracja prowadzona częściowo poprzez listy głównego bohatera do jego nigdy niewidzianego syna nie pozwala czytelnikowi na utrzymanie dystansu, zmuszając go do emocjonalnego zaangażowania w historię.