Camilla Grebe

Szwedzka pisarka, jedna z najpopularniejszych skandynawskich twórców literatury popularnej ostatnich lat. Autorka poczytnych kryminałów i thrillerów psychologicznych z rozbudowaną warstwą obyczajową. Jej powieści słyną z umiejętnie budowanego napięcia oraz pogłębionego tła psychologicznego. Za swoje książki Camilla Grebe była wielokrotnie nagradzana; dwukrotnie (2017, 2019) zdobyła nagrodę za najlepszą szwedzką powieść kryminalną, a także prestiżową Glass Key Award.

Camilla Grebe urodziła się w 1968 r. w Älvsjö, wchodzącym obecnie w obszar aglomeracji sztokholmskiej, i tam też dorastała. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie. Przez wiele lat spełniała się w biznesie, mając na tym polu niemałe sukcesy; zakładała i przez lata prowadziła, jako dyrektor generalna, Storyside, markę będącą jednym z najważniejszych szwedzkich wydawców audiobooków. Ma również firmę konsultingową zajmującą się procesami zarządzania. Kiedy postanowiła pisać Camilla Grebe książki, jasne było, że także do tego projektu podejdzie z pełnym profesjonalizmem. Na początku swoje pisarskiej drogi nie miała obiekcji przed korzystaniem ze wsparcia, wiedzy i doświadczenia innych osób. Jej pierwsze powieści były efektem kooperacji; najpierw z jej siostrą, a później z kolegą ze studiów Paulem Leander-Engströmem. Swoją pierwszą samodzielnie napisaną książkę, psychologiczny thriller pt. Stąpając po cienkim lodzie, Camilla Grebe wydała dopiero w 2015 r., mając już na koncie dwa udane cykle kryminalne.

Pierwsze książki Camilli Grebe

Jako powieściopisarka Camilla Grebe zadebiutowała w 2009 r. napisanym razem ze swoją siostrą, Asą Träff, kryminałem pt. Spokój duszy. Powieść otwierała cykl poświęcony psychoterapeutce Siri Bergman. Postać głównej bohaterki, nękanej własnymi nierozwiązanymi problemami natury psychicznej i emocjonalnej, była kreacją, która zwróciła uwagę zarówno krytyki, jak i czytelników. Do tego sprawnie poprowadzona intryga kryminalna i z wyczuciem dawkowane napięcie sprawiły, że cała seria szybko zyskała dużą popularność. Dwie kolejne odsłony przygód Siri Bergman, Bardziej gorzka niż śmierć i (nieprzetłumaczone na polski) Innan du dog które ukazały się w 2010 i 2012 r., zdobyły nawet nominacje do nagrody Svenska Deckarakademin. Ostatni, piąty, tom cyklu ukazał się w 2015 r. W polskim wydaniu wciąż jednak dostępne są jedynie dwie pierwsze powieści o Siri.

Paul Leander-Engström, Camilla Grebe i Mroczna Moskwa

Pierwszą powieść z cyklu Mroczna Moskwa zatytułowaną Maestro z Sankt Petersburga Camilla Grebe i Paul Leander-Engström opublikowali w 2013 r. W tym duecie Camilla była odpowiedzialna za stronę literacką, zaś znający biegle rosyjski, 10 lat pracujący i mieszkający w Rosji Paul, za merytoryczną stronę całego przedsięwzięcia. Oboje autorzy poznali się w trakcie studiów na sztokholmskiej Wyższej Szkole Handlowej. Efektem ich współpracy była trylogia sensacyjna Mroczna Moskwa, której bohaterem jest szwedzki finansista Tom Blixen, pracujący w stolicy Rosji dla największego banku inwestycyjnego Rosji. Kontynuację niebezpiecznych przygód Toma pt. Handlarz z Omska Camilla Grebe wydała w 2014 r. Finałowy tom zatytułowany Uśpiony szpieg ukazał się 2 lata później. Wszystkie części trylogii zostały przetłumaczone na język polski.

Camilla Grebe i Stąpając po cienkim lodzie

Swoją pierwsza napisaną samodzielnie powieść, Stąpając na cienkim lodzie, Camilla Grebe w ręce czytelników oddała w 2015 r. Ten rasowy thriller okazał się wielkim sukcesem, podbijając listy bestsellerów w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Włoszech. Sprzedany do 22 krajów szybko został przetłumaczony na wiele języków. W Polsce swoją premierę książka miała w 2017 r. Aktualnie trwają pracę nad filmową adaptacja Stąpając po cienkim Lodzie Camilli Grebe.

Camilla Grebe i Dziennik mojego zniknięcia

Wydanym 2 lata po Stąpając po cienkim lodzie mrocznym thrillerem pt. Dziennik Mojego zniknięcia Camilla Grebe udowodniła swoją pisarska klasę. Wielowątkowa, wyrafinowana fabularnie powieść podbiła serca krytyki i czytelników praktycznie na całym świecie, niemal z miejsca stając się międzynarodowym bestsellerem. Pisarka bezbłędnie gra przygnębiającym klimatem skandynawskiej zimy, by zbudować napięcie i atmosferę coraz bardziej wszechogarniającego mroku. Rozbudowane tło psychologiczne i obyczajowe historii sprawia, że książka mocno oddziałuje na odbiorcę. Za Dziennik mojego zniknięcia Camilla Grebe zdobyła swoją pierwszą nagrodę za najlepszą szwedzką powieść kryminalną oraz prestiżową Glass Key Award.

Camilla Grebe i Uśpienie

Również kolejna książka pióra Camilli Grebe, Uśpienie, wydana w 2018 r. spotkała się z uznaniem odbiorców. Jest to ostatni tytuł pisarki dostępny w polskim wydaniu. Jej najnowszy, uznany w 2019 r. za najlepszą szwedzką powieść kryminalną, thriller Skuggjägaren, nie został jeszcze przetłumaczony na język polski. W Uśpieniu w dużym stopniu pisarka stawia na dramat bohaterów, któremu podporządkowana jest akcja i jej kryminalne wątki. Mimo, że zaliczana do literatury kryminalno-sensacyjnej, w dużej mierze jest to historia o życiu, mniejszych i większych traumach naszej codzienności.